Kam v Česku na sáňky
Čtvrtek, 18.2.2021
Už to jede, už to sviští – sáňkování je parádní zábava pro malé i velké, která se v poslední době opět těší velkému zájmu. Provedeme vás proto po místech, na kterých si můžete užít sjezd na sáních či na bobech, vysvětlíme rozdíl mezi závodními a speciálními dráhami, připomeneme hlavní zásady bezpečnosti a projdeme se i historií sáňkování u nás.
Kde se dá sáňkovat a bobovat
Místa vhodná k jízdě na sáních můžeme rozdělit do 5 kategorií:
Závodní dráhy
Závodní dráhy využívají pouze profesionální sportovci a nejsou určeny pro veřejnost. V ČR existují
jenom dvě závodní dráhy: ve Smržovce v Jizerských horách a v Klášterci nad Ohří.
Speciální dráhy
Jedná se o upravené dráhy přírodního charakteru, které slouží široké sportovní veřejnosti. Jízda bývá
placená a vyžaduje základní vybavení i dovednosti při ovládání sáněk.
Neoficiální dráhy
Veřejná místa k dlouhým sjezdům na sáňkách jako stvořená, ovšem nejsou nijak upravená lidskýmzásahem. Projet se po nich může kdokoliv, zároveň je třeba dát pozor na pohyb dalších osob.
V rámci ski areálů
Některá lyžařská střediska vyhradí část svahu na sáňkování a bobování, aby nedocházelo ke střetůms lyžaři. Taková místa jsou vhodná především pro rodiny s dětmi.
Kdekoliv na svahu
Při dobrých sněhových podmínkách lze samozřejmě sáňkovat na kterémkoliv veřejném svahu. Buďte
při tom ohleduplní na ostatní i vůči přírodě!
Speciální dráhy
V českých horách funguje několik speciálních sáňkařských drah určených pro širokou veřejnost. Liší se například možností osvětlení, dopravy na start či zapůjčení vybavení. Bývají serpentinovité, někdy vedou lesem mezi stromy, ale mohou mít i rovné úseky. Některé tvoří součást lyžařských areálů, mají pevně stanovenou provozní dobu a jízda po nich je placená, jiné nepodléhají žádné regulaci.
Černohorská sáňkařská cesta
Trasa s převýšením 560 metrů má za sebou více než stoletou historii. Začíná u horní stanice lanové dráhy na Černou horu v nadmořské výšce 1 255 metrů a vede zhruba 3,5 kilometru po tzv. Černohorské silnici a Zvonkové cestě až k dolní stanici kabinové lanovky na okraji Janských Lázní. Během jízdy trvající asi 30 minut se otevírají krásné výhledy na Krkonoše včetně chráněného Klausového dolu. Cesta je v provozu denně a lze použít i vlastní sáňky. Pozor však, několikrát kříží sjezdové tratě a mohou se po ní pohybovat i pěší.
- Poloha: Černá hora u Janských Lázní, Krkonoše
- Více informací: https://www.skiresort.cz/aktivity/sankarska-cesta/
Dolní Morava
Po osvětlené sáňkařské dráze ve Ski areálu Dolní Morava se může jezdit pouze večer, neboť vede po cestách propojující dvě části lyžařského střediska. Kroutí se pod masívem Králického Sněžníku, nad údolím, kterým si razí cestu mladičká, klokotající řeka Morava. K jízdě jsou třeba speciální sáně s brzdou, které se půjčují v dolní stanici lanové dráhy U Slona. Sedačka zájemce o nevšední zážitek vyváží na start v nadmořské výšce 959 metrů, kde dráha o délce 2,5 kilometru začíná.
- Poloha: Dolní Morava, Králický Sněžník
- Více informací: https://www.dolnimorava.cz/ceniky-zima
Klíny
Kdo má vlastní vybavení a nebojí se menšího výšlapu, užije si přírodní sáňkařskou trať ve ski areálu Klíny. Nachází se nedaleko Litvínova v Krušných horách u silnice k hraničnímu přechodu s Německem Mníšek/Deutscheinsiedel. Měří jenom 600 metrů a díky svému mírnému sklonu a nenáročnému profilu se hodí i pro začátečníky. Výhodu představuje její bezplatné použití a provozní doba bez omezení.
- Poloha: Klíny, Krušné hory
- Více informací: http://www.kliny.cz
V rámci lyžařských středisek
Sáňkovat lze i přímo ve ski areálech, kde jsou pro sáňkaře vyhrazeny menší části svahů – tak, aby nezasahovaly do lyžařských sjezdovek. Tyto dráhy mají často sezónní charakter a vznikají s ohledem na aktuální sněhové podmínky. O možnostech sáňkování se proto vyplatí vždy informovat na místě.
Neoficiální sjezdy na saních
Nadšenci a milovníci sáňkování objevili řadu míst k dlouhým sjezdům na sáňkách jako dělaných. Prozradíme vám alespoň dvě z nich. Pozor, na takových neoficiálních sáňkařských drahách je třeba jezdit s maximální opatrností a ohleduplností vůči případným lyžařům, běžkařům, chodcům a dalším osobám.
Z historie sáňkování v ČR
Sáňkování má u nás dlouhou tradici, na českých a moravských horách se sáňkuje už od počátku minulého století. K tradičním sáňkařským regionům patří především okolí Jizerských hor a Jeseníky.
První sáňkařská dráha vznikla v roce 1910 na Ještědu, měřila 3 300 metrů a o čtyři roky později se na ní konalo historicky první mistrovství Evropy. Kvůli častým polomům však hodně trpěla, roku 1939 měřila skoro pětkrát méně a již dávno neexistuje.
Největší pojem mezi tuzemskými sáňkaři zřejmě představuje Smržovka pod Černou Studnicí. Závodní sáňkařská dráha (vedoucí až do blízkého Jablonce nad Nisou) zde vyrostla roku 1911. Postupem času a v jiných místech ji nahradila současná Závodní sáňkařská dráha Smržovka, amatéři se mohou svézt po přírodní dráze.
Také na Křížovém vrchu v Jeseníku se sáňkovalo ještě před první světovou válkou. Původní dráha se dočkala přebudování, nízkých zatáček s překlopením (první na světě), doplnění vodovodem (umožnil vytvořit ledové koryto) a největší slávy v 50. a 60. letech minulého století. Mistrovství republiky a mezinárodní závody zde tenkrát sledovaly tisíce nadšených diváků. Ani tato dráha se v celé své kráse nedožila současnosti, původní trasu si však zájemci mohou projet i dnes.
Obecné zásady bezpečnosti při sáňkování
Na sáních často čelíme dvěma extrémům – buď je čerstvý sníh, na kterém to nejede, nebo přemrzlý ledovatý sníh, na kterém to jede až moc. Ve druhém případě se neobejdete bez opravdu dobrých bot s pevnou podrážkou (ideální jsou goretexové pohorky s vibramem, doplněné o návleky). Jízda musí být celou dobu kontrolovaná, obzvláště při prvním sjezdu.
- Místo sáňkování si nejprve dobře prohlédněte.
- U speciálních drah si ověřte jejich náročnost.
- Naučte se bezpečně ovládat sáně, především zatáčet a brzdit (např. na ledových plotnách musíte použít celé chodidlo a nikoliv jen patu).
- Nezapomeňte na kvalitní vybavení (helma, lyžařské brýle, vyšší pevné boty s podrážkou odolnou proti oděru, čelovka na večerní sáňkování).
- Děti do 12 let by na speciálních drahách měly jezdit pouze s doprovodem.
- Buďte ohleduplní, nevjíždějte do běžecké stopy, myslete na pohyb dalších osob.