Co zařídit před dovolenou s dětmi


Dovolená s dětmi je plná radostí, ale také starostí. Zařizování, balení, dlouhá cesta a pak samotný pobyt. Na co nezapomenout? Co vymyslet za program, abyste si dovolenou vy i váš malý nezbedník nebo nezbednice užili co nejvíce? Inspirujte se našimi praktickými tipy, které se vám budou hodit během vašeho letního rodinného pobytu nejen u moře.

  1. Včas zajistit cestovní doklady pro všechny členy rodiny (vlastní cestovní doklad musí mít při cestě do zahraničí každé dítě).
  2. Sjednat cestovní pojištění (doporučujeme výhodné a zároveň kvalitní cestovní pojištění, které vám zprostředkujeme ve spolupráci s ERV Evropskou pojišťovnou).
  3. Připravit se na cestu.
    1. Před cestou autem zkontrolovat základní výbavu, technický stav vozu (stav oleje, brzdové a chladicí kapaliny, tlak v pneumatikách a hloubku dezénu), sjednat pojištění pro cesty autem do zahraničí, naplánovat trasu, seznámit se s dopravními předpisy v tranzitních zemích i v cílové zemi, s výší dálničních poplatků či poplatků za průjezd tunelů a mostů i s výší cen pohonných hmot na cestě. Tip: připravili jsme pro vás podrobné informace pro cestu autem do Chorvatska a cestu autem do Itálie.
    2. Před cestou letadlem se seznámit s povoleným obsahem a váhovým limitem odbavených i kabinových zavazadel, pravidly přepravy kočárků a procesem odbavení, který zahrnuje vyzvednutí palubní vstupenky, odbavení, pasovou a bezpečnostní kontrolu (na letiště se dostavit min. 2 hodiny před odletem).
    3. Příprava na cestu autobusem je pravděpodobně nejjednodušší – stačí si ověřit povolený počet zavazadel a jejich hmotnost a dostavit se s celou rodinou včas na místo nástupu.
  4. Zabalit vše potřebné:
    1. doklady – cestovní pas nebo občanský průkaz, doklady od CK (vouchery, palubní lístek, cestovní smlouvu, pokyny pro cestující), kartičku zdravotní pojišťovny a potvrzení o cestovním pojištění, v případě cesty autem také řidičský průkaz a doklady od auta,
    2. peníze – hotovost a platební karty včetně čísla pro zablokování při případné ztrátě či krádeži,
    3. mobilní telefon, fotoaparát či kameru a nabíječky nebo náhradní baterie,
    4. nezbytné léky a základní lékárničku pro případ zdravotních obtíží vás či vašich ratolestí,
    5. oblečení včetně spodního prádla a pyžama,
    6. plavky a boty do vody,
    7. pokrývku hlavy, sluneční brýle,
    8. deštník či pláštěnku,
    9. hygienické potřeby, opalovací krém a repelent,
    10. pro děti – hračky a pro ty úplně nejmenší také kočárek nebo šátek na nošení, pleny, nočník, dětskou lahvičku, výživu, misku, lžičku, bryndák, dudlík, dětskou kosmetiku, chůvičku apod.
  5. Seznámit se s veškerými pokyny CK ohledně dopravy do místa i samotného pobytu.

Jak zabavit dítě v autě, letadle nebo autobuse


Ať už jedete s dětmi v létě k moři nebo do Alp, neobejde se vaše cesta bez mnoha hodin strávených v autě, autobuse nebo v letadle. Jak dítě zabavit a co na cestu připravit?

Postarejte se o pohodlí dítěte

  1. Vezměte mu polštářek a deku pro případ, že by si chtělo po cestě zdřímnout.
  2. Nezapomeňte přibalit oblíbenou hračku.
  3. Pohodlně dítě oblečte a vezměte náhradní oblečení pro případ, že by dítěti bylo v dopravním prostředku chladno či naopak teplo.
  4. Přibalte na cestu dostatek pití a jídla, na které je dítě zvyklé, abyste nebyli odkázáni na omezený sortiment benzínových pump či letištních hal.

Obstarejte dítěti zábavu

  1. Do plastového boxu připravte drobné hračky, knížky, pastelky, papíry apod. a umístěte box do dosahu dítěte.
  2. Přehrávejte dítěti oblíbené písničky nebo pohádky na tabletu či mobilním telefonu.
  3. Vyprávějte příběhy nebo zpívejte.
  4. Zabavte vašeho malého nezbedu slovními hrami (např. hádej, kdo jsem, slovní kopaná apod.).
  5. Soutěžte (např. kdo uvidí více červených aut, kdo spatří mrak ve tvaru zvířete apod.).
  6. Učte dítě poznávat (např. dopravní značky).
  7. Dejte dítěti k dispozici mobilní telefon či tablet s hrami.

Využijte naše osvědčené tipy

  1. Cestujte pokud možno v noci, aby dítě mohlo dlouhou cestu prospat.
  2. Jestliže vaší ratolesti bývá v dopravních prostředcích špatně, nezapomeňte jí před cestou dát tabletky na nevolnost.
  3. Jeden z rodičů by měl sedět vedle dítěte, a pokud je neklidné, mluvit na něj.

Co dělat na dovolené s dětmi


Letní dovolená s dětmi je nejčastěji ve znamení koupání, slunění a jiných letních radovánek. Aby ne, děti milují dovádění v moři i v bazénech. Na prázdninách jim tedy nemůžete snad ničím udělat větší radost, než je vzít do aquaparku s množstvím vodních atrakcí všeho druhu, na kterých si užijí spoustu legrace a zábavy.

Aquaparky v Itálii

Pokud chcete na dovolené v Itálii vaše dítě potěšit, vezměte ho do jednoho z nejlepších a největších aquaparků v zemi. Vyberte si např.:

  • Aqualandia v Lido di Jesolo,
  • Aquafolie v Caorle,
  • BoaBay v Rimini,
  • Aquasplash - Water Park v Lignanu.

Aquaparky ve Španělsku

Mezi nejlepší aquaparky ve Španělsku patří např.:

  • PortAventura Caribe Aquatic Park v Salou,
  • Aqualandia ve městečku Benidorm na pobřeží Costa Blanca,
  • Marineland Catalunya na Costa Brava.

Aquaparky v Chorvatsku

Také v Chorvatsku najdete mnoho skvělých aquaparků, jejichž návštěva vykouzlí na tvářích vašeho dítěte šťastný úsměv. Vyzkoušejte např.:

  • Glavani Park, Aquapark Istralandia či Aquacolors Poreč na Istrii,
  • Aquapark Čikat v letovisku Mali Lošinj,
  • Dalmatia Aquapark v Šibeniku.

Jak naučit dítě plavat


Váš malý nezbeda se ještě nenaučil plavat? Žádný problém! Díky našim radám a tipům se to na letošní letní dovolené jistě naučí. S výukou plavání je vhodné začít kolem třetího roku věku. Nečekejte však, že dítě bude hned ovládat různé plavecké styly – v počátcích ho nechte plavat vlastním způsobem. Jak při výuce plavání postupovat?

  1. Vyberte učitele – dítě by měl učit plavat ten z rodičů či příbuzných, který se nebojí vody a je dobrý plavec. Dítě totiž případnou nejistotu dospělého vycítí, což může ovlivnit jeho vlastní vztah k pobytu ve vodě.
  2. Nezačínejte příliš rychle – nejprve dejte dítěti čas a prostor k tomu, aby si na pobyt ve vodě zvyklo. Začněte stavěním hradů z písku na břehu, poté se přesuňte do mělké vody, nechte v ní dítě brouzdat a dovádět a až pak zamiřte do hlubší vody k samotné výuce plavání.
  3. Zvolte školu hrou – nikdy nezačínejte cestu k vodě větami typu: „dnes už se konečně musíš naučit plavat“ či podobnými. Berte výuku plavání dítěte za příjemnou zábavu, nikoliv nutnost. Při výuce zapojujte různé hry či soutěže a dítě za snahu i každý úspěch chvalte a odměňujte. Pokud budete při výuce trpěliví a pozitivní, dítě si plavání spíše oblíbí a naučí se ho snáz.
  4. Naučte dítě potápění – potápění a plavání pod vodou je přirozenější, než držení hlavy nad vodou. Proto patří k počátkům výuky plavání. Dítě si díky němu zvykne na pobyt pod vodou a nebude mít strach z případného potopení. Začněte tedy výuku plavání hrami typu: „spadla lžička do kafíčka“, následně hledáním upuštěných hraček do bazénu apod. Důležitou součástí potápění je také zadržení dechu a správné dýchání pod vodou. Postavte dítě do bazénu tak, aby mu voda dosahovala k bradě. Pomalu se bude potápět do vody – nejprve ústa a pak nos, přičemž „fouká“ do vody. Pozor na zacpávání nosu a zavírání očí – tyto návyky by dítě do budoucna jen omezovaly.
  5. Dejte dítěti pocit jistoty – k výuce plavání nejsou bezpodmínečně nutné pomůcky, jako např. plovací kruh či rukávky, aby si na ně začínající plavci zbytečně nezvykali. Ujistěte dítě, že jste s ním a v případě potřeby ho vždy chytněte do náruče, která je pro něj nejbezpečnějším bodem. Pokud přece jen sáhnete po pomůckách, zvolte nafukovací rukávky, ze kterých nemůže dítě vyklouznout jako v případě plovacího kruhu. Postupně rukávkům odpouštějte vzduch, aby se dítě naučilo plavat bez cizí pomoci.
  6. Šlapejte vodu – v okamžiku, kdy se dítě již udrží nad hladinou, je čas naučit ho šlapat vodu. K tomu můžete využít míč – házejte si s ním a postupně se přesouvejte do větší hloubky, kde si dítě šlapání vody snadno osvojí.
  7. Naučte dítě rozvrhnout si síly – začínající plavci se musí seznámit se svými možnostmi. Poraďte dítěti, aby si vždy stanovilo pevný bod, ke kterému je schopné doplavat. Přitom si musí rozvrhnout síly tak, aby mu vystačily až do cíle.
  8. Vštěpte dítěti respekt k vodě – pokud již dítě zvládá vydržet samo nad hladinou a nebojí se hluboké vody, máte vyhráno. Nezapomínejte však, že v tomto okamžiku přichází na řadu poslední důležitý krok výuky plavání – naučit dítě respektu k vodě. Váš malý plavec musí vědět, že voda je nebezpečný živel, se kterým není radno si zahrávat, aby nezískal falešný pocit jistoty a nevydával se sám do hloubky nebo nebezpečných míst.
  9. Vypilujte plavecké styly – mezi osmými a devátými narozeninami přichází čas na výuku různých plaveckých stylů. Začněte znakem či splýváním, při němž se dítě drží destičky nebo okraje bazénu a může se soustředit pouze na pohyb nohou. Po jeho perfektním zvládnutí přidá pohyby rukou. Nejvhodnější je začít s výukou kraulu. Jako poslední přicházejí na řadu prsa, která jsou na koordinaci pohybu nejnáročnější.

Zájezdy s dětmi