Graubünden

Graubünden – nejbližší švýcarský luxus

Trojjazyčný německo-italsko-rétorománský region Graubünden (francouzsky Grisons, italsky Grigioni, rétorománsky Grischuns) je nejvýchodnějším a současně největším z kantonů Švýcarské konfederace. Z polohy na hranicích s Itálií, Rakouskem a Lichtenštejnskem rovněž vyplývá, že je nám geograficky nejbližší ze všech švýcarských lyžařských oblastí. Region je to velmi rozmanitý a rázovitý – nejen, že jde o jediný švýcarský kanton, kde se prolínají hned tři jazyky a tedy i tři rozličné kultury, ale je též jediným, kde se stále masově užívá starobylá rétorománština.

Metropolí kantonu je město Chur, ale daleko většími pojmy jsou světoznámá horská střediska, jako jsou Davos / Klosters, St. Moritz, Arosa, Flims-Laax, Lenzerheide, Savognin, Samnaun či Scuol. Co jméno, to pojem. Sem jezdí na lyže britská královská rodina, zde se konaly již dvakrát Olympijské hry, v únoru 2017 se zde (v St. Moritz) opět konalo Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování, každoročně se zde konají světové poháry, řada míst se stala námětem špičkových uměleckých děl, oblast můžete křižovat nejslavnějšími vlaky Evropy, jako jsou Bernina Express či Glacier Express.

Nejvyšší (a jedinou čtyřtisícovou) horou je Piz Bernina, jež je se svými 4.038 metry současně nejvyšším vrcholem Východních Alp. V Graubündenu, jenž je nejvýše položeným švýcarským kantonem, pramení řeky Rýn a Inn, mezi množstvím rozsáhlých ledovců je i řada těch, na nichž se (jen v zimním období, nikoli celoročně) lyžuje. V oblasti Engadinu se nachází jediný švýcarský národní park o rozloze 172 km2, nejstarší v Evropě, vyhlášený roku 1914.

Flims Laax Falera – špičkové lyžování pod ledovcem Vorab

Skiareál, jenž vznikl propojením 3 středisek Flims, Laax a Falera, dnes čítá na 220 km upravených sjezdovek, jež svým profilem uspokojí i nejnáročnější lyžaře a snowboardisty, čehož potvrzením je i pořádání světových pohárů.

Nadmořská výška až do 3.018 m zaručuje jedny z celoevropsky nejlepších a nejjistějších sněhových podmínek po celou sezónu. Převýšení přes 1.900 metrů je vpravdě úctyhodné a nejdelší sjezdovka v délce 14 km z ledovce Vorab do Flimsu se stane opravdovým testem Vaší vytrvalosti.

Zimních radovánek si zde užijí jak opravdoví fajnšmekři, tak i rodiny s dětmi. Značené „off piste“ tratě nabízejí bezpečné zázemí pro sportovce preferující sjezdy volným terénem, 4 různě obtížné snowparky včetně největší halfpipe v Evropě osloví vyznavače širokého prkna a dokonalé je i après ski vyžití pro každou věkovou skupinu.

Moderní lanovky pak zaručují komfortní přepravu vzhůru za každého počasí.

Davos / Klosters – luxusní sport v nejvýše položeném městě Evropy

Davos už při svém vyslovení rezonuje jako legendární milionářský rezort, ale zejména vždy představoval a dodnes představuje špičku evropského zimního sportu. Jde o opravdu velkolepé středisko oblíbené známými osobnostmi celého světa.

Davos je nejvýše položeným městem Evropy (1.560 m n. m.), a je též tradičním místem setkání světové ekonomické a politické elity při každoročním lednovém Světovém ekonomickém fóru. Vyhlášené jsou i zdejší klimatické lázně.

Kontrapunktem rušného města Davos je sousední poklidná a idylická horská vesnice Klosters, jež je oblíbeným lyžařským střediskem britského následníka trůnu prince Charlese a jeho synů.

Davos je každoročním pořadatelem Světového poháru v běhu na lyžích i slavného hokejového Spenglerova poháru. Nabízí 151 km špičkových běžeckých stop i obrovské přírodní kluziště s 20.000 hektary.

Vysoká nadmořská výška okolních hor až 2.844 m n. m. skýtá naprostou záruku dokonalých sněhových podmínek a prašanu i na okrajích sezóny.

239,4 km sjezdovek ve skiareálech Pischa, Jakobshorn, Rinerhorn, Parsenn/Gotschna a Madrisa je na samé hranici toho, co lze za týden projezdit, k čemuž napomáhá perfektní síť technicky dokonalých lanovek a švýcarsky přesných vlaků obsluhující ohromně rozlehlý areál.

Odměňte se pohádkovým 12 km dlouhým sjezdem z nejvyššího vrcholu Weissfluhgipfel překonávající výškový rozdíl přes 2.000 m.

Engadin - St. Moritz – svět elity na dosah ruky

Engadin je 100 km dlouhé údolí řeky Inn (od pramene pod průsmykem Maloja až po rakouské hranice) v rétorománsky hovořící části kantonu Graubünden. Engadin je ze všech stran chráněn vysokými horstvy a je znám slunečným klimatem (St. Moritz udává průměr 322 slunečných dnů v roce) a krásnou přírodou.

St. Moritz je absolutní legendou a dodnes i špičkou švýcarského, evropského i světového zimního sportu. Křišťálově čistý vzduch a léčivé prameny i bahna jej již před téměř 150 lety předurčily jako místo setkání světové smetánky s nebývalou plejádou hotelů nejvyšší kategorie postavených často v palácovém stylu a navozujících atmosféru všudypřítomného luxusu a elegance. I proto se dnes jedná o jeden z nejdražších skiresortů na světě.

St. Moritz pořádal Mistrovství světa v alpském lyžování v letech 1934, 1948, 1974, 2003 a 2017, ale zejména byl dějištěm Zimních olympijských her v letech 1928 a 1948 (spolu s Lake Placid a Innsbruckem je dosud jediným dvojnásobným organizátorem). Nedávno se znovu ucházel o pořádání olympijských her v roce 2022 (společně se sousedním Davosem), ovšem místní referendum kantonu Graubünden z 3. března 2013 záměr těsně zamítlo.

Lyžaře a snowboardisty zde čekají nesčetné volné terény popularizované i díky závodům jako „Freeride World Tour“ a 3 špičkové snowparky. Vysoká nadmořská výška od 1.716 do 3.303 m a 2 ledovcové areály jsou naprostou zárukou dokonalých sněhových podmínek a prašanu až do jara, délka zimní sezóny zde pravidelně přesahuje 5 měsíců.

Aktivní návštěvníky jistě osloví neskonale bohatá nabídka střediska sahající od luxusních nákupů, přes olympijskou bobovou dráhu, zimní golf v Silvaplaně, tandemové seskoky padákem, koňská a psí spřežení, dostihy a turnaje v pólu či kriketu, curling, až třeba po jízdu romantickým legendárním vlakem Bernina Express do italského Tirana.

3 počet lyžařských středisek

Arosa

Švýcarsko, Graubünden

14 %

sjezdové tratě: 110,5 km

přepravní zařízení:

Parkování
4
Lanovka
5
Vlek
4

nadmořské výšky areálu:

1739 2196 2653

běžecké tratě: 32 km

cena na osobu:

od 2 430

Davos / Klosters

Švýcarsko, Graubünden

* * * * *
/
* * * *

24 %

sjezdové tratě: 239,4 km

přepravní zařízení:

Parkování
15
Lanovka
13
Vlek
24

nadmořské výšky areálu:

810 1827 2844

běžecké tratě: 151 km

cena na osobu:

od 2 320

Engadin - St. Moritz

Švýcarsko, Graubünden

* * * *
/
* * * *

30 %

sjezdové tratě: 350 km

+

přepravní zařízení:

Parkování
11
Lanovka
19
Vlek
17

nadmořské výšky areálu:

1716 2509 3303

běžecké tratě: 180 km

cena na osobu:

od 2 880

3 počet lyžařských středisek

7 zájezdů / ubytování

7 zájezdů / ubytování

Lyžařské terény:

Sjezdové tratě 0 km

Délka sjezdových tratí ve střediscích:

Arosa 110,5 km

14%

 • Černá 49 km
  44,3 %
 • Červená 30,5 km
  27,6 %
 • Modrá 31 km
  28,1 %

Davos / Klosters 239,4 km

24%

 • Černá 49,6 km
  20,7 %
 • Červená 123,4 km
  51,5 %
 • Modrá 66,4 km
  27,7 %

Engadin - St. Moritz 350 km

30%

 • Černá 68 km
  19,4 %
 • Červená 208 km
  59,4 %
 • Modrá 74 km
  21,1 %
Ski funtazie klub Ski Funtazie klub

dětský animační program
v českém jazyce

Skisets Zapůjčení lyžařského vybavení

objednejte si zapůjčení lyžařského a snowboardového vybavení v ČR a vyzvedněte si jej až ve středisku

Seznam našich poboček Seznam poboček NEV-DAMA

zájezdy zakoupíte na pobočkách
CK Fischer / NEV-DAMA

Sněhu je v Alpách všude dostatek!

19. 03. 2018

Nezoufejte nad sněhovou pokrývkou na českých horách a spravte si chuť v Alpách. Většina areálů hlásí vynikající sněhové podmínky. Víkendové vydatné sněžení přispělo k pohádkové zimní atmosféře. Sněhu je požehnaně a s našimi cenami se dlouho rozhodovat nemusíte.

SAPPADA - provoz areálu!

14. 03. 2018

Od pondělí 19.03. bude v provozu pouze lanovka Pian dei Nidi, Monte Siera a dětský vlek Creta Forata.

Důležité upozornění: PASSO ROLLE

19. 12. 2017

Před sezónou probíhaly změny majetkoprávního uspořádání ve skiareálu Passo Rolle, z čehož pramenila nejistota ohledně jeho zprovoznění; nyní však je již vše vyřešeno, skiareál je v běžném provozu a řádný průběh zimní sezóny 2017 / 2018 není nijak ohrožen.

Důležité upozornění: LIVIGNO, BORMIO, SANTA CATERINA!

18. 12. 2017

Dovolujeme si upozornit naše klienty na novou možnost ON-LINE zakoupení průjezdu švýcarským tunelem Munt La Schera za zvýhodněné ceny po celou zimní sezónu 2017/2018.

Možnosti reklamace a spory

09. 01. 2016

Dovolujeme si Vás informovat, že při zakoupení zájezdu online je rovněž možné k řešení eventuálního sporu využít platformu řešení sporů online. https://www.nev-dama.cz/dulezite-informace/moznosti-reklama-spory  

pravidelně aktualizujeme: Sněhové zpravodajství

Aktuální sněhové zpravodajství z Alp pravidelně aktualizujeme.

Náš tip na lyžařské zájezdy

Vybraná lyžařská střediska