- Nev-Dama.cz
- Léto
- Belgie
- Vlámský region
- Antverpy
Antverpy – město diamantů
Antverpy jsou druhým největším městem Belgie a největším městem Vlámského regionu. Nabízejí vskutku mnoho zajímavých turistických atrakcí.
Antverpy mají bohatou historii, vznikly v 7. století jako malá osada na řece Šeldě. Ve 12. století se staly důležitým obchodním centrem. Zlatý věk Antverp nastal v 16. století, kdy byly jedním z nejbohatších a nejvýznamnějších měst Evropy. Umělecký rozkvět se datuje zejména do 17. století, kdy se Antverpy staly centrem baroka a domovem významných umělců jako Petrus Paulus Rubens.
Obchodní význam Antverp spočíval hlavně v důležitém přístavu, jenž měl monopol na obchod s kořením a stříbrem z Nového světa. Po roce 1585 Antverpy částečně ztratily na významu ve světovém námořním obchodě po dobytí regionu Španěly. Antverpy se za druhé světové války staly cílem německých raket V-2, které město velmi poničily, ale zničit přístav se Němcům nepodařilo.
I v moderní době jsou Antverpy významným přístavem, kulturním městem a centrem diamantového průmyslu. Pojmenování „Jeruzalém západu“ si město vysloužilo díky Židům, kteří zde tvoří od 16. století velkou komunitu a obchod s diamanty je jejich doménou. Antverpy jsou známy jako světové centrum zpracování diamantů – zpracování surových diamantů či obchodem s nimi na zdejší burze se zabývá více než 1600 firem, tj. asi 27000 osob.
Dnešní Antverpy jsou směsicí historických památek, moderní architektury a živé kulturní scény, což z nich činí oblíbenou turistickou destinaci. Žije zde přibližně 529 tisíc obyvatel. Většina Antverp leží převážně na pravém břehu řeky Šeldy, tedy na západním okraji centrální části historického Brabantského vévodství; na levém břehu řeky se rozkládá pouze čtvrť Linkeroever, historicky náležející k Flandrám.
Olympijské hry v Antverpách 1920
V roce 1920 se zde pořádaly první poválečné olympijské hry. Nad stadionem v Antverpách poprvé v historii zavlála vlajka s pěti kruhy, závodníci premiérově složili olympijský slib. První účast na hrách zaznamenalo samostatné Československo. Československá výprava získala dva bronzy, z toho jednu v ledním hokeji, který byl tehdy součástí letních her (zimní olympiády se začaly pořádat až od roku 1924). Sparťan Karel Pešek-Káďa získal v hokeji bronz a mohl se stát prvním Čechem, který by získal na olympijských hrách medaili ve dvou kolektivních sportech. Ve finále fotbalového turnaje, které hráli Čechoslováci proti domácím Belgičanům, však kapitán Káďa na protest proti výkonu rozhodčího odvolal tým ze hřiště a Čechoslováci přišli i o stříbrnou medaili.
Hlavní turistické atrakce Antverp
Dominantou města je gotická katedrála antverpské diecéze, zasvěcená Panně Marii, která byla dostavěná roku 1523. Její stavba trvala 269 let. Katedrála měří na délku 117 m, na šířku 65 m a náleží k ní 7 lodí a 14 kaplí. Stavba má jen jednu dokončenou věž o výšce 123 m (nejvyšší věž v Beneluxu). Hlavní klenba je podepřena 125 nosnými sloupy. Katedrála má zvonkohru se 49 zvony. Uvnitř jsou čtyři velké obrazy od P. P. Rubense a řada děl jiných mistrů. Historické centrum města se rozkládá okolo katedrály.
Severozápadně od katedrály se nalézá bývalé hlavní tržiště Grote Markt se 67 m dlouhou renesanční radnicí a cechovní domy ze 16. a 17. století s bohatou sochařskou výzdobou. Jižně od katedrály se nachází Groenplaats (Zelené náměstí), kterému dominuje socha Rubense v nadživotní velikosti.
Mezi historickou zástavbou centra se nachází mimo jiné budova nakladatelství Plantin-Moretus ze 16. století, která byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dalšími památkami na seznamu UNESCO jsou dům Maison Guiette (jediná dochovaná stavba architekta Le Corbusiera v Belgii) a zvonice zdejší katedrály a radnice.
Nachází se zde i novogotická budova nejstarší finanční burzy na světě. Začala fungovat již roku 1531, několikrát ale vyhořela.
Město má jednu z nejstarších zoologických zahrad na světě. Přímo uprostřed města si lze prohlédnout přes 4000 zvířat.
Další pozoruhodnosti Antverp:
- Rubensův dům – muzeum v bývalém domě a ateliéru Petera Paula Rubense
- Nádraží Antwerpen-Centraal – považováno za jedno z nejkrásnějších nádraží na světě
- MAS (Museum aan de Stroom) – moderní muzeum s výhledem na město
- Královské muzeum výtvarných umění – sbírka vlámského umění
- Diamantová čtvrť – světoznámé centrum obchodu s diamanty
- Přístav Antverpy – po Rotterdamu druhý největší přístav v Evropě
- Eilandje – moderní čtvrť s restauracemi a muzei