NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

BENEFITY

  • nejrušnější a nejprestižnější letoviska italské Jaderské riviéry
  • historie Riccione sahající až do 2. století před Kristem
  • turistický boom Riccione ve druhé polovině 20. století
  • mondénní resort vyhledávaný osobnostmi showbusinessu i sportu
  • nebývale vysoký standard služeb a přepestrá škála aktivit
  • koncentrace prestižních módních značek na hlavních třídách
  • pro rodiny s dětmi velké množství atraktivních zábavních parků
  • výhodná poloha letoviska vzhledem k zajímavým výletům do okolí
  • gastroturistika za proslule výtečnou kuchyní regionu Emilia Romagna

Riccione – jedno z nejprestižnějších letovisek Jaderské riviéry

Riccione, město s 34 tisíci obyvateli, leží v provincii Rimini v kraji Emilia Romagna přibližně 210 kilometrů jižně od Benátek na úpatí Apenin v blízkosti republiky San Marino. Patří mezi nejrušnější a nejprestižnější letoviska italské Jaderské riviéry. Historie Riccione sahá až do 2. století před Kristem, kdy zde vznikla osada podél antické silnice via Flaminia vedoucí sem z Říma (postavena byla okolo roku 220 př. n. l.). Dějiny Riccione byly vždy těsně svázány se sousedním Rimini, takže i zde od 13. století vládla rodina Malatestů, po níž se zde zachovaly zbytky hradu. Poté město ovládal až do sjednocení Itálie v 19. století Papežský stát.

Rozkvět turismu ve 20. století

Okolo roku 1880 začal hrabě Martinelli přestavovat Riccione po vzoru sousedního Rimini v přímořské zahradní město. V roce 1916 bylo Riccione poničeno zemětřesením, nicméně brzy po 1. světové válce začalo znovu vzkvétat. V roce 1922 se formálně oddělilo od Rimini a stalo se samostatným městem (dnes ovšem lze díky prolínající se zástavbě celé konurbace hranice obou měst jen obtížně rozlišit). „Duce“ Benito Mussolini, rodák z nedalekého městečka Predappio u Forlì, zakoupil v roce 1934 vilu v Riccione a používal ji téměř 10 let ke svým letním dovoleným. Jeho pobyty zde byly vskutku spektakulární, přilétal hydroplánem a u pobřeží kotvila jeho 75 metrů dlouhá loď Aurora, původně dělový člun z roku 1904 získaný jako válečná kořist od Rakouska. Dnes je Mussoliniho vila otevřena veřejnosti. 2. světová válka nenapáchala v Riccione žádné škody, proto zde mohl brzo po válce začít ten pravý turistický boom. Krom turismu masového zde rozkvetl i ten mondénní, s mnoha osobnostmi světa showbusinessu, kultury a sportu, na dovolené sem jezdili například fotbalista Pelé (ten dokonce na svatební cestu), zpěváci Mina, herci Ugo Tognazzi, Gina Lollobrigida, režisér Vittorio De Sica a mnozí další.

Již od 60. let 20. století je tak Riccione ideální volbou zejména pro ty, kteří hledají velmi živé letovisko s vysokým standardem služeb a přepestrou škálou aktivit. Již v roce 1965 zde režisér Dino Risi natočil známý komediální film L'ombrellone (Slunečník, v Československu distribuován pod nepřesně přeloženým názvem Deštník), zobrazující Riccione jako pulsující turistickou metu. Po roce 2000 město zaznamenalo silnou poptávku ruské klientely, částečně i v důsledku bezprostřední blízkosti mezinárodního letiště Rimini-Miramare (je oficiálně pojmenováno po slavném režisérovi Federico Fellinim, rodákovi z Rimini). Rusové začali v Riccione postupně nahrazovat "historickou" klientelu z Německa.  Po ruské krizi způsobené mezinárodními sankcemi za anexi Krymu však v Riccione počet Rusů citelně poklesl.

Středisko plné rušného života

Diskotéky podél pláže v Riccione patří mezi nejznámější v celé Itálii, zejména ty na severu města. Jejich jména jako Cocoricò, l'Echoes, il Pascià nebo Peter Pan (ta už leží v katastru sousedního Misana Adriatica) jsou pojmy známé v celé Itálii.

Velký výběr zábavních parku pro děti i dospělé

Riccione však přitahuje nejen turisty lačnící po zábavě, ale i rodiny s dětmi, zejména díky velkému množství zábavních parků, jako je Oltremare, s delfíny a další mořskou faunou, či Aquafan s vodními atrakcemi. Četné jsou v Riccione i (často mezinárodní) plavecké závody v novém olympijském bazénu postaveném v roce 2004. Zejména ženy pak ocení vysokou koncentraci nejprestižnějších módních značek na hlavních obchodních třídách Riccione, jako jsou viale Ceccarini, viale Dante a viale Gramsci. Cyklisté si vychutnají novou cyklostezku podél moře (Corridoio Verde Adriatico).

Od roku 2008, kdy bylo otevřeno nové kongresové centrum Palazzo dei Congressi, se Riccione stává dějištěm i mnoha významných společenských akcí.

Bezkonkurenční infrastruktura celého pobřeží

Máme-li však hovořit o atrakcích Riccione, je nutno se zmínit i o jeho bezprostředních sousedech. V rekreační zóně Rimini – Riccione – Cattolica se táhne souvislá řada hotelů a dalších prázdninových ubytovacích kapacit podél pobřeží bezmála 40 kilometrů a jednotlivá střediska se vzájemně již prolínají. Proto zdejší infrastruktura sotva najde konkurenci v celé Itálii. Vždyť například jen z velkých zábavních parků za hranicemi Riccione lze zmínit Fiabilandii (pohádkový svět pro nejmenší), Itálii v miniatuře (zábavní park se zmenšenými kulturními a přírodními pamětihodnostmi Itálie), Mirabilandii (největší italský lunapark pro malé i velké u Ravenny) nebo Le Navi (velké mořské akvárium, nabízející návštěvníkům unikátní pohledy na podmořský život, v Cattolice). Hlavním argumentem pro letní Riccione však zůstává atraktivní moře a dobře udržované písčité pláže s dokonalým zázemím. Připočtěme k tomu však ještě třeba vyhlídkové plavby podél pobřeží, velmi dobrou dostupnost po dálnici, proslule výtečnou kuchyni regionu Romagna či množství historických památek vybízejících k výletům v okolí (například San Marino, Ravenna, Pesaro, Urbino, Cesenatico...).

Moře a pláže

40 km dlouhá pláž sahající od Gabicce na jihu po Cesenatico na severu je tvořena převážně velmi jemným pískem, v průměru dosahuje šířky kolem 50 m a je typická pozvolným a bezpečným vstupem do moře, absolutně ideálním pro malé děti a neplavce. Voda zde bývá kvůli jemnému písku u břehu často lehce zakalená, není však znečištěná. Zdejší moře není vhodné pro potápění a nežijí v něm nebezpeční živočichové. K dispozici jsou zde jak pláže veřejné (mezi plážemi č. 5 a 11, 16 a 17, 39 a 40, 48 a 50, 51 a 52, 77 a 78, 110 a 111, 137 a 138, 146 a 148), tak i převažující pláže soukromé. Na každodenně udržovaných soukromých plážích si lze pronajmout plážový servis, k dispozici jsou zde bary, sociální zařízení, sprchy a u některých i restaurace, sportovní zázemí (hřiště na míčové sporty, lodičky, šlapadla atd.), dětská hřiště, animační programy, plavčíci apod. Na volné pláže si lze přinést cokoli včetně vlastních slunečníků, ale nejsou pravidelně upravovány a nemají sociální zařízení. Na plážích soukromých je použití vlastních slunečníků zakázáno.


Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena, Bologna, dálniční sjezd Riccione, Riccione

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova, Bologna, dálniční sjezd Riccione, Riccione

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova, Bologna, dálniční sjezd Riccione, Riccione

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?