Maďarsko je nám blízká a důvěrně známá země, jež byla dlouho součástí habsburské monarchie společně s námi, pak dlouho naším sousedem, a nyní je tomu teprve 23 let, co s ním nesdílíme společnou hranici. Letos také oslavujeme 60. výročí maďarské revoluce, která vypukla 23. října 1956. Tato událost je symbolem touhy po svobodě a nezávislosti nejen v Evropě, ale i jinde ve světě. Jedním z hlavních pilířů naší středoevropské sounáležitosti je právě naše společná historie, dalším jednotícím pilířem jsou naše vynikající vztahy a úzká spolupráce v politické, ekonomické a kulturní oblasti v současnosti. Neméně důležitou roli hrají také tradičně velmi blízké vztahy mezi našimi občany. Rozděluje nás snad jen značná jazyková diference, neboť maďarština jako nám zcela nesrozumitelný ugrofinský jazyk tvoří výjimečnou enklávu v jinak převážně slovansko-germánsko-románském středoevropském geografickém prostoru.

Maďarsko se aktuálně chlubí hospodářským růstem přes tři procenta, což je vynikající výsledek v rámci celé Evropské unie a i díky němu je právě středoevropský region nejrychleji se rozvíjejícím regionem v rámci celé EU. Maďarská společnost vidí budoucnost čím dál tím pozitivněji, hospodářství je stabilní, platební bilance je v plusu, schodek státního rozpočtu je 1,6 procenta HDP, míra nezaměstnanosti je pod pět procent. Ratingové agentury během roku 2016 zvýšily rating země jako uznání hospodářského výkonu Maďarska, země dokázala zvýšit svůj export meziročně o téměř 10 procent.

V prvním pololetí roku 2016 navštívilo Maďarsko oproti stejnému období loňského roku o téměř 12 procent více českých turistů. Metropole Budapešť, jezero Balaton, lázeňská města Sárvár nebo Hévíz. To jsou některé z oblíbených cílů, které vyhledávají čeští turisté v Maďarsku. Bezpečná a cenově dostupná země je pro turisty stále přitažlivější. Podle údajů Maďarského statistického úřadu bylo loni zaregistrováno v maďarských ubytovacích zařízeních téměř 25,9 milionu přenocování. To představuje šestiprocentní nárůst oproti předchozímu roku. Maďarští a zahraniční hosté se o tento výsledek zasloužili přibližně poměrem půl na půl. Čeští turisté jezdí do Maďarska rádi, a tak je i statistika jejich návštěv v loňském roce vynikající. Češi strávili loni v maďarských ubytovacích zařízeních celkem více než 690 tisíc nocí, což byl meziroční nárůst o 8,7 procenta. Česká republika je tak už čtvrtá v pořadí zemí, odkud nejčastěji turisté do Maďarska přijíždějí. A Maďarsko je deváté v pořadí zahraničních cílů Čechů.

Maďarsko je již tradičně známé službami poskytovanými na vysoké úrovni a ve výborném poměru ceny a kvality, když největším lákadlem jsou termální lázně a to nejen pro rozmanitou nabídkou wellness procedur, ale i díky profesionalitě a efektivitě přirozených léčebných postupů, jež mají v zemi léčivých vod a termálních pramenů dlouholetou tradici. Není překvapením, že Češi hrají podstatnou roli v cestovním ruchu geograficky bližších lázeňských měst, jako jsou například Bükfürdö, Sárvár, Györ nebo Hévíz. V posledních letech ale objevují i zatím méně známá a vzdálenější lázeňská místa. K oblíbeným destinacím pro prodloužený víkend či poznávací zájezdy patří samozřejmě Budapešť – perla na Dunaji a jediná lázeňská metropole světa. Pro letní dovolenou, chcete-li se opravdu zahřát, je ideálním místem Balaton, kam se vrací každým rokem stále více spokojených turistů. Maďarské moře, jak se mu vzhledem k velikosti přezdívá, můžete objet na kole a vyzkoušet si 200 km dlouhé cyklostezky, ale také si tu vychutnat teplou koupel. Během léta se teplota vody pohybuje mezi 26 až 28 stupni. Kdyby vám to však nestačilo, zajeďte do městečka Héviz a navštivte zdejší koupaliště vytvořené na břehu největšího evropského termálního jezera. V létě tu teplota vody dosahuje až 35 stupňů a dopřát si můžete i bahenní zábal. Téměř povinností je u Balatonu ochutnání maďarské rybí polévky halászlé.

Země má skvělé podmínky pro aktivní venkovskou turistiku, gastroturistiku a enoturistiku. Maďarsko má lepší klimatické podmínky než Česká republika. Je tam tepleji a je to převážně rovina s úrodnou půdou. Už za Rakouska-Uherska bylo tradičně zemědělskou oblastí. Mezi oblíbené potraviny dovážené z Maďarska v současnosti patří vyhlášené papričky nebo vodní melouny, ale také křen z oblasti Debrecínu, česnek a rajská jablka, která mají výraznější chuť než rajčata z některých jiných částí Evropy. Mimořádná péče o maso a specifické prostředí kolem řeky Tisza patří k faktorům, které ovlivňují nenapodobitelnou chuť legendárního „uheráku“ Pick. Tyto salámy se s úspěchem vyrábějí už od devatenáctého století. I přes velkou snahu se doposud žádnému jinému výrobci nepodařilo podobný salám vyrobit ve stejné kvalitě a chuti.

Jednou z nejlepších věcí, které lze v Maďarsku najít, jsou husí a kachní foie gras. To jsou ztučnělá, velká bílá játra kachen a hus, které jsou speciálně vykrmovány. Chuť jejich masa je díky vysokému obsahu toho nejlepšího tuku nezapomenutelná. Nejen ve východní oblasti Tokaj, ale i při severní straně Balatonu díky vulkanické mineralitě půd a ideálním klimatickým podmínkám prosperuje řada vinařství. Láska k vínu přechází z generace na generaci.

Nenechte si ujít návštěvu některé typické maďarské restaurace s výborným jídlem, vínem a temperamentní cikánskou hudbou – čardášem.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

rozloha: 93.036 km2
obyvatelstvo: 9.823.000
národnostní složení: Maďaři 98,6 %, ostatní 1,4 %
náboženství: římskokatolická církev 51,0 %, reformovaná církev 15,9 %, evangelická církev 3,0 %, pravoslavná církev 0,2 %, řeckokatolická církev 2,5 %, judaismus 0,2 %; ateisté 2,0 %, 27 % bez vyznání
úřední jazyk: maďarština, jazyky nepočetných menšin (Němci, Rumuni, Romové, Slováci)
hlavní město: Budapest - 1,7 mil. obyvatel
další velká města: Debrecín - 204 tis. obyvatel, Miskolc - 162 tis. obyvatel, Szeged - 161 tis. obyvatel, Pécs - 147 tis. obyvatel, Győr - 129 tis. obyvatel, Nyíregyháza - 118 tis. obyvatel, Kecskemét - 111 tis. obyvatel, Székesfehérvár - 99 tis. obyvatel, Szombathely - 78 tis. obyvatel
státní zřízení: republika
prezident: od 10. 5. 2012 János Áder
vláda: premiér Viktor Orbán, předseda nejsilnější parlamentní strany, pravicové Fidesz-MPSZ (od parlamentních voleb 2010, resp. 2014, předtím premiérem též v letech 1998–2002)
administrativně-správní členění: Maďarsko je rozděleno na 19 žup (megyék) a území hlavní města Budapešti, které má zvláštní statut. Župy se dále dělí na okresy (maďarsky kistérségek, doslovný překlad znamená malooblast), kterých je celkem 168. Významné postavení také mají tzv. Města s župním právem, kterých je 23. Jedná se o města s větším počtem obyvatel, která mají stejná nebo podobná práva jako župy, ve kterých se nachází.
měna: forint (1 HUF = 100 fillérů)
HDP na obyvatele za rok 2015: 12.260 USD
další: člen EU od roku 2004, člen NATO od roku 1999

Velvyslanectví ČR:

Cseh Köztársaság Nagykövetsége, Rózsa utca 61, 1064 Budapest, tel. +361/4625010,11
Konzulární oddělení velvyslanectví ČR Budapešť: Rózsa utca 61, 1063 Budapest, tel. sekretariát +361/4625014, vízový úsek - 4625025, 4625026, 4625027, 3521823, konzul - 4625024


2 počet středisek

Maďarské lázně

Maďarsko, Maďarsko

více

cena na osobu:

od 1 400

Balaton

Maďarsko, Maďarsko

více

cena na osobu:

od 570

2 počet středisek

11 zájezdů / ubytování

11 zájezdů / ubytování

Maďarsko oblasti a střediska:

Dovolená v letních Alpách, jezera Alpy a jezera 2017

v tomto roce rozšířené o nové atraktivní destinace. Projděte si kompletní nabídku zájezdů.

Seznam našich poboček Seznam poboček NEV-DAMA

zájezdy zakoupíte na pobočkách
CK Fischer / NEV-DAMA

LÉTO ještě nekončí!!!

08. 09. 2017

V přímořských letoviscích je ještě krásné počasí. Vyražte s Nev-Damou k moři a užijte si sluníčko a koupání.

Možnosti reklamace a spory

09. 01. 2016

Dovolujeme si Vás informovat, že při zakoupení zájezdu online je rovněž možné k řešení eventuálního sporu využít platformu řešení sporů online. https://www.nev-dama.cz/dulezite-informace/moznosti-reklama-spory