NEV-DAMA a.s.

Adrenalin na horách

Freeride lyžování

Patříte mezi nadšence do freeridu či freestylu nebo vás tyhle adrenalinové sporty lákají? Objevte s námi svět parádních volných terénů a snowparků v Alpách.

Adrenalin na lyžích

Už vás nebaví obyčejné sjezdovky a běžkařské tratě? Chcete vyzkoušet něco nového? Inspirujte se nejoblíbenějšími adrenalinovými zimními sporty dnešní doby a užijte si spoustu zábavy i dobrodružství.

Freeskiing

Jak název napovídá, freeskiing je lyžování s důrazem na volnost pohybu. Freeskiing je chápán jako sportovní sjezdové lyžování, do něhož patří freeride a freestyle.

Freestyle

Základním rysem freestylu je svoboda pohybového projevu. Nejde o stereotypní sjíždění svahů na lyžích nebo snowboardu, ale o atraktivní triky v podobě skoků a zdolávání různých překážek. Díky oblibě freestylu vznikají v lyžařských střediscích stále nové a lepší snowparky a funparky. Freestyle se dělí na několik základních disciplín:

  • big air – skoky s dlouhou letovou fází, během nichž jezdec předvádí různé triky založené na rotaci a tzv. graby (chyty),
  • jibbing – přejíždění a překonávání jiných než sněhových překážek,
  • slopestyle – jízda ve snowparku přes po sobě jdoucí skoky a překážky, jejímž cílem je předvést co nejobtížnější kombinaci triků,
  • u-rampa (neboli halfpipe) – trať ve tvaru písmene U s plochým dnem, na které jezdec předvádí různé triky a skoky.

Freeride

Freeride je lyžování nebo snowboarding mimo běžně užívané a vyznačené terény. Přestože zimní střediska se dnes předhánějí v co nejlepší úpravě sjezdovek, pro každého lyžování na upravených tratích není. Jestliže patříte k těm, kteří preferují nedotčené terény plné prašanu a lákají vás místa s hlubokým sněhem, kam sněžné rolby nejezdí, je právě freeride tím pravým zimním sportem pro vás.

Mezi freestyle bývá řazen také skicross a snowboardcross.

Skicross

Skicross je kombinace alpského lyžování s různými umělými překážkami v podobě např. klopených zatáček, terénních vln a skoků. Je ideální pro ty z vás, které začíná obyčejné sjezdové lyžování nudit, a chtějí si vyzkoušet něco živějšího.

Snowboardcross

Obdobnou disciplínou pro snowboardisty je snowboardcross. Při závodech ve skicrossu a snowboardcrossu startuje na stejné trati hned několik závodníků najednou (obvykle čtyři).

Heliskiing

Heliskiing je tak trochu vyšší level. Jde o poměrně nebezpečný a finančně náročný zimní sport, který spočívá v lyžování či snowboardingu na nedostupných místech dosažených vrtulníkem. Jeho příznivci si užívají jízdu v odlehlých terénech s nedotčeným prašanem, liduprázdné hory, adrenalin a úžasné výhledy. Z důvodu nestability horského počasí mívají heliskieři kompletní proti-lavinovou výbavu a doprovází je zkušený horský vůdce. Pokud máte pro strach uděláno a nechybí vám finance, heliskiing vás nadchne. Kdo by nechtěl stát co nejvýše pod ostrým sluncem, cítit mrazivý vítr z odlétajícího vrtulníku a následně se řítit dolů strmým svahem pokrytým panenským prašanem?

Snowkiting

Snowkiting je lyžování nebo snowboarding s kitem (neboli drakem) nad hlavou a větrem v zádech. Tenhle sport je vhodný pro každého, kdo si chce ozvláštnit lyžařskou dovolenou a užít si hory zábavy. Velkou výhodou snowkitingu je možnost jezdit téměř kdekoliv a jakkoliv – z kopce, do kopce nebo po rovině. Ti největší fanšmejkři si při snowkitingu rádi zaskáčou. Pro začínající snowkitera je vhodný kurz snowkitingu, jelikož kite dokáže vyvinout obrovskou sílu. V kurzu vás nejprve na menším drakovi naučí ho ovládat a pak teprve přejdete k většímu drakovi. A věřte, že vás snowkiting chytne a už nepustí.

Skialpinismus

Skialpinismus je ideální pro lyžaře, kteří mají rádi výzvy, volný terén a alpskou krajinu. Jde o náročnou lyžařskou turistiku v horách s vysokým převýšením. Podstatou skialpinismu je zažít atmosféru hlubokých hor – skialpinisté se obvykle vydávají na delší túry s přespáním v odlehlých horských chatách. Mezi skialpinistické cíle patří výstupy na vrchol včetně sjezdů, okružní horské túry přes více vrcholů a sedel apod. Pokud vás láká skialpinismus, ale chcete začít něčím snadnějším, zvolte tzv. skitouring – méně náročnou turistiku na lyžích s cílem strávit čas v horské krajině, která může, ale nemusí obsahovat výstup na vrchol a sjezd.

Snowtubing

Když už vás lyže a snowboard omrzí, přicházejí na řadu další zimní adrenalinové sporty. Vyzkoušejte stále oblíbenější snowtubing, při kterém sjíždíte ledový tobogán na nafukovacích duších. Tahle zimní zábava rozproudí krev v žilách a vykouzlí úsměv na tváři dětem i dospělým.

Výlety na sněžnicích

Pokud si chcete užít krásnou horskou krajinu, vydejte se na výlet na sněžnicích. Sněžnice usnadňují chůzi člověka v hlubokém sněhu tak, že rozloží jeho váhu na větší plochu, díky čemuž se neboří do sněhu. Chůze na sněžnicích je navíc bezpečnější a snadnější než na běžkách a se sněžnicemi se dostanete i do terénů, o kterých si na běžkách můžete nechat zdát.

Jízda se psím spřežením

Jízda se psím spřežením (neboli mushing) je stále populárnější a dnes dostupná v mnohých alpských i českých střediscích. Pokud si chcete odpočinout od náročného lyžování nebo snowboardingu a pocítit jedinečné souznění s přírodou, je jízda se psím spřežením tím pravým pro vás. Psi vás protáhnou zasněženou krajinou na speciálních saních. Díky nim dosáhnete atraktivní rychlosti a užijete si opravdové dobrodružství s větrem ve tvářích.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?