NEV-DAMA a.s.

Přepravní zařízení: 16

 • 11×

Sjezdové tratě: 31,5 km

 • 17,3 km
 • 10,5 km
 • 3,7 km

Běžecké tratě: 170 km

Snowpark:

Nadmořská výška:

763 - 1244 m n. m.

Lyžování na Klínovci

 • největší lyžařský areál v Krušných horách zároveň jeden ze sněhově nejjistějších v ČR
 • pouhých 145 km od Prahy, 100 km od Plzně a 20 km od Karlových Varů
 • nové lanovky a skvělé noční lyžování na 1450 m dlouhé pistě
 • sjezdovka „Lázeňská“ patřící s délkou 3,4 kilometru a převýšením 490 metrů k nejdelším v ČR
 • vícedenní skipasy platné i pro sousední saský lyžařský areál Fichtelberg
 • pro běžkaře udržováno na obou stranách hranice 205 kilometrů běžeckých tratí
 • propojení na sjezdových lyžích mezi Českem a Německem zatím v nedohlednu

Klínovec – největší lyžařský areál Krušných hor

Klínovec je největší lyžařský areál v Krušných horách, a také jeden z největších a sněhově nejjistějších skiareálů v České republice. Nachází se pouhých 145 km od Prahy, 100 km od Plzně a 20 km od Karlových Varů a nabízí kompletní zázemí špičkového lyžařského střediska. V areálu jasně převažují uměle zasněžované sjezdovky a jejich denní úprava je naprostou samozřejmostí, každoročně modernizovaný systém výroby technického sněhu je velkou garancí lyžařské pohody i v současných často problematických zimách.

Nové moderní kryté sedačkové lanovky

V hlavním skiareálu naleznete celkem 18 km sjezdovek se 4 lanovkami, 5 vleky a 3 lyžařskými pásy v dětských parcích. Nové lanovky jsou kryty typickou oranžovou bublinou, jež skýtá nadstandardní komfort a ochranu před nepřízní počasí.

Naposledy před 4 lety obohatila zdejší lanovkový park čtyřmístná sedačka „Dámská“ od firmy Doppelmayr na vrchol Klínovce. Tamtéž si můžete užít i skvělé noční lyžování na 1450 m dlouhé pistě.

Nová modrá sjezdovka „Lázeňská“ s délkou 3,4 kilometru a převýšením 490 metrů patří k nejdelším sjezdovkám v ČR.

Rozšířena byla i část sjezdovky Přemostěná, čímž se výrazně zlepšilo napojení sjezdovky Turistická na lanovku Suzuki, čímž se tato část skiareálu výrazně zatraktivnila.

Funpark, freeride, běžky a přeshraniční skipasy

Pro vyznavače freestylu je připraven Funpark s celou řadou překážek a skoků. Milovníci freeridu při vhodných podmínkách ocení možnost využít dvou kilometrů neupravovaných sjezdových tratí s přírodním sněhem.

K dispozici jsou Vám půjčovny lyžařského vybavení, a také certifikovaní instruktoři v lyžařských školách.

Upozornit musíme na zajímavou nabídku vícedenních skipasů platných i pro sousední lyžařský areál Fichtelberg nad německým Oberwiesenthalem. Nedávnou novinkou (konkrétně 5 let starou) je propojení se střediskem Neklid a jeho začlenění pod Klínovec. Lyžařské středisko Neklid se nachází v nadmořské výšce 800 až 1 135 metrů nedaleko města Boží Dar. Disponuje 6 sjezdovkami různých obtížností, jež jsou zpravidla podstatně prázdnější než sjezdovky na Klínovci.

V rámci Interskiregionu Fichtelberg - Klínovec / Neklid je k dispozici celkem 47 kilometrů sjezdovek, 1 kabinová lanovka, 6 sedačkových lanovek a 15 vleků.

Pro běžkaře je udržováno na obou stranách hranice 205 kilometrů běžeckých tratí včetně populární Krušnohorské lyžařské magistrály

Pro návštěvníky je připraveno 2 500 parkovacích míst zdarma, pro občerstvení je na výběr z řady restaurací, rychlých občerstvení, ski barů a aprés-ski stanů.

Fichtelberg nad saským Oberwiesenthalem

Přeshraniční spojení mezi areály zajišťuje skibus zdarma pro držitele platného vícedenního skipasu, který lze zakoupit i online, což šetří peníze i čas.

Kurort Oberwiesenthal je třítisícové lázeňské městečko a známé centrum zimních sportů v okrese Erzgebirge (Krušnohorský okres), ve spolkové zemi Sasko v Německu na hranicích s Českou republikou. S českým městem Loučná pod Klínovcem ležícím na protější straně údolí je spojeno hraničním přechodem pro pěší. S nadmořskou výškou 914 metrů je Oberwiesenthal nejvýše položeným městem Německa. Leží pod horou Fichtelberg, s výškou 1 214 metrů nejvyšší horou německé části Krušných hor, spolkové země Sasko i celé bývalé NDR. Na vrcholu stojí Fichtelberghaus s 31 metrů vysokou rozhlednou a meteorologickou stanicí (pravidelná měření jsou na Fichtelbergu prováděna už od roku 1890). Na východní stranu hory vede z Oberwiesenthalu kabinková lanovka, nejstarší v Německu, v provozu je již od roku 1924, měří 1 175 metrů a překonává 305 metrů převýšení. Společně s blízkým českým Klínovcem a Božím Darem tvoří Fichtelberg největší centrum zimních sportů v Krušných horách.

Z Fichtelbergu je vidět převážná část německého středního Krušnohoří, na východě lze přes hřebeny českých hor pozorovat České středohoří s Milešovkou, někdy však lze zahlédnout i vzdálenější bavorské pohoří Smrčiny, či Krkonoše a Šumavu s nejvyšší horou Velký Javor.

Velkou turistickou atrakcí je Fichtelbergbahn, úzkorozchodná železniční trať o rozchodu 750 milimetrů vedoucí z Cranzahlu do Oberwiesenthalu. Trať vede v blízkosti hranic s Českou republikou a v současnosti se na ní provozuje pouze osobní doprava s vlaky taženými výhradně parními lokomotivami.

Oberwiesenthal byl založen v roce 1527 jako hornická osada, poté, co byla v oblasti nalezena stříbrná ruda. Důlní činnost byla v 19. století ukončena, ale město se postupně díky zájmu o Fichtelberg a lyžařskému sportu stalo cílem turistů a od roku 1936 má Oberwiesenthal statut lázeňského města.

Je to ale především městečko sportovní – tak velkou koncentraci olympijských vítězů a mistrů světa mezi místními rodáky a obyvateli jinde jen velmi těžko najdete. Našincům bude ze zlatých olympioniků asi nejznámější legendární skokan na lyžích (v Oberwiesenthalu jsou skokanské můstky) Jens Weissflog, dnes místní hoteliér, z mladších lze jmenovat třeba sdruženáře Erica Frenzela.

Tolik potřebné osvěžení si lze dopřát v horských chatách a restauracích servírujících tradiční krušnohorské speciality, jež na české straně hranice kvůli vysídlení původního obyvatelstva již bohužel ochutnáte jen stěží.

Jáchymov – první světové radonové lázně

Jáchymov, to jsou především radonové lázně světového významu, ale také město s jedinečnou historií spojenou s ražbou jáchymovského tolaru, který dal název dnešnímu americkému dolaru. Jáchymov je také místem, kde manželé Curieovi objevili polonium a radium. A hlavně v těsné blízkosti (3 km od centra) města začíná i sedačková lanovka vedoucí na Klínovec.

Jáchymov, to jsou ale i uranové doly. Prozkoumat můžete například Radonovou stezku nebo Jáchymovské peklo – Naučnou stezku dlouhou 8,5 km, která připomíná osudy politických vězňů nuceně nasazených do pracovních táborů pro těžbu uranu z 50. let 20. století. Osvěžit se naproti tomu můžete v Aquacentru Agricola, kde najdete bazén s tobogánem, masáže, vířivky, solárium, fitcentrum, solnou jeskyni, nový saunový svět s důlní tématikou i příjemnou kavárnu s koutkem pro děti.

K lyžařskému propojení Česka a Německa je zatím daleko

Přestože sousedské vztahy Božího Daru a Oberwiesenthalu fungují na výbornou, propojení na sjezdových lyžích mezi Českem a Německem je zatím v nedohlednu.

Z minusů této lyžařské oblasti lze zmínit i to, že v lyžařském areálu Neklid je páteřní sedačková lanovka již důchodového věku, že občasný přetlak návštěvníků ve špičkových termínech vytváří z Klínovce lidské mraveniště, či to, že za špatného počasí je relativně složitá cesta autem z Ostrova nad Ohří do Jáchymova a zejména pak dále na Boží Dar.

Typy skipasů:

InterSkiregion

platí pro skiareály Klínovec, Neklid a německý Fichtelberg

Doporučené trasy:

Bratislava, Brno, Praha, Karlovy Vary, Ostrov, Jáchymov, Boží Dar

Místní vzdálenosti:

Parkoviště Ski Klínovec – Jáchymov

Jáchymov: 3 km

Boží Dar / skiareál Neklid: 9 km

Oberwiesenthal / skiareál Fichtelberg: 13 km

Ostrov: 9 km

Karlovy Vary: 20 km

Místní skibus:

skibus InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec mezi Klínovcem a Fichtelbergem přepravuje zdarma klienty s platným skipasem; částečně zpoplatněné linky Mariánská – Klínovec, Klínovec – Háj,  Klínovec – Loučná – České Hamry – Barborka, Jáchymov – lanová dráha Prima Express; ubytovatelé, kteří přispějí na provoz skibusu, obdrží skibus karty, s nimiž jezdí jejich klienti zdarma – cestující ze zastávek bez skibus karty platí 30 CZK za zpáteční jízdenku (neplatí pro linku Klínovec – Fichtelberg)

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?