Jak vybrat sjezdové lyže

Jak vybrat sjezdové lyže

Láká vás zimní dovolená na horách, ale nemáte vybavení na lyžování? Sháníte sjezdové lyže a nevíte si rady? Pak jste tu správně! Poradíme vám s výběrem sjezdových lyží, jejich správnou délkou, šířkou, tvrdostí i typem, což jsou nejdůležitější parametry při výběru sjezdových lyží.

Lyžařská výbava

Jak dlouhé lyže?

To, zda vybrat kratší nebo delší lyže, ovlivňuje několik faktorů, kterými jsou:

  • lyžařská zdatnost dané osoby,
  • váha a výška lyžaře,
  • lyžařský terén.

V současnosti najdete na trhu mnoho typů lyží v délkách od přibližně 65 až do 215 centimetrů (nejčastěji však 140-185 cm). Jak v takovém rozmezí vybrat správnou délku lyží? Samozřejmě záleží na výšce a váze lyžaře, ale v případě, že hodnoty výšky a váhy dané osoby odpovídají běžným standardům, lze obecně říci, že pro začátečníky jsou vhodné lyže v délce 140-160 cm a pro zdatnější lyžaře v rozmezí 160-175 cm.

S délkou lyží souvisí také vhodné vykrojení. Hodně vykrojené lyže (13-14 m rádiusu) by měly být kratší (cca do 160-165 cm), zatímco méně vykrojené lyže (17-19 m rádiusu) mohou být delší (i přes 180 cm).

Vhodnost délky se mění také v případě rockeru, který zapříčiní to, že se dlouhá lyže chová jako krátká. Nejlepší je samozřejmě vyzkoušet lyže na sněhu, aby každý zjistil, jaká délka je pro něj ideální.

Jak vybrat správnou šířku lyží?

Jakou zvolit šířku lyží závisí především na terénu, ve kterém chcete lyžovat. Užší lyže (do max. šířky 70 mm) jsou ideální na upravené sjezdovky. Jejich výhodou je snazší přenášení váhy na hranu. Naopak do hlubokého sněhu na freeride oceníte širší lyže (nad 70 mm), které se nebudou tolik bořit do sněhu. Šířku lyží měřte v oblasti vázání pod botou.

Lyže na svahu

Jakou zvolit tvrdost lyží?

Tvrdost lyží volte s ohledem na vaši lyžařskou zdatnost a preferovaný styl jízdy.

Měkké lyže

Měkké lyže jsou vyráběny z kompozitních materiálů. Tyto lyže se hodí pro méně zkušené lyžaře, kteří jezdí opatrně a nižší rychlostí. Výhodou měkkých lyží je snazší vybírání obloučků, naopak nevýhodou možné kmitání ve vyšších rychlostech. Měkké lyže se z důvodu snadného zatáčení hodí na slalom.

Tvrdé lyže

Tvrdé lyže obvykle obsahují dřevěné jádro, které je posílené titanovými výztuhami. Tyto lyže jsou ideální pro zkušené lyžaře, jelikož jsou vhodné pro vyšší rychlosti. Nevýhodou tvrdých lyží je to, že hůře zatáčejí.

Jaké existují typy lyží?

  • All-round – lyže určené pro jízdu na sjezdovce, mezi nimiž si vyberou začátečníci i zdatní sportovní lyžaři.
  • All-mountain – jak vyplývá z názvu, tyto lyže jsou určeny „pro celou horu“ a ocení je lyžaři, kteří lyžují na upravených sjezdovkách, ale občas zamíří i mimo ně. Jde o zpravidla širší lyže s rádiusem větším než 15 m a dobrou torzní tuhostí, díky čemuž dobře drží na tvrdém povrchu.
  • Freeride – lyže určené pro jízdu v terénu, bývají poměrně široké.
  • Freestyle – lyže s velice pevnou konstrukcí ideální pro jízdu ve snowparku.
  • Sportovní lyže – určeny pro sportovní lyžování ve vysokých rychlostech na tvrdém povrchu, jejich šířka se pohybuje v rozmezí 64-68 mm, jsou velice tvrdé a perfektně drží v oblouku.
  • Závodní lyže – lyže určené pro jízdu na závodních tratích, jejichž rozměry odpovídají pravidlům FIS. Jsou velmi tvrdé.
  • Dětské lyže – lyže uzpůsobené potřebám dětí bez složitějších konstrukčních prvků, jsou velmi krátké a lehké. Tip: přečtěte si náš článek „Jak vybrat vhodné lyže pro dítě?“
Lyžař sjíždějící kopec v prosluněném dni

Dámské versus unisex lyže

Dámské lyže jsou pochopitelně upraveny tak, aby co nejvíce vyhovovaly ženám. Rozdíl spočívá především v jejich změkčeném a odlehčeném jádru, nižší hmotnosti lyží, širší špičce, posunutí vázání dopředu, díky čemuž se lyže lépe ovládají a v odlišném designu a barvě. Pokud vám dámské lyže nevyhovují, není samozřejmě od věci pořídit si unisex lyže. Nezkušeným lyžařkám však doporučujeme sáhnout právě po dámských lyžích, které jim mohou usnadnit začátky v lyžování.

Bude vás zajímat

Novinky
×
05. 04. 2019

V Alpách se stále lyžuje...

Přestože se nezadržitelně blíží závěr lyžařské sezóny, v Alpách se stále jezdí. Právě v těchto týdnech si užijete báječné jarní lyžování na krásně upravených, prakticky liduprázdných, svazích.

Je to k nevíře, ale 04.04. nasněžilo cca 1m nového sněhu v oblastech Alta Vallteliny a Tonale. Velikonoce je možné strávit na sněhu :)

22. 03. 2019

Odklon doporučené trasy do středisek LIVIGNO, BORMIO, SANTA CATERINA a MADESIMO

Vzhledem k sesuvu půdy ve Švýcarsku platí omezení trasy přes přechod Martina, který je do odvolání uzavřen. Posíláme tedy návrh objízdné trasy pro klienty, kteří jedou do Madesima a do oblasti Alta Valtellina (Livigno, Bormio a Santa Caterina).

 

NAUDERS, RESIA PASS, MALLES VENOSTA, TUBRE, SANTA MARIA, PASSO DEL FORNO a dále tunel Livigno a do Madesima pokračujte směr Zernez a následně dle odjezdových pokynů.
06. 02. 2019

SANTA CATERINA - DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!

Od 8. 2.2019 je ukončen z technických důvodů provoz vleku č. 4 Gavia propojujícího centrum střediska s kabinkovou lanovkou. Nahrazuje jej nový travers zapojující vleky č. 6 a 7, a také nová linka místního skibusu pendlující každých 10 minut denně od 8,30 do 17,00 od sedačkové ke kabinkové lanovce v Santa Caterině.
Sleva 300 Kč