

Zimní olympijské hry se pořádají již od roku 1924 a jsou největší zimní sportovní událostí na světě. V roce 2026 bude zhruba 3 000 sportovců z takřka stovky zemí usilovat o 116 sad medailí v celkem 16 sportech. Největší popularitě se těší lední hokej (česká reprezentace ovládla slavný turnaj v Naganu v roce 1998), skoky na lyžích (v Grenoblu 1968 v nich získal Jiří Raška historicky první české zlato) nebo rychlobruslení (s naším nejúspěšnějším olympionikem vůbec, sedminásobnou medailistkou Martinou Sáblíkovou).
V posledních letech strmě roste popularita adrenalinových sportů, ve kterých se neztrácejí ani čeští sportovci jako Aleš Valenta (akrobatické lyžování), Eva Samková (snowboardcross) a především Ester Ledecká – jak bychom mohli zapomenout na její famózní vystoupení v Pchjongčchangu, kde dominovala v paralelním obřím slalomu na prkně a superobřím slalomu na lyžích. Pro české sjezdové lyžování, které tolik milujeme a jezdíme si ho do Alp co nejvíce užít, tak získala vůbec první zlatou olympijskou medaili.
Necelé dva týdny po skončení ZOH 2026 proběhne slavnostní zahájení Zimních paralympijských her 2026 (6.–15. března). Budou to již čtrnácté olympijské hry určené pro sportovce s trvalým tělesným, mentálním a senzorickým zdravotním postižením. Poprvé se konaly ve švédském Örnsköldsviku v roce 1976, do Itálie se vracejí po dvaceti letech (Turín, 2006). I během paralympiády se očekávají mimořádné sportovní výkony a obrovský zájem veřejnosti přímo na místě, v Alpách.
Střediska, kde se konají ZOH 2026
Upozornění pro zájemce o lyžování v italských Alpách během ZOH
Během Zimních olympijských her 2026 (6. - 22. února 2026) a v týdnech předcházejících i následujících se očekává mimořádně zvýšená poptávka ubytovacích kapacit. S tím také souvisí nárůst cen, které výrazně překročí obvyklou úroveň.
Zesílený zájem o ubytování zasáhne nejen olympijská střediska Bormio, Livigno, Val di Fiemme, Cortina d’Ampezzo a Kronplatz – Plan de Corones (Anterselva/Antholz), ale i sousední, neolympijská.
Doporučujeme proto včasnou rezervaci požadovaných kapacit.
Olympijské hry v Alpách
Bílá olympiáda se do Alp vrací již pojedenácté:
- 1924, Chamonix (Francie) – první zimní olympiáda vůbec, původně součást letních her,
- 1928, Svatý Mořic (Švýcarsko) – skokan na lyžích Rudolf Burkert vybojoval první českou medaili,
- 1936, Garmisch-Partenkirchen (Německo) – do programu poprvé zařazeno alpské lyžování,
- 1948, Svatý Mořic (Švýcarsko) –hokejisté v čele s brankářem „Božou“ Modrým získali své první stříbro,
- 1956, Cortina d´Ampezzo (Itálie) – premiéra zimní olympiády v televizním vysílání,
- 1964, Innsbruck (Rakousko) – poprvé překročena hranice miliónu diváků v dějišti OH,
- 1968, Grenoble (Francie) – bobové soutěže neprobíhaly během dne kvůli slabému chlazení tratě v L'Alpe d'Huez,
- 1976, Innsbruck (Rakousko) – náhrada za Denver, který se pořádání ZOH vzdal tři roky před jejich začátkem,
- 1992, Albertville (Francie) – poslední zimní olympijské hry, které se konaly ve stejný rok jako letní,
- 2006, Turín (Itálie) – legendární triumf Kateřiny Neumannové v běžeckém závodě na 30 km volně,
- 2026, Milán a Cortina d'Ampezzo (Itálie).