NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Benefity

  • „Maďarské moře“, českými turisty nejoblíbenější destinace této země
  • teplá mělká voda a písečné pláže na jihu ideálem pro rodiny s dětmi
  • divočejší severní pobřeží s hlubšími vodami vyhledávané plavci
  • v okolí jezera mnoho vesniček a městeček s atraktivními historickými centry, restauracemi či vinnými sklípky
  • cyklostezka okolo Balatonu v délce přes 200 km
  • centrem zábavy živé turistické město Siofók v rovině na jihu Balatonu
  • poloostrov Tihany, přírodní rezervace a historicky cenná vesnice na kopci nad severními břehy jezera, izolovaná od městského ruchu
  • oblíbené letovisko Alsóörs na severním břehu v sousedství honosného lázeňského města Balatonfüred
  • vesnice Vonyarcvashegy na severozápadním pobřeží jezera vhodná k výletům do lázní Hévíz či vinařské oblasti Badacsony

Jezero Balaton, Čechy dlouhodobě oblíbené „Maďarské moře“

„Maďarské moře“, jak je jezero Balaton přezdíváno, je Čechy dlouhodobě oblíbené a není divu. Teplota vody začíná být akceptovatelná na koupání již v květnu. Klidné a mělké vody se v teplých měsících roku poměrně rychle prohřejí, proto se během léta teplota vody pohybuje okolo 25 °C, někdy dokonce i více.

Dovolenou zde ocení zejména rodiny s dětmi a senioři

Voda v jezeře je pochopitelně sladká a zpravidla též bez vln, proto dovolenou u Balatonu oceňují zejména rodiny s dětmi a senioři. Mladší generaci a sportovce zaujmou jak četné vodní aktivity provozované na hladině jezera, tak třeba i cyklostezka obkružující celý Balaton v délce přes 200 km a mnoho kilometrů navazujících dalších tras v okolních lokalitách. Oblíbený cyklistický okruh je při severním břehu spíše kopcovitý a tedy náročnější, jižní břeh oproti tomu vhodný i pro méně zdatné. Střediska okolo jezera lze volit dle vlastních preferencí, jsou zde jak místa klidná, tak i ta plná turistických atrakcí.

Mělčí jižní část Balatonu vhodná pro neplavce

Pro nejbezpečnější koupání dětí je ideální jižní část Balatonu, voda je zde mělká i dlouhé desítky metrů od břehu. Voda zde bývá v létě prohřátá až na 28 stupňů. Na druhou stranu zde však plavci musí ujít nemalý kus od pláže pěšky. Nechybí plážové atrakce pro děti, restaurace, bary a diskotéky, lákají i lodní výlety.

Přirozeným centrem oblasti jižního břehu je Siófok, živé, turistické, cenově dostupné město, obklopené rovinou, tedy terénem vhodným pro nenáročnou cyklistiku.

Členitější severní pobřeží s hlubší vodou

Severní část Balatonu je naopak přívětivější k plavcům, přístup do vody je strmější a jezero hlubší. Pobřeží je zde členitější, pláže však nedosahují kvalit těch na jihu.

Ze severního pobřeží vybíhá do jezera Tihany – poloostrov s přírodní rezervací. Stejnojmenná obec je historickou lokalitou – vesnici na kopci dominuje benediktinský klášter kostel a všude okolo se pěstuje levandule. Takto pěkné prostředí a kopcovitý terén jsou ideální pro procházky lesem a přírodou v relativní izolaci od městského ruchu.

Alsóörs je letovisko na severním břehu v sousedství lázeňského města Balatonfüred, což jsou honosné léčebné lázně, převážně navštěvované německou klientelou.

Vonyarcvashegy je vesnice v sousedství historického městečka Keszthely na severozápadním pobřeží, blízko známých termálních lázní Hévíz. Lze odtud podnikat zajímavé výlety, například do proslulé vinařská oblast Badacsony, kde se rodí vynikající vína specifická díky zdejšímu vulkanickému podloží.


Doporučené trasy:

Plzeň, Praha, Brno, Bratislava, Mosonmagyaróvár, Györ, Székesfehérvár, Siófok nebo Alsóörs, Tihany, Vonyarcvashegy

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?