NEV-DAMA a.s.

Autem do Chorvatska

Poradna

Připravili jsme pro vás informace o nejlepších trasách, aktuálních cenách dálničních poplatků a mýtného i cenách pohonných hmot na cestě k moři do Chorvatska autem.

Kudy jet do Chorvatska

Nejvhodnější trasa pro cestu autem do Chorvatska samozřejmě závisí na vaší výchozí a cílové destinaci, čase, ve kterém se na cestu vydáváte a skutečnosti, zda preferujete co nejrychlejší, nejkratší či finančně nejvýhodnější trasu. Představujeme vám čtyři nejvyužívanější cesty:

  1. Praha – Brno – Vídeň – Štýrský Hradec – Maribor – Záhřeb – a dále k pobřeží: tato trasa měří zhruba 1 000 km (Praha-Zadar). Jde o jednu z nejrychlejších tras, která je navíc bez zpoplatněných tunelů.
  2. Praha – České Budějovice – Linec – Wels – Graz – a dále k pobřeží: jasná volba pro ty, kteří nemají příliš v oblibě D1 nebo jim cesta přes Vídeň vychází na ranní špičku a samozřejmě pro Jihočechy a Západočechy. Trasa je dlouhá zhruba 930 km (Praha-Zadar). Po cestě jsou však placené tunely (Gleinalm 9,50 EUR, Bosruck 6 EUR).
  3. Praha – České Budějovice – Salzburk – Villach – Lublaň – Istrie: v případě cesty na Istrii jde o dobrou volbu. Trasa je dlouhá přibližně 800 km (Praha-Istrie). I zde však po cestě potkáte placené tunely (Tauern a Katschberg 12,50 EUR, Karawanken 7,60 EUR).
  4. Brno – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Lendava – Varaždín – Záhřeb – a dále k pobřeží: volba pro ty, kteří vyjíždějí z Moravy a chtějí se vyhnout platbě za rakouskou a slovinskou dálniční známku. Trasa je dlouhá necelých 800 km (Brno-Zadar).

Dálniční známky a mýtné

Dálniční poplatky v Rakousku

Desetidenní rakouská dálniční známka vás v roce 2022 vyjde na 9,60 EUR za osobní automobil do 3,5 tuny. Další možností je nákup dvouměsíční dálniční známky, která stojí 28,20 EUR. Pokud jedete na dovolenou na 14 dní, vyplatí se tedy koupit desetidenní dálniční známku po cestě tam i zpátky, než platit za známku dvouměsíční. Známku můžete zakoupit online na stránkách společnosti ASFINAG nebo klasicky na rakouských benzínkách či dálničních přechodech. 

V Rakousku jsou zpoplatněny také průjezdy některých tunelů a mostů:

Komunikace Úsek  Poplatek v EUR
A 9 Gleinalm tunnel 10
A 9 Bosruck tunnel 6
A 10 Tauern tunnel 6,50
A 10 Katschberg tunnel 6,50
A 11 Karawanken tunnel 7,60
A 13 Brenner  10,50
S 16 Arlberg 11

Přehledný rozpis poplatků pro jednotlivé úseky najdete na stránkách ASFINAG.

Dálniční poplatky ve Slovinsku

Také ve Slovinsku je nezbytné pořídit si dálniční známku. Slovinská dálniční známka pro osobní automobil stojí v roce 2022 15 EUR na týden a 30 EUR na měsíc.

Dálniční poplatky na Slovensku

Na Slovensku funguje elektronický systém dálničních známek – jde tedy pouze o úhradu dálničního poplatku. Desetidenní známka pro osobní automobily do 3,5 tuny vás vyjde na 10 EUR a měsíční na 14 EUR. V případě čtrnáctidenní dovolené se tedy rozhodně vyplatí zakoupit měsíční dálniční známku.

Dálniční poplatky v Maďarsku

Také v Maďarsku stačí zaplatit elektronický poplatek, který pro osobní automobily do 3,5 tuny činí 14,47 EUR (3 820 HUF) na 10 dní nebo 19,73 EUR (5 210 HUF) na měsíc.

Tip: jestliže se chcete poplatku za maďarskou dálniční známku vyhnout, nejezděte z Bratislavy po dálnici na Gyor, ale přes Mosonmagyaróvár mimo dálnici rovnou na Szombathely.

Mýtné v Chorvatsku

V Chorvatsku se dálniční poplatky nehradí formou dálničních známek, ale mýtného – při vjezdu na dálnici obdržíte kartičku, kterou při výjezdu vrátíte a přímo na místě hotově nebo platební kartou uhradíte mýtné za projetý úsek. Další možností je elektronické zařízení ENC, díky kterému ušetříte 21,74 % ceny poplatků a navíc budete moci využívat vyhrazené pruhy. Výše mýtného v Chorvatsku se liší v závislosti na sezóně. Mýtné v hlavní sezóně (červenec-září) je vyšší než mimo sezónu. Ceny se pohybují okolo 40 HRK za 100 km. Jejich aktuální výši na jednotlivých úsecích najdete na webu Chorvatských dálnic.

Kde tankovat

Pohonné hmoty jsou při cestě autem do Chorvatska důležitou položkou ve výdajích. Připravili jsme pro vás tabulku cen benzínu a nafty v ČR, Chorvatsku, Maďarsku, Rakousku, Slovensku a Slovinsku, abyste se mohli snadno rozhodnout, kde se vám vyplatí tankovat.

Země Cena 1 l benzínu v Kč Cena 1 l nafty v Kč

ČR

43,10

45,70

Chorvatsko

39,50

43,20

Maďarsko

31

31

Rakousko

41,30

43,90

Slovensko

42,20

41,70

Slovinsko

36,70

37,70

Data aktualizována v dubnu 2022

Pojeďte s námi do Chorvatska!

Stále váháte s nákupem dovolené v Chorvatsku? Neotálejte dlouho. Nejlepší zájezdy budou rychle pryč. Vyberte si z našich pobytů v Chorvatsku a těšte se na nejkrásnější pláže Jadranu.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?