600 - 2000 m n. m.
Dvě nevelká, ale sympatická a oblíbená hornorakouská „dvojčata“ Hinterstoder a Wurzeralm, jsou horská střediska položená „co by kamenem dohodil“ z ČR. Oba tvoří součást masivu Totes Gebirge.
Lyžařský klenot Horního Rakouska Hinterstoder byl opakovaně pořadatelem Světového poháru v alpském lyžování, naposledy se zde konal obří slalom, superobří slalom a superkombinace mužů v termínu 29. 2. 2020 – 1. 3. 2020.
Sportovní skiareál Hinterstoder leží ve stínu mohutného vrcholu Grosser Priel (2 515 m), nejvyšší hory půvabného pohoří Totes Gebirge („Mrtvé hory“).
Celá oblast nabízí kvalitních 62 úhrnných kilometrů sjezdovek, z toho 22 km na rodinněji zaměřeném Wurzeralmu a zbytek v přece jen trochu sportovněji orientovaném Hinterstoderu.
Z inovací poslední doby zmiňme novou přístupovou lanovku z Hinterstoderu do lyžařského areálu Höss s prostornými 10místnými kabinkami a zároveň o polovinu vyšší přepravní kapacitou (3 200 os./h), jež vede ve zcela nové trase přímo od hlavního parkoviště.
Cení se ideální dostupnost i „na víkend“ a rovněž přiměřené ceny jsou mocným lákadlem pro návštěvníky.
Mezi freeridery je pověstný místní prašan po většinu sezóny – ne náhodou jde tedy o oblíbené až kultovní místo řady českých adeptů jízdy ve volném terénu.
Carvingové svahy vzbuzují emoce a Snow Park na Sonnkogelu v Hinterstoderu je se svými prvotřídními jumpy a raily doslova rájem snowboarderů.
Dobře vybavené „Sunny Kids Parky“ uprostřed obou areálů a speciální sjezdovky věnované ženám a rodinám jsou jasným potvrzením snahy o uspokojení nároků převažující rodinné klientely.
Menší, ale výše položený Wurzeralm pod vrcholem Frauenkar se vyznačuje nižší náročností sjezdových tratí a méně hektickou atmosférou. Je tak jakousi klidnější alternativou někdy až příliš živého Hinterstoderu. Pozemní lanovka na Wurzeralm garantuje efektivní transport proudu lyžařů. Škála zdejších tratí pokrývá všechny stupně náročnosti – od okružní modré až po černou sjezdovku Světového poháru pokřtěnou zdejší hvězdou Hannesem Trinklem, mistrem světa ve sjezdu v St. Antonu 2001 a bronzovým medailistou z olympiády v Naganu 1998.
Boardercrossová dráha a měřený slalom jsou k dispozici všem soutěživým amatérům.
Děti do 6 let (nar. 2018 a později) lyžují v doprovodu rodičů jen za 4 € / den (skipas „KidsCard mini“ je k zakoupení v místě).
Oblast Pyhrn-Priel láká i lyžaře-běžce svými klasickými i bruslařskými stopami ve čtyřech různých výškových polohách regionu jako mocný magnet. Oblíbená je zejména více než 4kilometrová trasa Hutterer Böden ve středu skiresortu Hinterstoder – Höss ve výšce přes 1 400 metrů nad mořem.
Sáňkařské dráhy jsou přítomny v obou střediscích, přičemž ta v Hinterstoderu je opravdu velmi dlouhá a také osvětlená.
Celkově je infrastruktura celé oblasti velmi slušná. Ke zvýraznění požitku návštěvníků přispívá i idylická krajina s typickými místními vesnicemi a městečky.
Určitou nevýhodou střediska Hinterstoder-Wurzeralm nabízejícího souhrnných 62 kilometrů sjezdovek je fakt, že jde o dva nepropojené a od sebe dosti vzdálené skiareály s jediným společným skipasem.
Absence náročných sjezdovek pro sportovní jezdce na Wurzeralmu je logická vzhledem k jasně rodinné profilaci tohoto resortu.
Nižší nadmořskou výšku obou areálů kompenzuje výborné umělé zasněžování a příznivé mikroklima.
Z negativ oblasti zmiňme snad ještě některá starší a méně kapacitní přepravní zařízení i častou přeplněnost Hinterstoderu o nejexponovanějších víkendech hlavní sezóny.
Hinterstoder
místní skipas platný pro středisko Hinterstoder; platnost max. 1,5 dne
Wurzeralm
místní skipas platný pro středisko Wurzeralm; platnost max. 1,5 dne
Hinterstoder-Wurzeralm
skipas platný pro střediska Hinterstoder a Wurzeralm; platnost od 2 dnů
Windischgarsten
Wurzeralm: 10 km
Hinterstoder: 16 km
dálnice: 2 km
skibusové linky mezi Windischgarstenem a oběma skiareály
Brno, Mikulov, St. Pölten, Linz
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz
a dále
dálnice směr Graz, dálniční sjezd na Windischgarsten, Hinterstoder