Graubünden

Objevte s námi to nejkrásnější, co Graubünden nabízí.

Graubünden – nejbližší švýcarský luxus

Trojjazyčný německo-italsko-rétorománský region Graubünden (francouzsky Grisons, italsky Grigioni, rétorománsky Grischuns) je nejvýchodnějším a současně největším z kantonů Švýcarské konfederace. Z polohy na hranicích s Itálií, Rakouskem a Lichtenštejnskem rovněž vyplývá, že je nám geograficky nejbližší ze všech švýcarských lyžařských oblastí. Region je to velmi rozmanitý a rázovitý – nejen, že jde o jediný švýcarský kanton, kde se prolínají hned tři jazyky a tedy i tři rozličné kultury, ale je též jediným, kde se stále masově užívá starobylá rétorománština.

Metropolí kantonu je město Chur, ale daleko většími pojmy jsou světoznámá horská střediska, jako jsou Davos / Klosters, St. Moritz, Arosa, Flims-Laax, Lenzerheide, Savognin, Samnaun či Scuol. Co jméno, to pojem. Sem jezdí na lyže britská královská rodina, zde se konaly již dvakrát Olympijské hry, v únoru 2017 se zde (v St. Moritz) opět konalo Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování, každoročně se zde konají světové poháry, řada míst se stala námětem špičkových uměleckých děl, oblast můžete křižovat nejslavnějšími vlaky Evropy, jako jsou Bernina Express či Glacier Express.

Nejvyšší (a jedinou čtyřtisícovou) horou je Piz Bernina, jež je se svými 4.038 metry současně nejvyšším vrcholem Východních Alp. V Graubündenu, jenž je nejvýše položeným švýcarským kantonem, pramení řeky Rýn a Inn, mezi množstvím rozsáhlých ledovců je i řada těch, na nichž se (jen v zimním období, nikoli celoročně) lyžuje. V oblasti Engadinu se nachází jediný švýcarský národní park o rozloze 172 km2, nejstarší v Evropě, vyhlášený roku 1914.

Flims Laax Falera – špičkové lyžování pod ledovcem Vorab

Skiareál, jenž vznikl propojením 3 středisek Flims, Laax a Falera, dnes čítá na 220 km upravených sjezdovek, jež svým profilem uspokojí i nejnáročnější lyžaře a snowboardisty, čehož potvrzením je i pořádání světových pohárů.

Nadmořská výška až do 3.018 m zaručuje jedny z celoevropsky nejlepších a nejjistějších sněhových podmínek po celou sezónu. Převýšení přes 1.900 metrů je vpravdě úctyhodné a nejdelší sjezdovka v délce 14 km z ledovce Vorab do Flimsu se stane opravdovým testem Vaší vytrvalosti.

Zimních radovánek si zde užijí jak opravdoví fajnšmekři, tak i rodiny s dětmi. Značené „off piste“ tratě nabízejí bezpečné zázemí pro sportovce preferující sjezdy volným terénem, 4 různě obtížné snowparky včetně největší halfpipe v Evropě osloví vyznavače širokého prkna a dokonalé je i après ski vyžití pro každou věkovou skupinu.

Moderní lanovky pak zaručují komfortní přepravu vzhůru za každého počasí.

Davos / Klosters – luxusní sport v nejvýše položeném městě Evropy

Davos už při svém vyslovení rezonuje jako legendární milionářský rezort, ale zejména vždy představoval a dodnes představuje špičku evropského zimního sportu. Jde o opravdu velkolepé středisko oblíbené známými osobnostmi celého světa.

Davos je nejvýše položeným městem Evropy (1.560 m n. m.), a je též tradičním místem setkání světové ekonomické a politické elity při každoročním lednovém Světovém ekonomickém fóru. Vyhlášené jsou i zdejší klimatické lázně.

Kontrapunktem rušného města Davos je sousední poklidná a idylická horská vesnice Klosters, jež je oblíbeným lyžařským střediskem britského následníka trůnu prince Charlese a jeho synů.

Davos je každoročním pořadatelem Světového poháru v běhu na lyžích i slavného hokejového Spenglerova poháru. Nabízí 151 km špičkových běžeckých stop i obrovské přírodní kluziště s 20.000 hektary.

Vysoká nadmořská výška okolních hor až 2.844 m n. m. skýtá naprostou záruku dokonalých sněhových podmínek a prašanu i na okrajích sezóny.

239,4 km sjezdovek ve skiareálech Pischa, Jakobshorn, Rinerhorn, Parsenn/Gotschna a Madrisa je na samé hranici toho, co lze za týden projezdit, k čemuž napomáhá perfektní síť technicky dokonalých lanovek a švýcarsky přesných vlaků obsluhující ohromně rozlehlý areál.

Odměňte se pohádkovým 12 km dlouhým sjezdem z nejvyššího vrcholu Weissfluhgipfel překonávající výškový rozdíl přes 2.000 m.

Engadin - St. Moritz – svět elity na dosah ruky

Engadin je 100 km dlouhé údolí řeky Inn (od pramene pod průsmykem Maloja až po rakouské hranice) v rétorománsky hovořící části kantonu Graubünden. Engadin je ze všech stran chráněn vysokými horstvy a je znám slunečným klimatem (St. Moritz udává průměr 322 slunečných dnů v roce) a krásnou přírodou.

St. Moritz je absolutní legendou a dodnes i špičkou švýcarského, evropského i světového zimního sportu. Křišťálově čistý vzduch a léčivé prameny i bahna jej již před téměř 150 lety předurčily jako místo setkání světové smetánky s nebývalou plejádou hotelů nejvyšší kategorie postavených často v palácovém stylu a navozujících atmosféru všudypřítomného luxusu a elegance. I proto se dnes jedná o jeden z nejdražších skiresortů na světě.

St. Moritz pořádal Mistrovství světa v alpském lyžování v letech 1934, 1948, 1974, 2003 a 2017, ale zejména byl dějištěm Zimních olympijských her v letech 1928 a 1948 (spolu s Lake Placid a Innsbruckem je dosud jediným dvojnásobným organizátorem). Nedávno se znovu ucházel o pořádání olympijských her v roce 2022 (společně se sousedním Davosem), ovšem místní referendum kantonu Graubünden z 3. března 2013 záměr těsně zamítlo.

Lyžaře a snowboardisty zde čekají nesčetné volné terény popularizované i díky závodům jako „Freeride World Tour“ a 3 špičkové snowparky. Vysoká nadmořská výška od 1.716 do 3.303 m a 2 ledovcové areály jsou naprostou zárukou dokonalých sněhových podmínek a prašanu až do jara, délka zimní sezóny zde pravidelně přesahuje 5 měsíců.

Aktivní návštěvníky jistě osloví neskonale bohatá nabídka střediska sahající od luxusních nákupů, přes olympijskou bobovou dráhu, zimní golf v Silvaplaně, tandemové seskoky padákem, koňská a psí spřežení, dostihy a turnaje v pólu či kriketu, curling, až třeba po jízdu romantickým legendárním vlakem Bernina Express do italského Tirana.

Oblíbené hotely

Mapa - Graubünden