NEV-DAMA a.s.

 • Cyklovýlety u moře

Cyklovýlety u moře

Cyklistika u moře v Chorvatsku

Udělejte během dovolené u moře něco pro svoje tělo a vydejte se objevovat krásy pobřeží v sedle kola. Cyklistika vám umožní poznat spoustu míst, na která byste se jen těžko dostávali autem a zároveň je šetrná k životnímu prostředí. Vychutnejte si krásy zdejší krajiny s větrem ve vlasech. Poradíme vám, ve kterých oblíbených přímořských letoviscích v Itálii, na chorvatské Istrii a v Dalmácii, do nichž s námi míříte nejčastěji na dovolenou u moře, stojí za to vyrazit na cyklovýlet.

Istrie

Istrie, poloostrov v severozápadním Chorvatsku, je mezi Čechy jedním z nejoblíbenějších míst pro dovolenou u moře. Vděčí za to své blízkosti, průzračnému moři i krásné krajině. Poznejte Istrii na kole, poradíme vám vhodná výchozí letoviska pro cyklistiku.

Umag

Okolí přímořského letoviska Umag v severozápadní části Istrie nabízí různé horské a silniční cyklistické trasy kolem vinic, olivových hájů, potoků, lesů i středověkých měst. Nejznámější z nich je stezka Parenzana, která vede podél staré úzkorozchodné železnice, jež spojovala 33 míst na Istrii (od Terstu po Poreč). V okolí cyklostezek zde najdete specializované bike hotely, jež disponují opravnami jízdních kol, nabízejí podrobné informace o trasách, stravu pro cyklisty a další služby.

Poreč

Okolí prázdninového střediska Poreč při západním pobřeží Istrie se pyšní desítkou cyklostezek s celkovou délkou 250 km i množstvím specializovaných bike hotelů. Cyklostezky vedou středomořskou krajinou kolem vinic, olivových hájů i významných pamětihodností. Pokud toužíte po opravdu náročném zážitku přímo z cyklistického nebe, vydejte se na trasu 15. etapy 87. závodu Giro d'Italia, která začínala právě v Poreči.

Vrsar

Západní pobřeží Istrie poblíž letoviska Vrsar je díky rovinaté krajině vhodné zejména pro rekreační cyklisty. Zázemí specializovaných bike hotelů zde však najdou nejen oni, ale i profesionální cyklisté. Převážně kratší udržované cyklostezky se klikatí krásnou krajinou podél pobřeží. Doporučujeme především jízdu po cyklistických trasách vedoucích více než 100 let starými lesy Kontija, během níž můžete obdivovat místní nedotčenou vegetaci nebo se kochat výhledy na zátoku Lim. Rodinám s dětmi se budou líbit okružní cyklostezky pod značkou „Family & Recreation“, které jsou nenáročné, bezpečné, nacházejí se daleko od silnic, jsou bez strmých stoupání či klesání a jejich začátek vždy najdete v blízkosti turistických středisek nebo ubytování.

Rovinj

Taktéž další letovisko při západním pobřeží Istrie, Rovinj, je ideální pro rekreační cyklisty a rodiny s dětmi, jež se rozhodly zkombinovat dovolenou u moře s cyklistikou. Najdete zde spíše kratší a méně náročné cyklostezky, které vás povedou krásnou krajinou plnou lesů i po stopách kulturního dědictví. Některé z nich jsou označeny jako „Family & Recreation“, jde tedy o nenáročné a bezpečné cyklostezky bez strmých výstupů a klesání. Nachází se zde však i několik náročnějších cyklostezek. Mezi ty obtížnější patří např. stezka kapitána Morgana, piráta, jehož poklad byl údajně uschován právě na Istrii.

Rabac

Posledním z našich tipů na prázdninové letovisko vhodné pro dovolenou u moře s cyklistikou na Istrii je Rabac. Na východním pobřeží Istrie najdete ve srovnání se západním pobřežím o něco náročnější cyklostezky se strmými výstupy a klesáními. Jde tedy o místo vhodné pro zdatnější cyklisty, kterým se zde naskytnou úchvatné výhledy. Samozřejmostí je přítomnost specializovaných bike hotelů. Za zmínku stojí např. cyklostezka z Gračišće do Rabacu a z Rabacu do Skitača.

Severní Dalmácie

Vodice

Vodice a její okolí se pyšní více než 350 km silničních a horských cyklistických tras, které ve většině případů nejsou příliš náročné a jsou tedy vhodné pro rekreační cyklisty. Výjimkou je známý okruh „Orlov krug“, který je jednou z nejnáročnějších horských cyklistických tratí v Chorvatsku a dějištěm závodu Světového poháru MTB XCO. V okolí města najdete 14 cyklostezek:

 • 223 Orlov Krug – 5,5 km, náročná trasa
 • 224 Put Bunja – 10,2 km, snadná trasa
 • 225 Vodice - Tribunj Lungomare – 10,4 km, snadná trasa
 • 226 Rakitnica – 13,1 km, snadná trasa
 • 227 Zelena Staza – 35,5 km, snadná trasa
 • 228 Arauzona – 52,5 km, středně náročná trasa
 • 229 Put Brnistre – 34,5 km, snadná trasa
 • 230 Put Vrane – 54 km, středně náročná trasa
 • 231 Put Težaka – 27,2 km, středně náročná trasa
 • 232 Gabrin Maraton – 19 km, středně náročná trasa
 • 233 Srima – 5,7 km, snadná trasa
 • 235 Tajne Prokljana – 66,8 km, náročná trasa
 • 236 Prižba - Labirinti Srime – 21 km, snadná trasa
 • 237 Prvić - Faustov Otok – 9 km, snadná trasa

Biograd na Moru

Také návštěvníci přímořského letoviska Biograd na Moru si mohou dopřát pěkné cyklovýlety ve městě a okolí. V Biogradu se nachází mnoho půjčoven jízdních kol. Rekreační cyklisté a rodiny s dětmi ocení nenáročné projížďky do nedalekých vesnic (např. Filip-Jakov) nebo se mohou vydat po stezce Soline, která vede borovým lesem z centra města k písečné zátoce s koncem na štěrkové cestě směrem na Pakoštane. Zdatnějším cyklistům doporučujeme 38 km dlouhou trasu kolem jezera Vrana či značenou stezku z Kamenjaku, na níž se můžete kochat panoramatickými výhledy – končí pár km za jezerem Vrana. S cyklistikou můžete spojit také výlety na blízké ostrovy Pašman a Ugljan, kde najdete mnoho značených cyklostezek včetně těch náročných s výstupy přes ostrovní vrcholky.

Střední Dalmácie

Střední Dalmácie je doslova rájem pro cyklisty. Vděčí za to nejenom kráse zdejší krajiny, ale také intenzivní podpoře cykloturistiky ze strany Regionální turistické rady. Cyklisti si zde přijdou na své na tisícovkách km značených cyklostezek vedoucích Dalmácií a ostrovy Hvar a Brač.

Omiš

Podél Omišské riviéry se nachází desítky vynikajících cyklistických tras. Většinou jde o kopcovité trasy. Jednou z těch nejkrásnějších v okolí Omiše je cesta kaňonem řeky Cetina k Radmanovým mlýnům. Milovníkům horských kol a náročné cyklistiky se bude líbit trasa průsmykem Lisičina z Naklice k vrcholu Babnjaca.

Baška Voda a Baško Polje

Baška Voda a Baško Polje jsou skvělým výchozím místem pro cyklisty, kteří si chtějí užít cyklovýletů se strmými stoupáními, klesáními a fascinujícími výhledy z pohoří Biokovo. Ne nadarmo si právě toto pohoří vybral slovenský cyklistický tým jako svoje tréninkové místo. Zdatní cyklisté budou chtít jistě zdolat vrchol Sveti Jure (1762 m n. m.) – trasa je dlouhá 30 km a v závislosti na věku a kondici cyklisty trvá zhruba 3 hodiny (jeden směr).

Drvenik a Gradac

Turistům v nejjižnější části Makarské riviéry, v letoviscích Drvenik, Zaostrog, Brist a Gradac, doporučujeme okružní trasu Drvenik - Gradac, která měří cca 27,5 km. Trasa začíná v Drveniku na východní straně promenády, ale samozřejmě se na ni můžete libovolně napojit kdekoliv. Cesta se táhne podél moře do Zaostrogu, dále do Bristu a poté až do Gradacu, odkud se vrací zpět směrem k pohoří Biokovo skrze staré vesničky Brist, Podaca, Zaostrog a Drvenik.

Cyklistika u moře v Itálii

Severní Itálie

Severní Itálie je mezi českými turisty nejoblíbenějším místem pro dovolenou u moře. Není divu, Jadran je naším nejbližším teplým mořem, takže do zdejších letovisek jako Bibione, Caorle, Jesolo či Rosolina Mare míří v letních měsících mnoho turistů za koupáním a sluněním. Tato část Itálie však nabízí také možnosti aktivní dovolené díky krásné pobřežní krajině, jež je ideální k poznávání na kole. Poradíme vám nejlepší severoitalská přímořská letoviska z naší nabídky, která jsou vhodná k cykloturistice.

Grado

Jste opravdu zapálenými cyklisty a nejradši byste v sedle kola strávili celou dovolenou? A co takhle si k moři přímo dojet na kole? Proč ne! Vydejte se po nejslavnější evropské dálkové cyklostezce Alpe Adria Radweg z rakouského Salzburgu až do italského letoviska Grado, na které nepotkáte žádná auta a užijete si nádherné scenérie. 420 km dlouhá trasa není nikterak zvlášť náročná ani nebezpečná. V samotném Gradu a jeho okolí se pak nabízí mnoho cyklostezek vhodných pro rekreační i zdatnější cyklisty.

Bibione

Italské Bibione je skvělým letoviskem pro dovolenou u moře s cyklistikou. Najdete zde mnoho perfektně upravených rovinatých tras táhnoucích se podél lagun, do vnitrozemí nebo podél moře až do Lignana. Pro zapálené cyklisty jsou zde dokonce tzv. bike hotely specializované právě na klientelu z řad cyklistů.

Rekreačním cyklistům toužícím poznat Bibione na kole se nabízí cyklistický okruh s dvěma částmi: Jadranskou promenádou rovnoběžnou s pláží kolem krásných květinových záhonků, palem a oleandrů a tzv. Městskou cyklostezkou mířící do centra Bibione.

Těm, kteří chtějí vyrazit na kole pryč z města, se budou líbit trasy vedoucí na venkov k různým blízkým vesničkám nebo místním farmám s možností ochutnávky tradičních produktů.

Zdatným cyklistům doporučujeme cyklistickou stezku z Bibione podél řeky Tagliamento.

Caorle

Cyklistům, kteří tráví dovolenou v Caorle, se nabízí možnosti cyklistiky šesti stezkami vedoucími k lagunám, do vnitrozemí, podél pobřeží nebo vodních toků:

 1. Caorle a jeho laguna – 14 km, snadná trasa, délka cca 2 hodiny,
 2. Brian a Tezzon – 17 km, snadná trasa, délka cca 2-3 hodiny,
 3. Eraclea Mare a Cortellazzo – 35 km, snadná trasa, délka cca 3 hodiny,
 4. Brussa, Concordia Sagittaria a Portogruaro – 50 km, snadná trasa, délka cca 4-5 hodin,
 5. San Gaetano – 20 km, snadná trasa, délka cca 2 hodiny,
 6. Ca’ Corniani a řeka Livenza – 38 km, snadná trasa, délka cca 3 hodiny.

Lido di Jesolo

Také letovisko Lido di Jesolo a jeho okolí skýtá pro vyznavače cykloturistiky nedozírné možnosti – najdete zde 12 cyklostezek, nespočet půjčoven kol a hotely specializované na cyklisty. Cyklovýlety vedou podél lagun, řeky nebo městem. 12 zmíněných cyklostezek je rozlišeno barvami:

 1. oranžová – 23,6 km, obtížná trasa podél břehu řeky (Lido di Jesolo, Palazzo del Turismo),
 2. červená – 21,4 km, snadná rovinatá trasa (Lido di Jesolo, Palazzo del Turismo),
 3. žlutá – 27 km, velmi snadná trasa městem (Lido di Jesolo, Palazzo del Turismo),
 4. zelená – 29 km, středně obtížná trasa podél laguny (Jesolo Paese, piazza 1° Maggio),
 5. hnědá – 34 km, snadná trasa srdcem poloostrova (Marina di Cavallino, Cavallino, Punta Sabbioni),
 6. světle modrá – 30 km, snadná trasa (Cavallino, Punta Sabbioni),
 7. fialová – 36 km, snadná trasa po starobylých vesničkách (Marina di Cavallino, Cavallino, Punta Sabbioni),
 8. Route 11 – 40 km, snadná trasa podél laguny (Jesolo, Cavallino, Cavallino Treporti, Lio Piccolo),
 9. modrá – 23 km, snadná „farmářská“ trasa (Jesolo Paese, piazza 1° Maggio),
 10. lila – 27 km, snadná trasa (Eraclea Mare, Torre di Fine, Brian),
 11. šedivá – 38 km, snadná trasa podél řeky (Eraclea Mare, Caorle),
 12. růžová – 17 km, obtížná trasa podél břehu řeky (Cortellazzo).

Ligurská riviéra a Toskánsko

Nejen jaderské pobřeží, ale také oblast Ligurské riviéry a Toskánska při pobřeží Ligurského moře je velmi vhodná pro kombinaci dovolené u moře s cyklistikou. Nachází se zde stovky kilometrů cyklostezek a prochází tudy hned několik mezinárodních dálkových cyklistických tras.

Zmíníme např. tzv. „Moncenisio variant“ – součást slavné cyklotrasy Ciclovia Francigena, EuroVelo 5 (původní poutní cesta z Anglie do Itálie) – od Piemonte vede cyklotrasa k moři, ke kterému dorazí u Chiavari a poté se více či méně táhne podél pobřeží směrem k vesničkám Cinque Terre v provincii La Spezia. U obce Ameglia přechází do Toskánska. Na této části cyklistické trasy tedy můžete objevovat nejen Ligurii a pobřeží Ligurské riviéry, ale také italské kulturní bohatství zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví (Cinque Terre) a krajinu Toskánska.

Nejlepší cyklostezkou Ligurské riviéry je bezpochyby tzv. „Cycling Riviera“ – 24 km dlouhá trasa ze San Lorenzo al Mare do Ospedaletti. Sleduje trasu staré železniční tratě táhnoucí se podél pobřeží, je zcela bez automobilového provozu a vhodná pro rekreační cyklisty.

Ostrovy

Ideálními italskými ostrovy ke spojení dovolené u moře s cyklistikou jsou Sardinie a Elba.

Elba

Elba je přímo rájem cyklistů všech úrovní a věkových kategorií díky množství zajímavých náročných i rekreačních tras, krátkým vzdálenostem, rozdílům v nadmořských výškách i specializovaným bike hotelům. Elba nabízí jak silniční cyklistiku podél pobřeží, terény vedoucí hustými lesy ve vnitrozemí i horské trasy. Na Elbě se koná mnoho cyklistických závodů, po jejichž trasách se můžete vydat (např. Urban downhill Rio nell´Elba, Capoliveri Legend Cup – horská cyklistika, Conquistadores Cup – horská cyklistika či Tagliagambe – silniční cyklistika).

Pro horskou cyklistiku na Elbě doporučujeme např. trasy:

 • z Capoliveri do Fattoria delle Ripalte,
 • z Lacona do Monte Tambone,
 • okruh Monte Capanne.

Sardinie

Podobné cyklistické možnosti jako na Elbě se naskýtají také na Sardinii, která taktéž umožňuje jak silniční, tak i horskou cyklistiku. Sardinie má opravdu výtečné cyklistické zázemí, jelikož zde najdete vše od specializovaných bike hotelů přes půjčovny kol až po turistické agentury pořádající cyklovýlety. Nedotčená krajina, mírné středomořské podnebí, nízká hustota obyvatel a motoristického provozu přímo vybízí k poznávání sardinské krajiny ze sedla kola.

Sleva 300 Kč