Mallorca je největší z Baleárských ostrovů (dalšími jsou Menorca, Ibiza a Formentera) a zároveň největší ostrov Španělska (co do počtu obyvatel ji ze španělských ostrovů předčí jen kanárské Tenerife). Leží v západní části Středozemního moře ve vzdálenosti přibližně 200 kilometrů od Valencie, Barcelony a Alžíru. Rozloha ostrova činí 3.648 km², je 110 km dlouhý a mezi 60 a 90 kilometry široký. Jeho hlavním, největším a zároveň i turisticky nejatraktivnějším městem je Palma de Mallorca. Mallorca je častým cílem turistů a turistický ruch je jedním z hlavních zdrojů příjmů místního obyvatelstva. Každoročně navštíví Mallorku přes 6 milionů turistů, hlavně Němců, Britů a Skandinávců, z nichž mnozí se na ostrově i usazují, zejména díky zdejšímu mimořádně přívětivému mediterránímu klimatu. Místní obyvatelé se živí krom cestovního ruchu i zemědělstvím, zejména pěstováním vína. Na ostrově žije 1 milion obyvatel a úředními jazyky jsou španělština a katalánština, přičemž hovorově se používá místní dialekt katalánštiny zvaný mallorquín.

Mallorku dobývali v minulosti Římané i Maurové, proto se zde dochovalo mnoho památek jejich éry. Hlavnímu městu Palmě dominuje gotická katedrála La Seu, dostavěná až v roce 1587. K vidění je zde i gotický hrad postavený králem Jakubem II., jenž sloužil až do 20. století jako vězení. Po Maurech zde zůstaly arabské lázně z 10. století. Kromě Palmy je na Mallorce několik zajímavých městeček, oblíbených turisty díky své pitoresknosti. Například Deia - městečko se strmými uličkami, které si oblíbili především umělci, Andratx s prastarými kostely nebo Alcudia s dochovanými římskými hradbami. Turisticky vyhledávaná je i Valldemossa proslulá pobytem Frederica Chopina a George Sandové a nedaleký klášter Lluc, nejvýznamnější poutní místo ostrova. Za zmínku stojí i zachovalý starý vláček, jehož trasa vede z Palmy na sever do městečka Sóller. Na západě ostrova je největším sídlem Manacor, proslulý výrobou umělých perel i jako rodiště tenisového antukového krále Rafaela Nadala.

Mallorca na rozdíl od Kanárských ostrovů či od vyprahlého španělského vnitrozemí nabízí spoustu zeleně. Pohoří Serra de Tramuntana na severozápadě nabízí úchvatné vyhlídky na moře i do krajiny a žijí tu divoká zvířata. Je ideálním místem pro horolezce. Nejvyšším vrcholem pohoří i celého ostrova je Puig Major (1.445 m n.m.). Mallorca je bohatá na jeskynní systémy, a to jak na pevnině, tak i pod mořem. Dvě nejznámější a turisty nejnavštěvovanější jeskyně jsou Coves dels Hams a Coves del Drach na východě ostrova poblíž města Porto Cristo. Obě skrývají okouzlující podzemní jezera. Mallorca se díky svým nepříliš rušným silnicím s pestrým profilem stala též populárním místem zimní přípravy evropských cyklistů.

moře a pláže

Ostrov Mallorca nabízí vzhledem ke svému členitému pobřeží skutečně pestré možnosti koupání. Naleznete zde jak menší oblázkové pláže s dokonale křišťálově čistou vodou, kam se dostanete pouze lodí, tak i dlouhé písečné pláže s čilým turistickým ruchem a plným plážovým servisem.

Skalnaté pláže se nacházejí převážně na severozápadě ostrova, který je turisticky minimálně využíván a jeho těžko přístupné pláže navštěvují spíše místní obyvatelé. Na severu a jihu se rozprostírají dlouhé písečné pláže, které jsou v hojné míře využívány pro masovější turistiku a je zde největší koncentrace hotelové zástavby všech kategorií. Rozlehlé, dlouhé písečné pláže nabízí především okolí hlavní města Palma de Mallorca, v zálivu Bahía de Palma. Aktivní návštěvníci zde naleznou kompletní nabídku vodních a plážových sportů, milovníci dobrého jídla a pití nepřeberné množství restaurací, barů, stánků s občerstvením či vinoték se širokou nabídkou výborných, a nejen španělských, vín. Na východním pobřeží naopak převládají menší zátoky s písečnými plážičkami oddělenými od sebe skalisky vybíhajícími do moře, které nabízejí i dostatek soukromí.

Obecně se dá konstatovat, že moře na Mallorce je velmi čisté, povětšinou klidné. Větší písečné pláže jsou hlídané a za poplatek jsou zde k dispozici slunečníky a lehátka. Převážná většina písečných pláží má pozvolný vstup do moře a tudíž je vhodná i pro malé děti a neplavce.

  • hotelové
  • apartmánové

0 zájezdů / ubytování