NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

Benefity

  • Maďarsko jako nejproslulejší lázeňská zóna celé Evropy včetně jediné lázeňské metropole našeho kontinentu – Budapešti
  • tradice využívání termálních pramenů sahající až do antických dob
  • turisticky nejoblíbenější lázeňské destinace položeny pro nás příznivě v západní části této země
  • Sárvár s hradem Nádasdy-vár, příjemné městečko bohaté na památky
  • v Bükfürdő a Zalakarosi termální prameny objeveny při průzkumných vrtech hledajících ložiska ropy, dnes v obou resortech skvělé podmínky pro cyklisty i pěší výletníky
  • populární lázně Hévíz u Balatonu s unikátním bioaktivním termálním jezerem
  • Szentgotthárd, historické lázeňské městečko na hranicích Rakouska
  • Celldömölk, městečko obklopené působivou vulkanickou krajinou s mariánským poutním kostelem

Maďarské termální lázně, téměř 2 tisíce let tradice

Maďarsko je pověstné svými termálními lázněmi jako málokterá jiná země světa. A je tomu tak již od antických dob, zdejšími prameny se prý léčili již římští císaři Traianus a Marcus Aurelius. Právě staří Římané si nedokázali představit svůj život bez lázní: A byli to Římané, kdo na území dnešního Maďarska založili provincii Pannonia, když jejím centrem se stalo město Aquincum, dnes jediná evropská lázeňská metropole Budapešť.

Maďaři, kteří do Evropy přišli pod vedením vůdce Arpáda až v roce 895 n. l. a usadili se v uherských nížinách, kde roku 1001 založil Štěpán I. Uherský samostatný stát Uherské království, tradici lázeňství zdědili po Římanech.

Výběr z nejznámějších lázní Maďarska

Představujeme Vám několik z nejznámějších lázní Maďarska. Sárvár je příjemné městečko se 16 tisíci obyvateli bohaté na kulturně historické památky a turistické pozoruhodnosti. Hrad Nádasdy-vár byl přestavěn v renesanční zámek a stal se symbolem města. Místní zábavní park s lanovou dráhou v sousedství lázní a aquaparku pak nabízí další vyžití pro sportovně založené dospělé i děti.

Bükfürdő má rovinaté okolí ideální pro cyklisty, leží v blízkosti rakouských hranic jen 340 km od Prahy. Od roku 1920 se zde prováděly zkušební ropné vrty, podařilo se však navrtat mohutný termální pramen, který vedl ke vzniku termálních lázní.

Zalakaros leží v jihozápadní části země nedaleko od Balatonu. I zde byly termální prameny objeveny (v roce 1962) při průzkumných vrtech během vyhledávání ložisek nafty. Permanentně vylepšovaný lázeňský areál skýtá nadstandardně rozmanité vyžití pro děti i dospělé včetně 400 metrů tobogánových atrakcí. Možnosti aktivit výrazně rozšiřují nedávno vystavěné termální jezero s ekobřehem, volnočasovým parkem a cyklistickou stezkou.

Hévízu, spíše dražší lokalitě 10 km od Balatonu, je hlavním lákadlem největší evropské termální jezero. Léčivé schopnosti místního pramene a hevízského bahna jsou využívány i místními hotely, které mají většinou vlastní lázně s komplexní nabídkou léčivých procedur.

Szentgotthárd je lázeňské městečko s pěkným historickým centrem poblíž hranic Rakouska a Slovinska, žije zde i početná slovinská menšina.

Celldömölk je mariánské poutní místo s kostelem ze 17. století ležící severně od Balatonu blízko Sárváru. 11tisícové lázeňské městečko obklopují velmi zajímavé vrchy sopečného původu.


Doporučené trasy:

Plzeň, Praha, Brno, Bratislava, Mosonmagyaróvár, Bükfürdő, Sárvár, Szentgotthárd nebo Celldömölk, Hévíz, Zalakaros

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?