Autem do Chorvatska

Levná dovolená u moře

Toužíte po letní dovolené u moře, která vám neudělá díru do rozpočtu? Díky našim levným zájezdům k moři můžete mít letní dovolenou plnou slunce za neopakovatelnou cenu!

Letní dovolená v Chorvatsku se blíží a je nejvyšší čas naplánovat si vhodnou trasu pro cestu autem, zjistit aktuální ceny dálničních poplatků a mýtného i ceny pohonných hmot. V našem článku najdete všechny tyto informace přehledně na jednom místě.

Kudy jet do Chorvatska

Nejvhodnější trasa pro cestu autem do Chorvatska samozřejmě závisí na vaší výchozí a cílové destinaci, čase, ve kterém se na cestu vydáváte a skutečnosti, zda preferujete co nejrychlejší, nejkratší či nejlevnější trasu. Představujeme vám čtyři nejvyužívanější cesty:

  1. Praha – Brno – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – a dále k pobřeží: tato trasa měří zhruba 1 000 km (Praha-Zadar). Jde o jednu z nejrychlejších tras, která je navíc bez zpoplatněných tunelů.
  2. Praha – České Budějovice – Linec – Wels – Graz – a dále k pobřeží: jasná volba pro ty, kteří nemají příliš v oblibě D1 nebo jim cesta přes Vídeň vychází na ranní špičku a samozřejmě pro Jihočechy a Západočechy. Trasa je dlouhá zhruba 930 km (Praha-Zadar). Po cestě jsou však placené tunely (Gleinalm 9 EUR, Bosruck 5,50 EUR).
  3. Praha – České Budějovice – Salzburg – Villach – Lublaň – Istrie: v případě cesty na Istrii jde o dobrou volbu. Trasa je dlouhá přibližně 800 km (Praha-Istrie). I zde však po cestě potkáte placené tunely (Tauern a Katschberk 12 EUR, Karawanken 7,40 EUR).
  4. Brno – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Lendava – Varaždin – Záhřeb – a dále k pobřeží: v současnosti stále populárnější volba pro ty, kteří vyjíždějí z Moravy a chtějí se vyhnout platbě za rakouskou a slovinskou dálniční známku. Trasa je dlouhá necelých 800 km (Brno-Zadar).

Dálniční známky a mýtné

Dálniční poplatky v Rakousku

Desetidenní rakouská dálniční známka vás v roce 2019 vyjde na 9,20 EUR za osobní automobil do 3,5 tuny. Další možností je nákup dvouměsíční dálniční známky, která stojí 26,80 EUR. Pokud jedete na dovolenou na 14 dní, vyplatí se však koupit desetidenní dálniční známku po cestě tam i zpátky, než platit za známku dvouměsíční. Známku můžete zakoupit online na stránkách společnosti ASFINAG nebo klasicky na rakouských benzínkách či dálničních přechodech. 

V Rakousku jsou zpoplatněny také průjezdy některých tunelů a mostů:

  • A 9 Pyhrn – Gleinalm tunel 9 EUR, Bosruck tunel 5,50 EUR
  • A 10 Tauern – Tauern tunel 6 EUR, Katschberg tunel 6 EUR
  • A 11 Karawanken – 7,40 EUR
  • A 13 Brenner – 9,50 EUR
  • S 16 Arlberg – 10 EUR

Přehledný rozpis poplatků pro jednotlivé úseky najdete na stránkách ASFINAG.

Dálniční poplatky ve Slovinsku

Také ve Slovinsku je nezbytné pořídit si dálniční známku. Slovinská dálniční známka pro osobní automobil a karavany do 3,5 tuny stojí v roce 2019 15 EUR na týden a 30 EUR na měsíc.

Dálniční poplatky na Slovensku

Na Slovensku funguje elektronický systém dálničních známek – jde tedy pouze o úhradu dálničního poplatku. Desetidenní známka pro osobní automobily do 3,5 tuny vás vyjde na 10 EUR a měsíční na 14 EUR. V případě čtrnáctidenní dovolené se tedy rozhodně vyplatí zakoupit měsíční dálniční známku.

Dálniční poplatky v Maďarsku

Také v Maďarsku stačí zaplatit elektronický poplatek, který pro osobní automobily do 3,5 tuny činí 13,26 EUR (3 500 HUF) na 10 dní nebo 18,11 EUR (4 780 HUF) na měsíc.

Tip: jestliže se chcete poplatku za maďarskou dálniční známku vyhnout, nejezděte z Bratislavy po dálnici na Gyor, ale přes Mosonmagyaróvár mimo dálnici rovnou na Szombathely.

Mýtné v Chorvatsku

V Chorvatsku se dálniční poplatky nehradí formou dálničních známek, ale mýtného – při vjezdu na dálnici obdržíte kartičku, kterou při výjezdu vrátíte a přímo na místě hotově nebo platební kartou uhradíte mýtné za projetý úsek. Další možností je elektronické zařízení ENC, díky kterému ušetříte 21,74 % ceny poplatků a navíc budete moci využívat vyhrazené pruhy. Výše mýtného v Chorvatsku se liší v závislosti na sezóně. Mýtné v hlavní sezóně (červenec-září) je o 10 % vyšší než mimo sezónu. Ceny se pohybují okolo 40 HRK za 100 km. Jejich aktuální výši na jednotlivých úsecích najdete na webu Chorvatských dálnic.

Kde tankovat

Pohonné hmoty jsou při cestě autem do Chorvatska důležitou položkou ve výdajích. Připravili jsme pro vás tabulku cen benzínu a nafty v ČR, Chorvatsku, Maďarsku, Rakousku, Slovensku a Slovinsku, abyste se mohli snadno rozhodnout, kde se vám vyplatí tankovat. V případě benzínu a cesty přes Rakousko a Slovinsko natankujte plnou nádrž v ČR a poté dočerpejte ještě v Rakousku. Vyhněte se tankování především ve Slovinsku. V případě nafty a cesty přes Rakousko a Slovinsko se nejvíce vyplatíte tankovat v Rakousku, nejméně opět ve Slovinsku. Pokud jedete přes Slovensko a Maďarsko, benzín se vám vyplatí načepovat kdekoliv kromě Chorvatska, naftu natankujete nejvýhodněji na Slovensku.

Země Cena 1 l benzínu v Kč Cena 1 l nafty v Kč

ČR

27,90

32,50

Chorvatsko

33

32,80

Maďarsko

28,40

31,50

Rakousko

28,20

28,10

Slovensko

29

27,20

Slovinsko

34,70

33,10

Data aktualizována v lednu 2019

Novinky
×
27. 09. 2019

Zkrácené lyžařské zájezdy do Itálie autobusem

Díky našim zkráceným lyžařským zájezdům autobusem je cesta do italských Alp pohodlná a bez starostí. 5 dní plných lyžování a 4 noci v hotelu s polopenzí nabízíme již od 6 990 Kč za osobu. Neztrácejte čas denními přejezdy a užijte si lyžování v Alpách naplno.
13. 06. 2019

2% sleva na lyžařský zájezd!

Od 1. listopadu rozdáváme slevy na lyžařské zájezdy ve výši 2 %! Neváhejte a objednejte si zimní dovolenou na horách co nejdříve – nejlepší termíny a ubytovací kapacity rychle mizí.
01. 06. 2019

Události zimní sezóny 2019/2020 v Alpách

I letos jsme pro vás připravili mnoho skvělých událostí v Alpách. Vyrazit s námi můžete na Ski Opening, Family Week, Fitness týden, Eat & Dance, Family Days, Ski Test a Snow Volleybal. S Nev-Damou se na horách rozhodně nudit nebudete!

Sleva 300 Kč