NEV-DAMA a.s.

Autem do Itálie

Levná dovolená u moře

Toužíte po letní dovolené u moře, která vám neudělá díru do rozpočtu? Díky našim levným zájezdům k moři můžete mít letní dovolenou plnou slunce za neopakovatelnou cenu!

Žádné omezení váhy zavazadel, čekání na odbavení ani hodiny strávené v letadle na malém sedadle. Popularita prázdninových zájezdů k moři s vlastní dopravou rozhodně neklesá. Je tedy nejvyšší čas pořídit si letní dovolenou v Itálii a seznámit se s nejlepšími trasami a nutnými výdaji na cestu autem do Itálie.

Nejlepší trasy pro cestu do Itálie autem

Nejlepší trasa pro cestu autem do Itálie samozřejmě záleží na vaší výchozí a cílové destinaci. Poradíme vám, jaké jsou nejkratší, nejrychlejší a nejpohodlnější cesty do hojně navštěvovaných oblastí Itálie.

Východní trasy (pro cesty k Jaderskému moři)

  • Praha – České Budějovice – Linec – Villach – Jadran: cesta je dlouhá zhruba 750 km a trvá přibližně 8 hodin a 30 minut (Praha-Bibione), jde o nejrychlejší trasu z Prahy na Jadran.
  • Praha – Plzeň – Mnichov – Villach – Jadran: cesta je dlouhá cca 890 km, trvá asi 9 hodin a 30 minut (Praha-Bibione). Jde o delší trasu, která je však o poznání pohodlnější, jelikož na rakouských dálnicích strávíte méně času a vyhnete se tak zbytečným IG-L úsekům se sníženou rychlostí kvůli omezení emisní zátěže a speciálním omezením snižujícím rychlost v nočních hodinách, abyste nerušili místní obyvatele a zvěř.
  • Brno – Vídeň – Štýrský Hradec – Villach – Jadran: Moravané dojedou k Jadranu nejrychleji přes Vídeň a Štýrský Hradec. Cesta je dlouhá zhruba 700 km a trvá přibližně 8 hodin.

Západní trasa (pro cesty do Milána, Janova, Toskánska a střední Itálie)

  • Praha – Mnichov – Innsbruck – Brenner – Tyrhénské moře: cesta je dlouhá zhruba 1 000 km a trvá přibližně 11 hodin (Praha-Florencie). Pokud vás bude navigace u Mnichova směřovat přes Švýcarsko, vyhněte se mu a držte se ukazatelů na Innsbruck, abyste nemuseli platit švýcarskou dálniční známku. Západní trasa je vhodná pouze pro Čechy, Moravané opět využijí trasu přes Vídeň, Štýrský Hradec a Villach, která je nejkratší a zároveň nejrychlejší.

Pozor: na výše zmíněných trasách jsou zpoplatněné úseky. Průjezd Brennerského průsmyku stojí 10,50 EUR a průjezd tunelu St. Michael po cestě přes Villach vyjde na 13 EUR.

Tip: vyhněte se startu kolem páteční 16. hodiny hned poté, co skončíte v práci nebo v sobotu ráno – stejný nápad mají tisícovky dalších Čechů. Lepší je vyrazit na noc a ušetřit si čas strávený v zácpách.

Dálniční poplatky na cestě autem do Itálie

Dálniční poplatky v Rakousku

Dálniční poplatky se v Rakousku hradí pomocí dálniční známky. Můžete ji zakoupit na rakouských čerpacích stanicích nebo online v elektronické podobě z pohodlí domova. Rakouská dálniční známka pro vozidla do 3,5 tuny stojí v roce 2022 9,60 EUR na 10 dní a 28,20 EUR na dva měsíce. V případě čtrnáctidenní dovolené se tedy vyplatí zakoupit dvě desetidenní známky. Kromě toho je v Rakousku zpoplatněn také průjezd některých tunelů a mostů:

Komunikace Úsek  Poplatek v EUR
A 9 Gleinalm tunnel 10
A 9 Bosruck tunnel 6
A 10 Tauern tunnel 6,50
A 10 Katschberg tunnel 6,50
A 11 Karawanken tunnel 7,60
A 13 Brenner  10,50
S 16 Arlberg 11

Přehledný rozpis poplatků za průjezd různých úseků najdete na webu partnerské společnosti rakouských dálnic ASFINAG.

Dálniční poplatky v Německu

S úhradou dálničních poplatků v Německu si nemusíte dělat starosti. Průjezd německých dálnic je pro osobní automobily bezplatný.

Dálniční poplatky ve Švýcarsku

Pokud jedete do Itálie autem přes Švýcarsko, budete si muset pořídit také švýcarskou dálniční známku. Seženete ji na většině švýcarských benzínových pump, na celních úřadech na hraničních přechodech, místních poštách a dalších běžných prodejních místech. Cena roční švýcarské dálniční známky činí pro vozidla do 3,5 tuny v roce 2022 40 CHF. Jiná než roční dálniční známka není k dispozici. Ve Švýcarsku je zpoplatněn také průjezd některých tunelů.

Mýtné v Itálii

Na rozdíl od výše zmíněných zemí se v Itálii nehradí dálniční poplatky formou dálniční známky, ale mýtného. Poplatky se vybírají ve většině případů při výjezdu z dálnice v mýtných branách a lze je hradit hotově, platební kartou nebo předplacenou kartou Viacard, kterou pořídíte na benzínových pumpách, v trafikách apod. Pro časté přejezdy po Itálii je vhodné využít automatizovaného systému Telepass (bezdrátové zařízení), jehož největší výhodou je to, že umožňuje průjezd mýtnou branou bez zastavení.

Mýtné jsou povinni hradit řidič všech osobních vozidel, motocyklů i vozidel nad 3,5 tuny. Cena mýtného pro osobní automobil do 3,5 tuny činí zhruba 9 EUR za 100 km. Pro zjištění přesné výše dálničních poplatků na konkrétním úseku doporučujeme použít kalkulačku mýtného.

Kde tankovat

Připravili jsme pro vás tabulku s přehledem cen pohonných hmot v jednotlivých státech po cestě do Itálie, abyste zjistili, kde se vám vyplatí tankovat.

Země Cena 1 l benzínu v Kč Cena 1 l nafty v Kč

ČR

43,10

45,70

Itálie

44

44

Německo

48,10

48,80

Rakousko

41,30

43,90

Švýcarsko

48

52,10

Data aktualizována v dubnu 2022

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?