NEV-DAMA a.s.

Cambrils – tepající středisko pobřeží Costa Dorada

Cambrils je katalánské pobřežní město, nacházející se několik kilometrů západně od Tarragony a 120 km od Barcelony. Těsně navazuje na větší a známější letovisko Salou. Hlavním hospodářským odvětvím je dnes pro město cestovní ruch.

Původ Cambrils datován až do římského období

Město založili Římané, kteří jej nazvali Oleastrum, tedy město olivového oleje. Cambrils je plné archeologických nalezišť z té doby, dochovala se např. římská vila La Llosa, strategicky umístěná vedle antické cesty Via Augusta do města Tarraco (dnes Tarragona) hlavního města římské provincie Hispania Citerior.

Ve středověku bylo již na pravém břehu řeky Alforja trvalé osídlení pod názvem Cambrils. Od roku 1152 Aragonské království, které vyhnalo Maury z Katalánska, poskytlo městu řadu privilegií, které povzbudily zalidnění místa. Již ve 12. století bylo město napojeno na El Camino Real (královskou silnici) spojující Tortosu a Tarragonu. Oblast také měla dobré námořní spojení; Vojáci krále Jaume I. se odtud plavili v roce 1229, aby znovu dobyli Mallorku od Maurů.

Prosperita královského města

Díky této strategické pozici se Cambrils stalo královským městem a sídlila zde trvalá vojenská posádka. Byly postaveny obranné zdi a věže, jež také sloužily k ochraně dalších nedalekých vesnic, jako jsou Els Tegells, Les Planes a Montbrió. Tato královská podpora vedla k rozvoji dnešního Starého Města s kostelem, nemocnicí, klášterem, trhem, mnoha řemeslníky a především zemědělci, kteří obdělávali úrodnou půdu kolem Cambrils.

Avšak prosperita komunity byla vážně narušena v prosinci 1640, kdy město Cambrils bylo místem jedné z epizod tzv. Guerra dels Segadors (válka ženců), která přivedla Katalánsko do konfliktu s králem Filipem IV. Španělským. Tváří v tvář daleko větší armádě obyvatelstvo Cambrils odolalo obléhání, které trvalo tři dny, než nakonec kapitulovalo. Navzdory dohodnutým podmínkám kapitulace okupační jednotky zabily velké množství obránců a zničily většinu městských hradeb. Jedná se o jednu z nejdůležitějších událostí v historii města a každoročně se připomíná slavnostním ceremoniálem, který se koná na náměstí Plaça del Setge (náměstí Obléhání), před zbytky hradeb.

Osídlení pobřeží komplikovali piráti

Od 18. století se počet obyvatel začal zvyšovat, jak je patrné ze vzniku dělnických čtvrtí mimo oblast obehnanou hradbami. Zároveň byla v důsledku výstavby přístavu a přístavní věže obydlena také pobřežní oblast, dnes přístavní čtvrť Cambrils. Po staletí byli obyvatelé žijící na pobřeží vystaveni nebezpečí kvůli neustálým pirátským útokům. Rybáři, kteří neměli čas utéct do bezpečí opevněného města, byli často zabiti nebo uneseni. Jiné malé středověké vesnice v okolí, jako Mas d'en Bisbe, Vilagrassa a Vilafortuny, z nichž poslední měla svůj vlastní hrad a kostel, také trpěly nájezdy pirátů, které bránily růstu jejich populace, což se nezměnilo až do připojení k obci Cambrils v 19. století. V průběhu času rodiny rybářů a námořníků začaly stavět své domy kolem přístavní věže, a tak založily čtvrť, která se po dokončení přístavu v polovině 20. století stala nejznámějším symbolem Cambrils.

Vedle výroby mouky v četných vodních mlýnech se od 19. století začaly rozvíjet malé průmyslové manufaktury. Patřili sem výrobci likérů, továrny na výrobu cihel a stavebních materiálů a loděnice, které stavěly stále větší plavidla. Otevření železnice v roce 1867 dalo značný impuls městskému obchodu, zemědělství a rybolovu navzdory sérii válek, epidemií a meteorologických katastrof, jimiž město trpělo v průběhu 19. století. 20. století přineslo značný nárůst počtu obyvatel, který se v 50. letech znásobil příchodem různých imigračních vln z jiných částí Španělska.

Současnost ve znamení turistického ruchu

Počátkem šedesátých let byl objeven potenciál cestovního ruchu města. Realizován začal být záhy - velké rekreační objekty byly postaveny primárně za účelem, aby sloužily návštěvníkům, kteří sem přijeli užívat středomořského slunce, pláží a kuchyně.

Město se spolu s přilehlým pobřežním regionem kolem Tarragony v posledních dvou desetiletích těšilo velmi rychlému rozvoji. Rybářské a zemědělské zázemí města je nahrazeno takovými rychle se rozvíjejícími odvětvími, jako je petrochemie, služby a cestovní ruch. Ty zase vedly k významným investicím do infrastruktury a ke zvýšení životní úrovně. Dnes je většina turistů přijíždějících do této oblasti ze Španělska, typicky mají svůj letní dům v této původně rybářské obci s kvalitními plážemi, jež krom toho dodnes produkuje i nejlepší olivový olej Španělska.

Cambrils celosvětově proslavil incident, kdy zde v noci ze 17. na 18. srpna roku 2017 došlo k teroristickému útoku spáchanému stejnou islamistickou buňkou, jež předtím útočila na třídě La Rambla v Barceloně. Obětí se stala 67letá Španělka Ana María Suárez. Při skvěle provedené policejní akci místní strážci pořádku vzápětí zastřelili všech 5 arabských teroristů.

Cambrils jako ráj milovníků darů moře

Cambrils je považováno za ráj labužníků, proslavilo se svými gastronomickými specialitami a kvalitními restauracemi. I když je Cambrils dnes již veskrze moderním letoviskem, dokázalo si uchovat ráz typické španělské pobřežní vesnice. Pyšní se starým rybářským přístavem, kam dosud denně připlouvají rybářské lodě s čerstvými úlovky. Vracejí se z lovu mezi čtvrtou a pátou odpolední a suchozemce se mohou podívat na třídění úlovku – ryby všech barev a velikostí, krevety, krabi, chobotnice a další mořská havěť se rozveze do restaurací, kde můžete ochutnat některou z rybích specialit nebo i méně obvyklé plody moře. Cambrils je prostě lákadlem pro všechny milovníky dobré kuchyně.

Aktivitami nabitý den i noc

Turisté zde mají možnost využít i nepřeberného množství dalších aktivit. Centrum města je poseto obchody, butiky a supermarkety, kde seženete naprosto vše, na co si vzpomenete. O večerní zábavu se postarají bary, diskotéky, kluby s živou hudbou a tancem a další noční podniky, které mají otevřeno až do ranních hodin. Přes den spíše klidnější středisko se tak po západu slunce proměňuje v opravdu živé letovisko. Mezi místní atrakce patří i krásná světelná fontána.

Pokud zatoužíte po poznání dalších zajímavých míst v okolí, zajeďte si třeba do 20 km vzdálené historické Tarragony, 120 km severovýchodně odtud pak leží hlavní město Katalánska – Barcelona. Milovníci golfu se mohou vydat do 30 km vzdáleného El Catlaru, kde najdou 18jamkové golfové hřiště. Letovisko je se všemi těmito městy a městečky propojeno pravidelnou autobusovou dopravou.

Vynechat byste neměli ani návštěvu zábavního parku Port Aventura, který leží 7 km od Cambrils. Jde o největší evropský zábavní park, který se nachází přímo na okraji sousedního letoviska Salou. Nejen děti, ale i dospělé sem lákají stovky atrakcí. Kromě např. obří centrifugy jsou zde k vidění také expozice inspirované Mexikem, Polynésií, Čínou, Divokým západem i Katalánskem.

Nedaleko se též rozkládá vodní park La Pineda, kde se můžete vyřádit na skluzavkách, tobogánech, vířivých proudech a mnoha dalších atrakcích. Za vidění rozhodně stojí také blízké městečko La Pineda.

moře a pláže

Velkým lákadlem jsou především zdejší písečné pláže, které se táhnou v délce až 7 km. Jsou velmi pěkné, dobře udržované a disponují pozvolným vstupem do moře. Za poplatek je možné si na nich pronajmout lehátka a slunečníky. Je možno zde vyzkoušet některý z oblíbených vodních sportů nebo navštívit místní sportovní přístav.

Kromě dlouhé a rozlehlé pláže Vilafortuny na severním okraji letoviska je zbytek pobřeží velmi členitý, zejména jeho část za rybářským přístavem. Tvoří ho malé, zpola uzavřené zátoky. Vlny z otevřeného moře se sem takřka nedostanou a klidná hladina je ideálním místem pro děti a nepříliš zdatné plavce.

Moře je čisté, u břehu však může být zkaleno zvířeným jemným pískem. Nežijí zde žádní nebezpeční živočichové.

K dispozici jsou bary, sociální zařízení, sprchy, restaurace, sportoviště (plážový volejbal, půjčovny vodních šlapadel, skútrů, kajaků, windsurfingů a vodních lyží, kitesurfing, parasailing) a dětská hřiště.


Doporučené trasy:

Brno, Praha, Plzeň, Rozvadov, Nürnberg, Karlsruhe, Freiburg, Mulhouse, Besançon, Lyon, Orange, Montpellier, Perpignan, La Jonquera, dálnice A7 směr Barcelona, Tarragona, dálnice A7 směr Valencia, dálniční sjezd Cambrils, Cambrils

  • hotelové
  • apartmánové

Doporučené trasy:

Brno, Praha, Plzeň, Rozvadov, Nürnberg, Karlsruhe, Freiburg, Mulhouse, Besançon, Lyon, Orange, Montpellier, Perpignan, La Jonquera, dálnice A7 směr Barcelona, Tarragona, dálnice A7 směr Valencia, dálniční sjezd Cambrils, Cambrils

0 zájezdů / ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?