NEV-DAMA a.s.

Novinky ze světa lyžování aneb kam vyrazit na hory v sezóně 2021/2022

Každý rok hlásí alpská střediska spoustu lyžařských novinek. Letos je vzhledem k situaci během uplynulé sezóny počet novinek o něco menší, o to větší chuť však lyžaři mají poznat ty novinky, které loni kvůli covidu nestihli. Podívejte se, na jaké inovace se v zimní sezóně 2021/22 můžete v Alpách těšit, kam jet na hory za zážitky a jaká se očekává situace ve střediscích.

Události zimní sezóny 2021/2022 v Alpách

Chcete si zimní dovolenou užít opravdu naplno? Vyrazte do Alp v rámci našich událostí zimní sezóny 2021/2022. Připravili jsme pro vás společné zahájení lyžařské sezóny, testování lyží po boku nejen sportovních hvězd, turnaj ve snow volleyballu, koncerty na svahu, párty, soutěže a mnoho dalšího. S námi se na horách rozhodně nudit nebudete.

Snow volleyball s Nev-Damou, hory 2019, Santa Caterina

Snow volleyball s Nev-Damou, Santa Caterina

Ski Opening s Evou Samkovou

Ski Opening s Evou Samkovou

Novinky v italských Alpách

Dolomiti Superski: nové lanovky i sjezdovky

Nejrozsáhlejší lyžařská oblast nejen Itálie, ale i celé Evropy, Dolomiti Superski, hlásí hned několik novinek. Jednou z nich je nová kabinková lanovka – vajíčko – v Sestu na 3 Zinnen / Tre Cime. Tato lanovka oblasti velice uleví, jelikož dříve se zde tvořily fronty (původně jedna velká kabina). Další nová lanovka propojuje centrální Cortinu s 5 Torri / Passo Falzarego.
Ve Val Gardeně vyrostla nová spektakulární pista "Pilat" z Alpe di Siusi do Ortisei s unikátním výhledem na celé údolí Gardena o délce 3 910 metrů s převýšením 623 m.

Skirama Dolomiti: vylepšené horské chaty na Marillevě

Z novinek rozsáhlé lyžařské oblasti Skirama Dolomiti, která se táhne od hranic Trentina s Benátskem až do Lombardie, stojí za zmíňku vylepšení, na kterých konstantně pracují ve středisku Marilleva. Loni vyrostla nová horská chata na Marillevě 1400, letos bylo zrekonstruována horská chata a restaurace Alpe Daolasa (2 045 m n. m.) u horní stanice kabinky Daolasa.

Náš tip: Věděli jste, že oblíbená lyžařská střediska Folgaria / Lavarone a Monte Bondone nemají žádné kabiny, jen sedačky? Pravděpodobnost přenosu koronaviru během cesty na svah je zde tedy minimální.

Alta Valtellina: novinky v Livignu

Z oblasti Alta Valtellina rozkládající se v nejsevernějším cípu regionu Lombardie hlásí novinky lyžařské středisko Livigno – nově zrekonstruovaná je celá hlavní nástupní stanice skiareálu Mottolino s podzemním parkovištěm, novou půjčovnou lyží a lyžařskou školou. Na nadcházející zimní sezóny (snad už 2022/23) se chystá také nové propojení lanovkou mezi skiareály Carosello a Mottolino.

Novinky v Rakousku

Covid-19 je i před začátkem nadcházející lyžařské sezóny téma číslo jedna, rakouská vláda však už oznámila, že o lyžování letos nepřijdeme. Rakousko jako první představilo konkrétní plán, jak to bude letos ve střediscích probíhat s ohledem na zdraví lyžařů. Jde například o après-ski, jež nebude fungovat formou, na jakou jsou lyžaři zvyklí (hlasitá hudba, tancování). Hosté budou v barech na sjezdovkách obslouženi pouze v případě, že budou mít místo k sezení. Žádná větší omezení pro očkované či uzdravené z covidu kromě nošení respirátorů se však neplánují a pro ostatní pouze v případě zhoršení situace.

Největší investice do infrastruktury v rakouských Alpách hlásí oblasti Skiwelt a Sportwelt Salzburg.

Skiwelt

Druhá největší "na lyžích" propojená oblast v Rakousku, kterou tvoří 8 špičkových středisek v Kitzbühelských Alpách, Skiwelt Wilder Kaiser - Brixental, se pyšní novou pohádkovou lanovkou. Jízda touto lanovkou má být stejně zábavná jako let na koštěti - každá kabina má unikátní téma a motiv a je šitá na míru rodinám s dětmi. Moderní 10místná gondola nahradila více než 30 let starou lanovku.

Salzburger Sportwelt

TOP salcburské středisko čítající až 230 km tratí – Salzburger Sportwelt – se letos chlubí hned několika novinkami. Ani přes velmi moderní vysokokapacitní přepravní zařízení tady investice do nových lanovek nikdy nekončí. Zbrusu nová je 10místná gondola Flying Mozart z Kirchbodenu ve Wagrainu na vrchol Griessenkareck nahrazující 31 let starou kabinku a 10místná kabinová lanovka Panorama-Link o celkové délce 3,1 km zajišťující spojení středisek Flachau / Wagrain a Flachauwinkl / Kleinarl. Tato novinka dovršila vznik jedné z největších lyžařsky propojených oblastí Rakouska i celé Evropy bez nutnosti přejezdu po silnici.

Kreischberg

Menší horské středisko Kreischberg v oblasti Murtal mezi pohořími Nízké Taury a Nockbergen zprovoznilo novou desetimístnou kabinkovou lanovku Kreischberg 10er. Přepravní kapacitu z údolní stanice do srdce lyžařského areálu zdvojnásobila a z parkoviště na sjezdové tratě se díky ní dostanete bez front, rychleji a pohodlněji.

Francouzské Alpy

Francouzská lyžařská střediska nehlásí žádné zásadní novinky. Většina projektů byla pozastavena vzhledem k situaci v uplynulé sezóně, případně došlo jen k dílčím výměnám lanovek a dalším menším zásahům.
Francie jako jedna z mála lyžařských velmocí nicméně komunikuje poměrně přesnou podobu anticovid opatření, která budou letos platit v lyžařských střediscích. Jde např. o:

  • povinné nošení roušek,
  • pravidelnou dezinfekci povrchů a zařízení,
  • dezinfekční gely k dispozici na veřejných místech,
  • provoz stravovacích zařízení pouze s obsluhou a rozmístění stolů ve vzdálenosti nejméně 1 m, případně přítomnost fixních či přenosných bariér.

Mohlo by vás zajímat

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?