NEV-DAMA a.s.

Dovolená Ligurská riviéra – průvodce po zajímavostech

Ligurská riviéra platí tak trochu za Popelku mezi prázdninovými destinacemi českých turistů. Ukážeme vám, že rozhodně stojí za to ji objevit a prožít na ní svou letní dovolenou plnou koupání i aktivní pobyt na začátku podzimu či na konci jara. Zajímavostí Ligurská riviéra ukrývá celou řadu.

Vesnička Vernazza, Cinque Terre
Ligurské Alpy

7 důvodů, proč se na Ligurské riviéře nudit nebudete

 1. Dostatek pláží s rozmanitým povrchem, na západě dlouhých, rušných a na východě spíše krátkých a romantických
 2. Četné přístavy včetně největšího italského v Janově nebo menšího v Porto Maurizio s loděmi vyplouvajícími za pozorováním velryb
 3. Malebná městečka na pobřeží se zachovanou původní architekturou, ale moderním tempem života
 4. Jako všude v Itálii dech beroucí počet antických a středověkých památek
 5. Horské a podmořské jeskyně s prehistorickými nálezy a možností dobrodružného potápění
 6. Alpy a Apeniny vybízející ke sportovním aktivitám pěší turisty i cyklisty
 7. Rozsáhlé lesy s bohatou teplomilnou vegetací

Památky Ligurské riviéry

Imperia

Populární letovisko Imperia vzniklo roku 1923 sloučením Oneglia a historického Porto Maurizio. Jeho křivolaké uličky vinoucí se mezi klasicistní bazilikou San Maurizio, klášterem Santa Catarina a krásnými paláci na pahorku nad jachetním přístavištěm spojuje množství schodišť. Léto zde zpestřuje svátek Madonna del Carmine zakončený ohňostrojem a oslavy moře Assunzione di Maria Vergine s tisíci zapálenými světly na hladině.

Pohled na město Imperia
Katedrála Cristo Re dei Secoli v La Spezii

La Spezia

Přestože historie města La Spezia sahá až do antického Říma, najdete tady spíše památky moderního rázu. Výjimku tvoří pevnost San Giorgio, budovaná již ve středověku. O vzácném obrazu Panny Marie s dítětem ve svatyni Madonna dell´Olmo legenda říká, že město kdysi zachránil před morem. Stavba na náměstí Piazza Europa připomínající sportovní halu je ve skutečnosti katedrála Cristo Re dei Secoli, navržená tak, aby během mše pojmula co nejvíce věřících.

Rapallo

Kdysi proslulé lázeňské centrum Rapallo vypadá jako učiněná přehlídka historické architektury. V čelních řadách kráčí svatyně Montallegro (dostupná kabinovou lanovkou), novoklasicistní bazilika San Gervasio e Protasio a románský kostel Santo Stefano s elegantní zvonicí. O pozornost si však hlasitě říká i městská brána Porto delle Saline, protipirátská pevnost, kastel Punta Pagana či románský most Ponte di Annibale.

Svatyně Montallegro v Rapallu
Pevnost Priamar v Savoně

Savona

Rozložitá pevnost a bývalá věznice Priamar z 16. století představuje hlavní památku Savony, města na rozhraní Alp a Apenin. Zajímavých staveb tady však najdete daleko více. Příkladem budiž katedrála dell´Assunta, historická věž Campanassa, futuristický Justiční palác a rokoková Sixtinská kaple s mauzoleem papeže Sixta IV. Expozice muzea Pinacoteca di Savona zahrnují mistrovská díla od Miròa, Picassa nebo Carloneho.

Další památky

 • Albenga – amfiteátr, biskupský palác, katedrála San Michele
 • Andora – římský most, akvadukt, středověký hrad
 • Balzi Rossi – důležitá archeologická lokalita s muzeem
 • Cervo – zachovaný středověký skvost s hradem, paláci a barokním kostelem
 • Moneglia – středisko vyhlášené rybářské oblasti s Rubensovým obrazem Sv. Jiří Drakobijce v kostele San Giorgio

 

Historické centrum Cerva

Janov

Největší město Ligurie proslulo především jako rodiště Kryštofa Kolumba. Mořeplavcův rodný dům se nachází na Via Dante kousek od monumentální brány Porta Soprana a jeho písemnosti (společně s Paganiniho houslemi) uvidíte v Palazzo Tursi.

K nejnavštěvovanějším janovským atrakcím dále patří královský Palazzo Reale s bohatou výzdobou (včetně obrazů od Tintoretta, Van Dycka či Veroneseho) a především katedrála San Lorenzo. Její chrámová pokladnice se pyšní údajným Svatým pohárem, z něhož Ježíš Kristus pil při Poslední večeři.

Milovníky umění nadchnou galerie (s díly Caravaggia, Dürera nebo Rubense) v palácích Palazzo Rosso a Palazzo Bianco v ulici Via Garibaldi. Za vidění stojí i obchodní burza na Piazza Bianchi, Dóžecí palác na náměstí Piazza de Ferrari a středověká Zlatnická ulička (Via degli Orefici).

Vzhledem k poloze Janova na svazích hor jsou pro něj typická četná schodiště, tunely, výtahy a vyhlídky, dostupné lanovkami. Nejkrásnější výhledy poskytuje ulice Corso Magenta, park del Peralto na Monte Righi a kopec Granarolo poblíž paláce Doria Pamfili, kde žil Giuseppe Verdi.

Mimořádný zážitek si můžete dopřát při vyhlídkové plavbě po janovském přístavu, který je největší v Itálii a jednou z nejvyhledávanějších zajímavostí Ligurské riviéry. Symbolizuje ho maják Lanterna o výšce 80 metrů.

Janov

Zábava na Ligurské riviéře

Zábavní parky a kulturní akce

 • Akvapark Le Caravelle v Ceriale
 • Druhé největší evropské mořské akvárium v Janově
 • Divadelní festival přímo v ulicích Apricale
 • Svátek rybářů spojený se smažením ryb na obří pánvi v Camogli
 • Mezinárodní květinová výstava EuroFlora v Janově
 • Proslulá hudební přehlídka v San Remu pořádaná již od roku 1951
 • Vila Hanbury s botanickou zahradou ve Ventimiglii

Sport

K nejpopulárnějším sportům v Itálii se řadí kopaná, tenis a cyklistika. Tomu také odpovídá nabídka hotelových areálů i městských sportovišť. Fotbalová hřiště, tenisové kurty a cyklostezky jsou k dispozici v každém větším městě i význačném letovisku. Na své si samozřejmě přijdou zájemci o vodní sporty, ať už se jedná o jejich tradičnější varianty (plavání, potápění, jachting, windsurfing), nebo o moderní adrenalinovou zábavu (kitesurfing, skoky do vody, paddleboarding, vodní skútry).

Golfová hřiště

 • Golf Club Albisola
 • Golf & Tennis Club Pineta di Arenzano
 • Castellaro Golf Resort
 • Golf Sant'Anna Cogoleto
 • Garlenda Golf Club
 • Golf Club Marigola Lerici
 • Golf e Tennis Rapallo
 • Golf club Gli Ulivi San Remo
San Remo

Cinque Terre

Největší turistickou zajímavost Ligurie, národní park Cinque Terre (UNESCO), charakterizují vesničky s barevnými domy, jakoby nalepenými na prudkých skalnatých svazích. Pětice pitoreskních obcí Corniglia, Manarola, Monterosso al Mare, Riomaggiore a Vernazza na srázech nad Ligurským mořem vytváří skutečně úchvatnou podívanou.

Jeden z nejmalebnějších koutů Itálie byste si rozhodně neměli nechat ujít. Kromě Monterosso al Mare, kam vede úzká silnice, se do jednotlivých vísek dostanete pouze vlakem (trať La Spezia – Genova), ekologickým autobusem nebo – ideálně – lodí. A nezapomeňte si s sebou vzít plavky, koupání na zastrčených písečných plážích v letním parnu přijde vhod!

Obec Manarola v oblasti Cinque Terre

Výlety do přírody z Ligurské riviéry

Nejvyšší partie Ligurských Alp

Alpy

Konec Alp, tak by se také dala nazvat Ligurská riviéra. Sedlem Colle del Giovo nad Varazze a Arenzanem totiž Ligurské Alpy plynule přecházejí ve stovky kilometrů dlouhé Apeniny. Jednoduše si lze hranici mezi oběma význačnými horskými masivy představit také v podobě dálnice A6 ze Savony do Turína.

Na milovníky cykloturistiky a výšlapů do přírody čeká v Ligurských Alpách takřka nekonečné množství značených cest. Cyklisté si například můžou užít pobřežní trasu z Ospedaletti přes San Remo do San Lorenzo al Mare. Z jedné strany šumí moře, na druhé se zvedají alpské vrcholky – prostě pohádka. Vysokohorští turisté ocení dálkovou stezku Via Alpina spojující nejvýznačnější body Alp.

Apeniny

Alpy s Apeninami propojuje turistická stezka Alta via dei Monti Liguri. Dosahuje délky 442 kilometrů a mezi Ceparanem u La Spezie a italsko-francouzskými hranicemi vede kolem nejkrásnějších lokalit obou pohoří.

Jedním z nich je půvabný přírodní park Beigua nad Arenzanem s vrcholky Croce del Beigua (1 287 m), Monte Grosso (1 265 m) či Rocca Vaccaria (1 167 m). Další turistické eldorádo se nachází kolem Rapalla. Méně náročné značené cesty se vinou na poloostrově Portofino, zdatnější výletníci si přijdou na své severně od města – výhodný výchozí bod zde představuje Monte Rosa (962 m), dobře dostupná lanovou dráhou.

Přírodní park Beigua v Apeninách

Pojeďte s námi za zajímavostmi Ligurské riviéryŽádné zájezdy nevyhovují vyhledávaným parametrům

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?