NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Dolnoslezské vojvodství – atraktivní horská a lázeňská střediska polských Sudet

Dolnoslezské vojvodství (polsky Województwo dolnośląskie) je vyšší územně samosprávný celek Polska, jedno ze 16 polských vojvodství. Hlavní město vojvodství je Vratislav (Wrocław). Leží na jihozápadě země a zaujímá přibližně západní polovinu historické země Slezsko a část Lužice. V rámci Polska sousedí s Lubušským, Opolským a Velkopolským vojvodstvím; dále pak s Německem (spolková země Sasko) a Českem (Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Olomoucký kraj).

Vojvodství vzniklo reformou v roce 1999 na území dřívějších vojvodství vratislavského, lehnického, jelenohorského, valbřišského a části kališského a lešenského. Žije zde 2,9 miliónu obyvatel.

Zatímco severní část vojvodství je tvořena rozlehlou rovinou v okolí řeky Odry, jižní část je velmi členitá a hornatá. Celé toto hornaté území se v polštině nazývá Sudety. Po hřebenech Krkonoš a Orlických hor prochází hranice s Českou republikou. Nejvyšším bodem je Sněžka (Śnieżka, 1603 m n. m.), společný nejvyšší vrchol Čech a Slezska. Druhým nejvyšším masivem je Králický Sněžník (Masyw Śnieżnika s nejvyšším bodem Śnieżnik Kłodzki, 1423 m n. m.). Na západě vojvodství podél dolního toku řeky Bóbr (pramení v Čechách u Žacléře) jsou rozsáhlé borové lesy. Specifickým územím je Kladská kotlina se Stolovými horami kousek od českých hranic nedaleko Náchoda.

Dolní Slezsko má hustou železniční síť vybudovanou převážně v časech, kdy náleželo Německu.

Důležitým segmentem místní ekonomiky cestovní ruch a lázeňství

V horách u hranic s Čechami je důležitým segmentem místní ekonomiky cestovní ruch a lázeňství. Z lázeňských středisek lze jmenovat resorty Polanica-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Długopole-Zdrój, Termy Bolesławiec či Termy Cieplickie u Jelení Hory.

Několik pohoří s lákavou nabídkou pro sjezdaře i běžkaře

V každém z pohoří zasahujících do oblasti Dolního Slezska se nacházejí zajímavá lyžařská střediska s lákavou nabídkou pro sjezdové lyžaře i běžkaře.

V Jizerských horách je to Świeradów-Zdrój, na pomezí Jizerek a Krkonoš Szklarska Poręba, v Krkonoších je hlavní lyžařskou destinací obec Karpacz, kde se nachází hned několik lyžařských středisek a také výchozí bod při túře na Sněžku z polské strany. Největším skiareálem v celém vojvodství je rozlehlý rodinný Zieleniec na samém českém pomezí u Šerlichu v Orlických horách, kde je lyžařům k dispozici bezmála 50 kilometrů sjezdovek. V oblasti Králického Sněžníku se vyplatí navštívit středisko Czarna Góra, rovněž vhodné spíše pro začátečníky a rodiny s dětmi.

Świeradów-Zdrój – jizerskohorské lázně s parádní kabinkovou lanovkou

Świeradów-Zdrój jsou starobylé lázně na jihu Polska pod Jizerskými horami poblíž hranic s Českou republikou u Frýdlantského výběžku, u hraničního přechodu do Nového Města pod Smrkem. Zaujme zde božský klid a malebná architektura lázeňského městečka uprostřed přírody. Lyžaři zde k dispozici mají 2,5 km sjezdovek areálu Ski&Sun v nadmořské výšce 617 až 1060 m n. m. 8místná kabinka Doppelmayr z roku 2008, nejmodernější gondolová lanovka v Polsku, za sedm minut vyveze lyžaře pod vrchol 1100 metrů vysoké hory Stóg Izerski. Odtud vede do údolí dlouhá nenáročná sjezdovka, každý večer osvětlená.

Jakuszyce – Mekka polského běžeckého lyžování

V Jizerských horách, těsně u hranic s Krkonošemi, naleznete jeden z největších a nejoblíbenějších regionů na běžky ve střední Evropě – centrum běžeckého lyžování Jakuszyce přímo za hraničním přechodem Harrachov. I mnozí čeští běžkaři vyhledávají zdejších 150 kilometrů kvalitně upravovaných stop na klasickou techniku i skating.

Szklarska Poręba – polský protějšek Harrachova se sjezdovkami Ski Areny Szrenica

Z pohledu sjezdového lyžování nejzajímavějším střediskem polských Krkonoš je nepochybně Szklarska Poręba, sedmitisícové městečko ležící jen pár kilometrů za hraničním přechodem Harrachov/Jakuszyce. Městečku v údolí řeky Kamienna dominuje vrch Szrenica s nadmořskou výškou 1.362 metrů, odkud se vine šest sjezdovek Ski Areny Szrenica s umělým zasněžováním o souhrnné délce 12 km s velmi solidním převýšením 655 m. Vrcholem pro pokročilé lyžaře je zdejší obtížná sjezdovka FIS.


Lyžařská střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?