Tyrolsko

Tyrolsko – kde hledat všechna rakouská lyžařská NEJ

Spolkovou zemi Tyrolsko nelze z pohledu lyžaře popsat jinak, než za použití mnoha superlativů. Naleznete zde zdaleka nejvíce zimních středisek ze všech rakouských zemí – přes 100. Zalyžujete si zde na nejvýše položené sjezdovce, nejvýše vyjedete lanovkou, poobědváte v nejvýše položené restauraci, naleznete zde většinu rakouských ledovců včetně toho největšího a včetně jediného celoročně otevřeného. Najdete tu střediska nejdražší, nejsnobštější, s největšími možnostmi zábavy, ale na druhou stranu i největší výběr těch cenově dostupných. Jsou zde střediska historicky nejstarší, ale i ta úplně nejnovější, konaly se zde první lyžařské závody, dodnes se tu pořádají ty nejproslulejší, ale zároveň je Tyrolsko průkopníkem sportů nejmodernějších... Nikde jinde v Rakousku se nekonaly olympijské hry, zde však už dvakrát, o největším počtu pořádaných Světových pohárů ani nemluvě... Máme pokračovat? Ještě váháte s návštěvou Tyrolska?

St. Anton a Ischgl – západotyrolský luxus

Budete-li hledat ta nejluxusnější rakouská střediska, doporučujeme podívat se nejprve na samý západ Tyrolska, kde se nachází 2 střediska, jež mají mnoho společného, ale současně se od sebe diametrálně liší. To společné spočívá ve stovkách kilometrů dokonalého lyžování na perfektně upravených sjezdovkách, či v hlubokém prašanu mimo ně. Společný je i přeshraniční přesah obrovských areálů – v případě St. Antonu do rakouské spolkové země Vorarlberg se středisky Lech a Zürs, u Ischglu do švýcarské bezcelní zóny Samnaun. Ale zatímco St. Anton je jedním z nejstarších lyžařských středisek na světě, distingvovaným místem pro smetánku, pak Ischgl je tepajícím resortem pro zlatou mládež, kde après ski zábava je často důležitější, než lyžování samotné. Pokud máte někde v Alpách možnost spojit lyžování s návštěvou koncertu nějaké světové rockové či popové megastar, pak Ischgl je přesně tím správným místem.

Serfaus-Fiss-Ladis – lyžařský ráj rodin i freeriderů čeká na objevení

Tři lanovkami propojené horské vesničky Serfaus, Fiss a Ladis se vypínají na náhorní plošině označované za sluneční terasu Tyrolska vysoko nad údolím Innu. Ač toto lyžařské středisko v západním Tyrolsku dosud není mezi našimi lyžaři příliš známé, dozajista nadchne rodiny s dětmi, ale na opačném pólu i zkušené freeridery. Dohromady nabízí závratných 212 km lyžařských tratí všech obtížností v nadmořské výšce 1.200 až 2.820 metrů.

Návštěvníky příjemně překvapí nejen rozloha a pestrost lyžařských terénů, ale třeba i množství snowparků a zejména rodiny pak fantastická nabídka pro malé děti, na něž středisko cílí zejména. Mnozí, kdo Serfaus-Fiss-Ladis vyzkoušejí, už o jiném místě pro rodinnou dovolenou nechtějí ani slyšet, natolik se zde lze přiblížit vysněnému ideálu.

Pitztal – nejvyšší lyžování v Rakousku

Pitztaler Gletscher se sice veřejnosti otevřel jako poslední ze známých rakouských ledovců, ovšem všechny pokořil nadmořskou výškou, v níž si zde můžete zalyžovat – vyšplhal až do 3.440 metrů. Nejnovější lanovka Wildspitzbahn na vrchol Hinterer Brunnenkogel byla otevřena v říjnu 2012 a užívat si lze odtud, z terasy unikátní moderní kavárny Café 3440, panoramata včetně blízké nejvyšší hory Tyrolska Wildspitze. O kvalitě zdejších sjezdovek svědčí možná nejlépe to, že zde vyrostl světový a olympijský šampión Benjamin Raich.

Ötztal – údolí 2 ledovců i pravěkého muže

Údolí Ötztal je proslulé svými vynikajícími sněhovými podmínkami, však zde v Söldenu každoročně už v říjnu startuje kolotoč Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Ovšem nejenom söldenské ledovce Rettenbach a Tiefenbach garantují perfektní lyžování i na okrajích sezóny – stejnou záruku mohou dát nejen vysoko položená střediska Obergurgl-Hochgurgl a Vent, ale i níže položený Hochötz. Po lyžování relaxujete třeba v městských lázních Freizeit Arena v Söldenu, nebo ve špičkovém wellness areálu Aqua Dome v Längenfeldu. V Umhausenu můžete navštívit „Ötzi vesničku“, jež připomíná pravěkého lovce, který odtud před 6000 lety směřoval přes hřeben Alp, kde ho zastihla smrt, do jižních Tyrol, kde byla v roce 1991 jeho mumie v tajícím ledovci objevena.

Stubaital – vzhůru na největší ledovec

110 kilometrů sjezdovek na ledovci, to je už pořádná porce, více Vám žádný jiný rakouský ledovec nenabídne. Zároveň však rozhodně nejde o místo vyhrazené lyžařským extrémistům – spíše naopak, jde o místo zaslíbené dětem. Třeba místní lyžařský park Big Family Ski-Camp jen stěží najde jinde sobě rovného. Ne náhodou bylo toto středisko již potřetí vybráno prestižním průvodcem německého autoklubu ADAC Ski Guide jako nejvstřícnější k rodinám s dětmi. V restauraci Eisgrat na ledovci můžete ochutnat těstoviny z nejvýše položené manufaktury na jejich výrobu na světě.

Zillertal – nejsportovnější údolí na světě

Dlouhé údolí Zillertal v sobě skrývá závratných 671 kilometrů sjezdových tratí a řadí se tak mezi absolutně největší lyžařské oblastí celé Evropy i světa. Oblast Zillerského údolí se dále dělí do tří základních lyžařských subregionů. Při cestě od dálnice nejprve narazíte na Hochzillertal / Hochfügen – vítěze mnoha mezinárodních srovnávacích testů skiareálů, obří a dokonalý skiareál spoludesignovaný olympijským vítězem Stephanem Eberharterem. Zillertal Arena se táhne postranním údolím řeky Gerlos a boduje svou rozsáhlostí, dokonalou propojeností a upraveností tratí. A konečně třetí a největší z hlavních podoblastí je Zillertal 3000 v oblasti Mayrhofenu, kde se Zillertal dělí na čtyři postranní údolí, z nichž nejvýše položené Tuxské údolí je zakončeno známým ledovcovým areálem Hintertux na jediném celoročně otevřeném rakouském ledovci v nadmořské výšce až 3.250 metrů.

Ski Juwel Alpbachtal / Wildschönau – zrodil se nový obr

Loňským zbrusu novým propojením lyžařských areálů Alpbachtal a Wildschönau přes vrchol Schatzberg se zrodil nový alpský obr jménem Ski Juwel, nabízející 145 km sjezdových tratí různých obtížností s převahou sjezdovek pro méně a středně náročné lyžaře či rodiny s dětmi. 2 příjemné rodinné areály, řadící se dříve spíše mezi střední či menší, tak najednou poskočily do první tyrolské desítky co do velikosti.

Skiwelt Wilder Kaiser-Brixental – největší propojený skiareál Rakouska

Mnozí naši lyžaři hodnotí jako základní kritérium kvality lyžařského areálu počet kilometrů jeho sjezdovek. V tomto srovnání je údolí Brixental, přesněji středisko Skiwelt Wilder Kaiser se svými 279 kilometry vzájemně propojených tratí absolutním králem. Nekonečné lyžařské safari vedoucí z údolí do údolí přes řadu horských hřebenů vás samo o sobě pohltí na několik dnů. Ovšem nejen rozlehlost sama je měřítkem kvality - skiareál vyhrává prestižní ocenění v mezinárodních odborných anketách o nejlepší lyžařské středisko v Evropě nejen pro své perfektní přírodní dispozice, ale především díky neustálé modernizaci služeb a přepravních zařízení. Byť nepatří mezi ty nejvýše položené, perfektní umělé zasněžování tento malý handicap snadno eliminuje. K oblibě tohoto střediska dozajista přispívá, že jde o vůbec nejbližší tyrolský skiresort při cestě z ČR. Kitzbühel – glanc a tradice na úpatí Hahnenkammu

Snad žádného lyžaře, který si ještě nikdy nezkusil legendami opředenou sjezdovku Hahnenkammu, nenechává pomyšlení na tuto pistu chladným, a to již od roku 1931, kdy se zde závody konaly poprvé. Kitzbühel je symbolem a svatyní rakouského lyžování. Jeho krásné historické centrum nabídne ty nejluxusnější hotely v zemi, ale v okolí najdeme nepřeberné množství cenově dostupnějších variant. 170 kilometrů perfektně vysněžovaných tratí je obsluhováno moderními lanovkami, z nichž je rok od roku více těch vyhřívaných.

Rodinná střediska Tyrolska – pro každého něco

Nejen výše uvedená obří střediska jsou zimním obrázkem Tyrolska. Na své objevení zde čekají i desítky skiareálů menších, rodinných, často něčím specifických či unikátních. Každý si může vybrat to své přesně dle osobních preferencí. Pro milovníky klasického lyžování je optimálním střediskem pro skloubení této vášně s kvalitními sjezdovkami běžkařská Mekka, olympijský Seefeld. Lyžaři - poznávači budou spokojeni v rozlehlém tyrolsko-bavorském středisku Zugspitz Arena pod nejvyšší horou Německa. Rodiny s dětmi či začátečníci ocení menší přívětivé skiareály, jako je Venet, Achensee či Fieberbrunn, jež jsou nejen cenově příznivé, ale krom sjezdovek nabízejí i pestrou škálu jiných povyražení.

20 počet lyžařských středisek

Achensee - Christlum / Rofan / Zwölferkopf

Rakousko, Tyrolsko

* * *
/
* * *

57 %

sjezdové tratě: 53 km

přepravní zařízení:

Parkování
2
Lanovka
6
Vlek
11

nadmořské výšky areálu:

950 1405 1860

běžecké tratě: 204 km

cena na osobu:

od 6 060

Hochzillertal / Hochfügen

Rakousko, Tyrolsko

* * * *
/
* * * * *

84 %

sjezdové tratě: 104,1 km

přepravní zařízení:

Parkování
8
Lanovka
14
Vlek
21

nadmořské výšky areálu:

560 1468 2377

běžecké tratě: 80 km

cena na osobu:

od 1 220

Innsbruck Olympia SkiWorld

Rakousko, Tyrolsko

* * * *
/
* * * *

50 %

sjezdové tratě: 249,5 km

přepravní zařízení:

Parkování
16
Lanovka
27
Vlek
39

nadmořské výšky areálu:

560 1885 3210

běžecké tratě: 232 km

cena na osobu:

od 1 890

Kaunertaler Gletscher

Rakousko, Tyrolsko

* * * *
/
* * * *

40 %

sjezdové tratě: 21,8 km

přepravní zařízení:

Parkování
1
Lanovka
2
Vlek
5

nadmořské výšky areálu:

2150 2629 3108

běžecké tratě: 41,5 km

cena na osobu:

od 750

Kitzbühel - Kirchberg

Rakousko, Tyrolsko

* * * * *
/
* * * *

66 %

sjezdové tratě: 179 km

přepravní zařízení:

Parkování
11
Lanovka
28
Vlek
7

nadmořské výšky areálu:

800 1400 2000

běžecké tratě: 120 km

cena na osobu:

od 790

Kühtai - Hochötz

Rakousko, Tyrolsko

* * *
/
* * *

90 %

sjezdové tratě: 80 km

přepravní zařízení:

Parkování
3
Lanovka
11
Vlek
10

nadmořské výšky areálu:

1410 1965 2520

běžecké tratě: 14 km

cena na osobu:

od 1 500

Nauders - Reschenpass

Rakousko, Tyrolsko

sjezdové tratě: 0 km

přepravní zařízení:

Parkování
0
Lanovka
0
Vlek
0

cena na osobu:

od 3 200

Pitztal

Rakousko, Tyrolsko

* * * *
/
* * * *

82 %

sjezdové tratě: 79,1 km

přepravní zařízení:

Parkování
5
Lanovka
8
Vlek
8

nadmořské výšky areálu:

1450 2445 3440

běžecké tratě: 37,2 km

cena na osobu:

od 1 350

Schneewinkel

Rakousko, Tyrolsko

* * *
/
* * *

80 %

sjezdové tratě: 113 km

přepravní zařízení:

Parkování
5
Lanovka
16
Vlek
22

nadmořské výšky areálu:

640 1250 1860

běžecké tratě: 250 km

cena na osobu:

od 2 000

Seefeld

Rakousko, Tyrolsko

* * *
/
* * * *

93 %

sjezdové tratě: 25,8 km

přepravní zařízení:

Parkování
2
Lanovka
4
Vlek
11

nadmořské výšky areálu:

1180 1622 2064

běžecké tratě: 256 km

cena na osobu:

od 1 760

Serfaus - Fiss - Ladis

Rakousko, Tyrolsko

* * * * *
/
* * * * *

80 %

sjezdové tratě: 214 km

přepravní zařízení:

Parkování
12
Lanovka
16
Vlek
11

nadmořské výšky areálu:

1200 2010 2820

běžecké tratě: 30 km

cena na osobu:

od 1 350

Silvretta Arena - Ischgl / Samnaun

Rakousko, Tyrolsko

* * * * *
/
* * * * *

84 %

sjezdové tratě: 238 km

přepravní zařízení:

Parkování
6
Lanovka
25
Vlek
11

nadmořské výšky areálu:

1400 2132 2864

běžecké tratě: 59 km

cena na osobu:

od 1 910

Ski Arlberg - St. Anton / Zürs / Lech

Rakousko, Tyrolsko

* * * * *
/
* * * * *

66 %

sjezdové tratě: 353 km

+

přepravní zařízení:

Parkování
15
Lanovka
50
Vlek
26

nadmořské výšky areálu:

1304 2057 2811

běžecké tratě: 54 km

cena na osobu:

od 1 420

Ski Juwel - Alpbachtal / Wildschönau

Rakousko, Tyrolsko

* * * *
/
* * * *

85 %

sjezdové tratě: 109 km

přepravní zařízení:

Parkování
9
Lanovka
7
Vlek
29

nadmořské výšky areálu:

650 1337 2025

běžecké tratě: 143 km

cena na osobu:

od 810

Skiwelt Wilder Kaiser - Brixental

Rakousko, Tyrolsko

* * * * *
/
* * * * *

81 %

sjezdové tratě: 284 km

přepravní zařízení:

Parkování
16
Lanovka
35
Vlek
39

nadmořské výšky areálu:

620 1288 1957

běžecké tratě: 197 km

cena na osobu:

od 950

Sölden Arena - Ötztal

Rakousko, Tyrolsko

* * * * *
/
* * * *

75 %

sjezdové tratě: 144,2 km

přepravní zařízení:

Parkování
8
Lanovka
16
Vlek
9

nadmořské výšky areálu:

1350 2345 3340

běžecké tratě: 15 km

cena na osobu:

od 1 370

Stubaital

Rakousko, Tyrolsko

* * * *
/
* * * *

43 %

sjezdové tratě: 92,3 km

přepravní zařízení:

Parkování
9
Lanovka
9
Vlek
20

nadmořské výšky areálu:

962 2086 3210

běžecké tratě: 62 km

cena na osobu:

od 1 190

Venet

Rakousko, Tyrolsko

* * *
/
* * *

70 %

sjezdové tratě: 22 km

přepravní zařízení:

Parkování
1
Lanovka
3
Vlek
3

nadmořské výšky areálu:

780 1496 2212

běžecké tratě: 21,5 km

cena na osobu:

od 1 610

Zillertal 3000 / Hintertux

Rakousko, Tyrolsko

* * * * *
/
* * * * *

84 %

sjezdové tratě: 196 km

přepravní zařízení:

Parkování
15
Lanovka
24
Vlek
26

nadmořské výšky areálu:

600 1925 3250

běžecké tratě: 73 km

cena na osobu:

od 770

Zillertal Arena

Rakousko, Tyrolsko

* * * * *
/
* * * *

79 %

sjezdové tratě: 205 km

přepravní zařízení:

Parkování
18
Lanovka
25
Vlek
28

nadmořské výšky areálu:

580 1540 2500

běžecké tratě: 245 km

cena na osobu:

od 1 100

20 počet lyžařských středisek

99 zájezdů / ubytování

99 zájezdů / ubytování

Lyžařské terény:

Sjezdové tratě 671 km

 • Černá 95 km
  14,2 %
 • Červená 397 km
  59,2 %
 • Modrá 179 km
  26,7 %

běžecké tratě: 353 km

Délka sjezdových tratí ve střediscích:

Achensee - Christlum / Rofan / Zwölferkopf 53 km

57%

 • Černá 7 km
  13,2 %
 • Červená 30 km
  56,6 %
 • Modrá 16 km
  30,2 %

Hochzillertal / Hochfügen 104,1 km

84%

 • Černá 15,7 km
  15,1 %
 • Červená 56,1 km
  53,9 %
 • Modrá 32,3 km
  31 %

Innsbruck Olympia SkiWorld 249,5 km

50%

 • Černá 57,8 km
  23,2 %
 • Červená 116,2 km
  46,6 %
 • Modrá 75,5 km
  30,3 %

Kaunertaler Gletscher 21,8 km

40%

 • Černá 2,7 km
  12,4 %
 • Červená 4,3 km
  19,7 %
 • Modrá 14,8 km
  67,9 %

Kitzbühel - Kirchberg 179 km

66%

 • Černá 17 km
  9,5 %
 • Červená 61 km
  34,1 %
 • Modrá 101 km
  56,4 %

Kühtai - Hochötz 80 km

90%

 • Černá 14,8 km
  18,5 %
 • Červená 47,2 km
  59 %
 • Modrá 18 km
  22,5 %

Nauders - Reschenpass 0 km

Pitztal 79,1 km

82%

 • Černá 13,1 km
  16,6 %
 • Červená 42,7 km
  54 %
 • Modrá 23,3 km
  29,5 %

Schneewinkel 113 km

80%

 • Černá 10,5 km
  9,3 %
 • Červená 55,7 km
  49,3 %
 • Modrá 46,8 km
  41,4 %

Seefeld 25,8 km

93%

 • Černá 1,9 km
  7,4 %
 • Červená 5,9 km
  22,9 %
 • Modrá 18 km
  69,8 %

Serfaus - Fiss - Ladis 214 km

80%

 • Černá 44 km
  20,6 %
 • Červená 123 km
  57,5 %
 • Modrá 47 km
  22 %

Silvretta Arena - Ischgl / Samnaun 238 km

84%

 • Černá 39 km
  16,4 %
 • Červená 152 km
  63,9 %
 • Modrá 47 km
  19,7 %

Ski Arlberg - St. Anton / Zürs / Lech 353 km

66%

 • Černá 58 km
  16,4 %
 • Červená 154 km
  43,6 %
 • Modrá 141 km
  39,9 %

Ski Juwel - Alpbachtal / Wildschönau 109 km

85%

 • Černá 15 km
  13,8 %
 • Červená 66 km
  60,6 %
 • Modrá 28 km
  25,7 %

Skiwelt Wilder Kaiser - Brixental 284 km

81%

 • Černá 33 km
  11,6 %
 • Červená 129 km
  45,4 %
 • Modrá 122 km
  43 %

Sölden Arena - Ötztal 144,2 km

75%

 • Černá 29,4 km
  20,4 %
 • Červená 44,6 km
  30,9 %
 • Modrá 70,2 km
  48,7 %

Stubaital 92,3 km

43%

 • Černá 27,6 km
  29,9 %
 • Červená 31,5 km
  34,1 %
 • Modrá 33,2 km
  36 %

Venet 22 km

70%

 • Černá 1 km
  4,5 %
 • Červená 15 km
  68,2 %
 • Modrá 6 km
  27,3 %

Zillertal 3000 / Hintertux 196 km

84%

 • Černá 41 km
  20,9 %
 • Červená 101 km
  51,5 %
 • Modrá 54 km
  27,6 %

Zillertal Arena 205 km

79%

 • Černá 20 km
  9,8 %
 • Červená 114 km
  55,6 %
 • Modrá 71 km
  34,6 %
Ski funtazie klub Ski Funtazie klub

dětský animační program
v českém jazyce

Skisets Zapůjčení lyžařského vybavení

objednejte si zapůjčení lyžařského a snowboardového vybavení v ČR a vyzvedněte si jej až ve středisku

Seznam našich poboček Seznam poboček NEV-DAMA

zájezdy zakoupíte na pobočkách
CK Fischer / NEV-DAMA

SAPPADA - provoz areálu!

14. 03. 2018

Od pondělí 19.03. bude v provozu pouze lanovka Pian dei Nidi, Monte Siera a dětský vlek Creta Forata.

Nejlepší volbou je lyžování v Alpách!!!

05. 03. 2018

V ČR je hlášeno oteplení... :( Zvolte proto lyžařský zájezd do alpských středisek, kde jsou sjezdovky skvěle upravené a u lanovek se nečekají žádné fronty. Můžete si vybrat z lákavé nabídky našich last minute zájezdů.

Důležité upozornění: PASSO ROLLE

19. 12. 2017

Před sezónou probíhaly změny majetkoprávního uspořádání ve skiareálu Passo Rolle, z čehož pramenila nejistota ohledně jeho zprovoznění; nyní však je již vše vyřešeno, skiareál je v běžném provozu a řádný průběh zimní sezóny 2017 / 2018 není nijak ohrožen.

Důležité upozornění: LIVIGNO, BORMIO, SANTA CATERINA!

18. 12. 2017

Dovolujeme si upozornit naše klienty na novou možnost ON-LINE zakoupení průjezdu švýcarským tunelem Munt La Schera za zvýhodněné ceny po celou zimní sezónu 2017/2018.

Možnosti reklamace a spory

09. 01. 2016

Dovolujeme si Vás informovat, že při zakoupení zájezdu online je rovněž možné k řešení eventuálního sporu využít platformu řešení sporů online. https://www.nev-dama.cz/dulezite-informace/moznosti-reklama-spory  

pravidelně aktualizujeme: Sněhové zpravodajství

Aktuální sněhové zpravodajství z Alp pravidelně aktualizujeme.

Náš tip na lyžařské zájezdy

Vybraná lyžařská střediska