NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Klínovec, největší lyžařský areál v Krušných horách, ležící pouhých 145 km od Prahy, 100 km od Plzně a 20 km od Karlových Varů, má mnohé co nabídnout i v létě. Areál nabízí 30 km cyklotrailů čtyř obtížností od nejlehčích po ty náročnější. Nechybí ani půjčovna kol a kompletní zázemí. Lehké stezky jsou vhodné i pro začínající cyklisty a děti. Obzvláště zábavné jsou sjezdy na obřích terénních koloběžkách. Rozcvičit se navíc můžete na pumptracku přímo u vrcholu Klínovce. Každý jistě ocení, že celý areál je jako jediný v ČR kompletně obsluhován lanovkou. Cestou nahoru si tedy odpočinete a jako bonus se můžete pokochat krásnými výhledy do okolí. Nová sedačková lanovka od firmy Doppelmayr je kryta typickou oranžovou bublinou, jež skýtá ochranu před případnou nepřízní počasí.

Cyklistický ráj na Klínovci

V okolí Klínovce je na lesních cestách vyznačeno 73 km tras pro horská kola, koloběžky a pro pěší. Cyklisté mohou vybírat mezi dvěma druhy tras lišící se obtížností – lehké trasy „Cyklistiky bez námahy“ a těžší trasy pro horská kola. Na 30 km trailových tratí Trailparku Klínovec různých obtížností se nachází v okolí vrcholu Klínovce. V Bikeparku si mohou úplní začátečníci nejdříve vyzkoušet jízdu na krátkém pumptrackovém okruhu s terénními vlnami. Zlepšovat své dovednosti dále mohou ve skill centrech na nástupních místech. Sjezdy vedou do Jáchymova, Božího Daru a Loučné pod Klínovcem. Zajet můžete i k saským sousedům a navštívit vrchol Fichtelberg s rozhlednou nad Oberwiesenthalem, nejvýše položeným německým lázeňským městečkem.

Během návštěvy Klínovce můžete využít kompletní zázemí špičkového horského střediska v podobě služeb restaurace U staré lanovky v blízkosti začátku stezek, občerstvení u spodní stanice lanové dráhy, půjčovny kol, obchodu s cyklistickým vybavením a servisu kol. K dispozici jsou bezplatná parkoviště, myčka kol a sprchy.

Cyklistika bez námahy

Mnohým se zamlouvá představa výletu na kole takřka bez námahy. Bojíte se náročného horského terénu? Vyvezete se lanovkou na vrchol Klínovce a dolů pojedete po převážně mírně klesajících asfaltových a zpevněných šotolinových cestách. Díky svému nenáročnému charakteru jsou tak nejvhodnější volbou pro rodiny s dětmi.

Vydejte se v protisměru staré Pašerácké cesty vedoucí z obce Suchá. Trasa dlouhá 9 km nabídne několik spektakulárních výhledů, než se zanoří do hlubokých lesů nad městem Jáchymov. Delší, 12kilometrová trasa vás zavede pod Meluzínu – tajemný a skalami posetý vrch, kteří mnozí považují za nejkrásnější v celých Krušných horách. Odvážní mohou pěšky vystoupit i na její vrchol s úchvatným výhledem na Klínovec.

Boží Dar – nejvýš položené město ve střední Evropě a jeho naučné stezky

Stezka s názvem Ježíškova cesta vede skrz Národní přírodní rezervaci Božídarské rašeliniště, jež bylo dle Ramsarské úmluvy vyhlášeno mezinárodně významným mokřadem. Tato 3,2 km dlouhá stezka začíná na začátku Krušnohorské magistrály, kde je také umístěna první informační tabule. Převážná část stezky vede po povalových chodnících, které zajišťují jak bezpečnost turistů, tak i rašeliniště a vzácných druhů živočichů a rostlin, které se v něm nachází.

Naučná stezka Božídarské rašeliniště je cesta plná zábavy pro všechny děti. Odvážnější mohou zdolat celý 12,9 km dlouhý okruh, nebo si to ulehčit a prozkoumat zkrácený vnitřní okruh o délce 5,6 km. Na této trase mohou děti plnit různé úkoly, které se zapisují do notýsku. Celou trasu lze absolvovat celoročně, pěšky, na kole i s kočárkem.

Jáchymov – první světové radonové lázně

Jáchymov, to jsou především radonové lázně světového významu, ale také město s jedinečnou historií spojenou s ražbou jáchymovského tolaru, který dal název dnešnímu americkému dolaru. Jáchymov je také místem, kde manželé Curieovi objevili polonium a radium. A hlavně v těsné blízkosti (3 km od centra) města začíná i sedačková Prima Express vedoucí na Klínovec.

Jáchymov, to jsou ale i uranové doly. Prozkoumat můžete například Radonovou stezku nebo Jáchymovské peklo – Naučnou stezku dlouhou 8,5 km, která připomíná osudy politických vězňů nuceně nasazených do pracovních táborů pro těžbu uranu z 50. let 20. století. Osvěžit se naproti tomu můžete v Aquacentru Agricola, kde najdete bazén s tobogánem, masáže, vířivky, solárium, fitcentrum, solnou jeskyni, nový saunový svět s důlní tématikou i příjemnou kavárnu s koutkem pro děti.

Hornické tradice regionu zapsány na seznam světového dědictví UNESCO

Roku 2019 rozhodl výbor pro světové dědictví o zapsání sasko-českého hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na seznam světového dědictví UNESCO. 17 německých a 5 českých částí tohoto regionu společně reprezentuje historické dědictví regionu s mnoha hornickými památkami. Krušné hory jsou významným a jedinečným příkladem přeshraničního regionu, který byl po dobu 800 let zásadně formován nepřetržitou těžbou různých kovů. Hornictví umožnilo vznik mnoha vynálezů a inovací v oblasti báňských a hutních technologií, které se zvláště v 16. století, ale i později úspěšně šířily z Krušných hor do celé Evropy i zámoří. Význam Krušných hor pro rozvoj báňské legislativy, administrativy a školství, ale také měnových systémů je globální. To dokládá i příběh jáchymovského tolaru, z něhož se na více než 300 let vyvinulo celoevropské platidlo a který dal název i americkému dolaru.

Rodiny s dětmi nadchnou například prohlídky dolů Johannes či cínového dolu Mauritius. Zážitkem je také výstup na vrch Mědník, 910 m vysokou horu s krásnou rotundou. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec. Z vrcholu se Vám naskytne krásný 360° výhled na Krušné hory, které je ozvláštněn i pohledem na rozlehlý větrný park, který v této krásné krajině působí téměř kosmicky.


Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?