Udělejte během dovolené u moře v Chorvatsku něco pro svoje tělo a vydejte se objevovat krásy pobřeží v sedle kola. Cyklistika vám umožní poznat spoustu míst, na která byste se jen těžko dostávali autem a zároveň je šetrná k životnímu prostředí. Vychutnejte si krásy zdejší krajiny s větrem ve vlasech. Poradíme vám, ve kterých oblíbených přímořských letoviscích na chorvatské Istrii a v Dalmácii stojí za to vyrazit na cyklovýlet.
Kam na Istrii za cyklistikou
Istrie, poloostrov v severozápadním Chorvatsku, je mezi Čechy jedním z nejoblíbenějších míst pro dovolenou u moře. Vděčí za to své blízkosti, průzračnému moři i krásné krajině. Poznejte Istrii na kole, poradíme vám vhodná výchozí letoviska pro cyklistiku.
Umag
Okolí přímořského letoviska Umag v severozápadní části Istrie nabízí různé horské a silniční cyklistické trasy kolem vinic, olivových hájů, potoků, lesů i středověkých měst. Nejznámější z nich je stezka Parenzana, která vede podél staré úzkorozchodné železnice, jež spojovala 33 míst na Istrii (od Terstu po Poreč). V okolí cyklostezek zde najdete specializované bike hotely, jež disponují opravnami jízdních kol, nabízejí podrobné informace o trasách, stravu pro cyklisty a další služby.
Poreč
Okolí prázdninového střediska Poreč při západním pobřeží Istrie se pyšní desítkou cyklostezek s celkovou délkou 250 km i množstvím specializovaných bike hotelů. Cyklostezky vedou středomořskou krajinou kolem vinic, olivových hájů i významných pamětihodností. Pokud toužíte po opravdu náročném zážitku přímo z cyklistického nebe, vydejte se na trasu 15. etapy 87. závodu Giro d'Italia, která začínala právě v Poreči.
Vrsar
Západní pobřeží Istrie poblíž letoviska Vrsar je díky rovinaté krajině vhodné zejména pro rekreační cyklisty. Zázemí specializovaných bike hotelů zde však najdou nejen oni, ale i profesionální cyklisté. Převážně kratší udržované cyklostezky se klikatí krásnou krajinou podél pobřeží. Doporučujeme především jízdu po cyklistických trasách vedoucích více než 100 let starými lesy Kontija, během níž můžete obdivovat místní nedotčenou vegetaci nebo se kochat výhledy na zátoku Lim. Rodinám s dětmi se budou líbit okružní cyklostezky pod značkou „Family & Recreation“, které jsou nenáročné, bezpečné, nacházejí se daleko od silnic, jsou bez strmých stoupání či klesání a jejich začátek vždy najdete v blízkosti turistických středisek nebo ubytování.
Severní Dalmácie ze sedla kola
Vodice
Vodice a její okolí se pyšní více než 350 km silničních a horských cyklistických tras, které ve většině případů nejsou příliš náročné a jsou tedy vhodné pro rekreační cyklisty. Výjimkou je známý okruh „Orlov krug“, který je jednou z nejnáročnějších horských cyklistických tratí v Chorvatsku a dějištěm závodu Světového poháru MTB XCO. V okolí města najdete 14 cyklostezek:
- 223 Orlov Krug – 5,5 km, náročná trasa
- 224 Put Bunja – 10,2 km, snadná trasa
- 225 Vodice - Tribunj Lungomare – 10,4 km, snadná trasa
- 226 Rakitnica – 13,1 km, snadná trasa
- 227 Zelena Staza – 35,5 km, snadná trasa
- 228 Arauzona – 52,5 km, středně náročná trasa
- 229 Put Brnistre – 34,5 km, snadná trasa
- 230 Put Vrane – 54 km, středně náročná trasa
- 231 Put Težaka – 27,2 km, středně náročná trasa
- 232 Gabrin Maraton – 19 km, středně náročná trasa
- 233 Srima – 5,7 km, snadná trasa
- 235 Tajne Prokljana – 66,8 km, náročná trasa
- 236 Prižba - Labirinti Srime – 21 km, snadná trasa
- 237 Prvić - Faustov Otok – 9 km, snadná trasa
Biograd na Moru
Také návštěvníci přímořského letoviska Biograd na Moru si mohou dopřát pěkné cyklovýlety ve městě a okolí. V Biogradu se nachází mnoho půjčoven jízdních kol. Rekreační cyklisté a rodiny s dětmi ocení nenáročné projížďky do nedalekých vesnic (např. Filip-Jakov) nebo se mohou vydat po stezce Soline, která vede borovým lesem z centra města k písečné zátoce s koncem na štěrkové cestě směrem na Pakoštane. Zdatnějším cyklistům doporučujeme 38 km dlouhou trasu kolem jezera Vrana či značenou stezku z Kamenjaku, na níž se můžete kochat panoramatickými výhledy – končí pár km za jezerem Vrana. S cyklistikou můžete spojit také výlety na blízké ostrovy Pašman a Ugljan, kde najdete mnoho značených cyklostezek včetně těch náročných s výstupy přes ostrovní vrcholky.
Střední Dalmácie aneb cyklistický ráj
Střední Dalmácie je doslova rájem pro cyklisty. Vděčí za to nejenom kráse zdejší krajiny, ale také intenzivní podpoře cykloturistiky ze strany Regionální turistické rady. Cyklisti si zde přijdou na své na tisícovkách km značených cyklostezek vedoucích Dalmácií a ostrovy Hvar a Brač.
Omiš
Podél Omišské riviéry se nachází desítky vynikajících cyklistických tras. Většinou jde o kopcovité trasy. Jednou z těch nejkrásnějších v okolí Omiše je cesta kaňonem řeky Cetina k Radmanovým mlýnům. Milovníkům horských kol a náročné cyklistiky se bude líbit trasa průsmykem Lisičina z Naklice k vrcholu Babnjaca.
Baška Voda a Baško Polje
Baška Voda a Baško Polje jsou skvělým výchozím místem pro cyklisty, kteří si chtějí užít cyklovýletů se strmými stoupáními, klesáními a fascinujícími výhledy z pohoří Biokovo. Ne nadarmo si právě toto pohoří vybral slovenský cyklistický tým jako svoje tréninkové místo. Zdatní cyklisté budou chtít jistě zdolat vrchol Sveti Jure (1762 m n. m.) – trasa je dlouhá 30 km a v závislosti na věku a kondici cyklisty trvá zhruba 3 hodiny (jeden směr).
Drvenik a Gradac
Turistům v nejjižnější části Makarské riviéry, v letoviscích Drvenik a Gradac, doporučujeme okružní trasu Drvenik - Gradac, která měří cca 27,5 km. Trasa začíná v Drveniku na východní straně promenády, ale samozřejmě se na ni můžete libovolně napojit kdekoliv. Cesta se táhne podél moře do Zaostrogu, dále do Bristu a poté až do Gradacu, odkud se vrací zpět směrem k pohoří Biokovo skrze staré vesničky Brist, Podaca, Zaostrog a Drvenik.