NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Strunjan – klidné letovisko mezi strmými útesy

Strunjan (italsky Strugnano) je přímořská obec ležící mezi Izolou a Piranem. Kromě Slovinců zde žijí též Italové; úředním jazykem je zde vedle slovinštiny také italština, v místě jsou dodnes dvě základní školy, slovinská a italská. Turistické středisko Strunjan je oproti nedaleké Portoroži méně rozvinuté a jeho hotely jsou určeny především hostům vyhledávajícím klidnější odpočinek. Obec je rozložena u Strunjanského zálivu a na přilehlých návrších s útesy prudce padajícími do moře, jež jsou přírodní rezervací. Místní obyvatelé se živí zahradnictvím a sadařstvím, hodně se pěstují olivovníky a najdete zde četné vinohrady. Území má též velmi dlouhou tradici výroby soli (solinářství) a rybolovu. V obci stojí farní kostel Zjevení Matky Boží s někdejším benediktinským klášterem. Nad kostelem na severním pobřeží je umístěn mohutný kříž z roku 1600, odkud se naskytne krásný výhled na celý Terstský záliv. Atrakcí je 550 metrů dlouhý tunel zvaný Valeta mezi Strunjanem a Portoroží, který je dnes určen pěším a cyklistům, fenomenální stezka, kterou si na kole nebo pěšky projde každý rok hodně lidí, kteří si chtějí zpestřit plážovou dovolenou. V minulosti byl tunel součástí úzkorozchodné železnice nazývané Parenzana, která byla zbudována v letech 1900–1902 a spojovala Poreč s Terstem v éře končící Rakousko-uherské monarchie.

Cenná chráněná přírodní území

Území je chráněno chráněnou krajinnou oblastí Strunjan (slovinsky Krajinski park Strunjan), která zahrnuje části: Přírodní rezervace Strunjan (slovinski Naravni rezervat Strunjan) – vysoké útesy na severním pobřeží Strunjanského poloostrova; Přírodní rezervace Strunjan-Stjuža (slovinsky Naravni rezervat Strunjan Stjuža) – při ústí Strunjanského potoka do Jaderského moře s jedinou mořskou lagunou ve Slovinsku; Přírodní památka Piniová alej (slovinsky Naravni spomenik Pinijev drevored) – dvouřadá piniová alej lemující příjezdovou silnici Koper – Sečovlje.

Na území obce se též nachází nejsevernější solná pánev na Jaderském moři Strunjanské soliny (slovinsky Strunjanske soline) ležící na konci Strunjanského zálivu.

Moře a pláže

Plaža Krka je ve Strunjanu v horkých letních dnech ověřenou ekologicky vhodnou pláží. Důkazem toho je modrá vlajka, udělovaná nejlepším přírodním plážím, kterou zde obhajují již více než 20 let. Čistá voda, zelená tráva a zóny upravené pro odpočinek nabízejí příležitosti pro bezstarostnou zábavu.

Pláž letoviska Salinera se nachází mezi borovicemi, je obklopena středomořskou vegetací. Během letních prázdnin jsou zde organizovány různé animační programy, včetně her, modelování a kreslení. Vaše děti se rozhodně nebudou nudit.


Doporučené trasy:

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, tunel Karawanken, Jesenice a dále Lublaň, Postojna, Koper, Strunjan

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Maribor a dále Lublaň, Postojna, Koper, Strunjan


Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?