NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Žilinský kraj – nám nejbližší kvalitní slovenské lyžování

Žilinský kraj je kraj ležící na severu Slovenska. Jeho samosprávným centrem je město Žilina. V kraji žije 690 tisíc obyvatel. Sousedí s Trenčínským krajem, Banskobystrickým krajem a Prešovským krajem. Hraničí rovněž s Českou republikou (Moravskoslezský a Zlínský kraj) a Polskem (Slezské a Malopolské vojvodství). Území se dělí na jedenáct okresů – Žilina, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice a Tvrdošín. Celé toto hornaté území spadá do Západních Karpat. Řeka Váh ho nápadně rozděluje na severozápadní Slovensko-moravské Karpaty (Javorníky, Bílé Karpaty) a jihovýchodní Fatransko-tatranskou oblast (Malá Fatra, Strážovské vrchy). Horské masívy v této lokalitě charakterizují často impozantní soutěsky a údolí. V Žilinském kraji se nacházejí turistické regiony Orava, Turiec, Liptov, Kysuce a Horní Pováží, přičemž poslední dva jmenované patří do historické Trenčínské župy. Proto zde uvádíme i lyžařské středisko Ski Podjavorník leží u obce Papradno pod nejvyšším vrcholem Javorníků – Velkým Javorníkem v Chráněné krajinné oblasti Kysuce – Javorníky, jež leží pár set metrů za administrativní hranicí Žilinského kraje již v kraji Trenčínském.

Naopak lázně Bešeňová v okrese Ružomberok a Jasnou pod Chopkom v okrese Liptovský Mikuláš naleznete v sekci Nízké Tatry, ač administrativně leží v Žilinském kraji.

Vrátna dolina – překrásné lyžařské středisko v srdci Národního parku Malá Fatra

Vrátna dolina je překrásné lyžařské středisko, jedno z prvních na Slovensku, položené v srdci Národního parku Malá Fatra pod horou Kriváň jen 3 km od rázovité obce Terchová, rodiště slavného zbojníka Juraje Jánošíka. Středisko Vrátna dolina společně tvoří tři lokality – Paseky, Poludňový grúň a Chleb. Dohromady zde naleznete 15 km sjezdovek, na kterých si přijdou na své začátečníci, rekreační lyžaři, snowboardisté, aktivní sportovci, vyznavači extrémních sportů, ale i rodiny s dětmi. Na Pasekách je pro rodiny připraven dětský areál Kids zone, kde se děti naučí základům lyžování a skvěle se zabaví. Je zde i možnost sáňkování, rodiče ocení i pestrý program pro děti v režii lyžařských škol.

Poludňový grúň je pro změnu to pravé místo pro náročné lyžaře, snowboardisty a skialpinisty. V Chatě na Grúni si mohou dopřát oddych s občerstvením na sluneční terase s lehátky.

Většina pist Vrátne doliny je uměle zasněžována, lyžařská sezóna každoročně trvá více než 100 dní. O přepravu lyžařů se stará 8místná gondola Doppelmayr na Chleb do Snilovského sedla, 4sedačková lanovka a 11 vleků obsluhujících celkem 12 sjezdovek od začátečnických až po 1.550 m dlouhou sjezdovku Paseky, která díky svému pestrému profilu patří mezi nejoblíbenější sjezdovky na Slovensku. Vrátna je díky lokalitě Chleb tím pravým pro adrenalinové jezdce, nachází se zde nejstrmější sjezdovka Slovenska, v Oštiepkovej mulde najdete upravovanou sjezdovku s místy až více než 50% sklonem svahu. Chleb je též ideálním místem pro freeride a skialp. Při dostatku přírodního sněhu je zde též nejdelší „černá“ na Slovensku, kde na 2 km délky překonáte 750 m převýšení.

K výhodám střediska Vrátna dolina připočtěme i parkoviště zdarma a také bezplatný skibus mezi hlavními nástupišti lanovek (Paseky, Chleb). Samozřejmou součástí zdejší infrastruktury jsou i půjčovny a servisy lyžařského vybavení, infocentrum na Pasekách či občerstvení přímo na svahu.

Veľká Rača Oščadnica – nám blízký pěkný skiareál v Kysuckých Beskydech

Středisko Snowparadise Veľká Rača Oščadnica leží blízko českých hranic, jen 23 km od Mostů u Jablunkova. Skiareál Veľká Rača se rozkládá uprostřed překrásné přírody nedaleko obce Oščadnica v Kysuckých Beskydech v nadmořské výšce pohybující mezi 600 a 1.236 metry. Jde o jedno z nejoblíbenějších středisek na Slovensku díky skvělým tratím všech náročností. Severozápadní svahy nabízí na beskydské poměry sjezdovky nadprůměrných terénních parametrů o celkové délce takřka 17 km. Celkem zde naleznete velmi slušných 15 sjezdovek – 7 modrých, 7 červených a 1 černou. Zmínit je nutno vyspělé technické zasněžování, široké profily a pravidelnou kvalitní úpravu sjezdovek. Pisty jsou komfortně obslouženy lanovkami – dvěma čtyřsedačkami a dokonce jedním, v našich končinách málo vídaným, telemixem (kombinace rychlé šestisedačky s kabinkou), vše je doplněno dalšími 4 vleky. Areál je rozčleněn do tří propojených lokalit, každá z nich je obsluhována jednou lanovkou. Mezi rodinami je nejoblíbenější a nejmírnější Dedovka s populárním večerním lyžováním, o poznání méně je frekventovaná sportovnější Marguška. Nejvzdálenější, zato však nejmoderněji vybavené, jsou pak Lalíky. Celkově lze konstatovat, že středisko je vhodné pro všechny kategorie lyžařů.

Veľká Rača je velmi oblíbený víkendový cíl, známé jsou famózní výhledy do krajiny z jejího vrcholu. Krom lyžování je k dispozici i bobová dráha o délce 1.300 m, snowpark, trasy pro běžecké lyžování a pěší turistiku, samozřejmostí pak je i půjčovna lyží se skiservisem a lyžařská škola. Posedět můžete v oblíbeném Apres Ski baru Dedovka a Panorama baru s prosklenou terasou na vrcholu Margušky.

Oravská Lesná – středisko Orava Snow ležící v krásném kraji srdečných lidí

Zimní středisko Orava Snow leží v nejstudenější slovenské kotlině u Oravské Lesné. Jde o jedno z nejrychleji se vyvíjejících lyžařských středisek na Slovensku, v posledních letech zde zaznamenáváme kontinuální investice do modernizace a rozvoje střediska. Naleznete zde bohatý výběr různorodých kvalitně upravených tratí, včetně těch pro pokročilé lyžaře. Konfigurace svahů a rozsah služeb jsou jako stvořené pro rodinnou lyžovačku. Dvě sedačkové lanovky obsluhují dvě propojené lokality – Lehotskú a Kohútik. 6 z celkového počtu 7 sjezdovek je vybaveno moderním systémem technického zasněžování, což garantuje provoz i v případě nedostatku přírodního sněhu. Středisko nabízí všechny služby pro pohodová strávení zimní dovolené – je zde dětská školka a hřiště, lyžařská a snowboardová škola, půjčovna lyží se skiservisem, ski shop, velkokapacitní restaurace, snowpark a parkovistě s kapacitou 800 míst.

Oravská Lesná je nejchladnější obcí Slovenska. Tato nejmladší oravská obec ležící na rozhraní Oravy, Kysuc a Polska v malebném prostředí Slovenských Beskyd a Oravské Magury, kde pramení řeka Biela Orava. Zdejší terény jsou vhodné na běžecké lyžování, překrásné přírodní scenérie, slušná nadmořská výška a výborné sněhové podmínky umožňují lyžování až do poloviny dubna. Celkově jde o vskutku krásný kraj obývaný srdečnými lidmi.

Z pozoruhodností v okolí musíme zmínit národopisnou expozici v lokalitě Vychylovka, skanzen v přírodě Kysuckého muzea v Čadci, lokalizovaný do doliny Chmúra v katastru obce Nová Bystrica, součásti Chráněné krajinné oblasti Kysuce. Pod správu muzea kysucké vesnice patří též unikátní historická lesní úvraťová železnice, úsek bývalé Kysucko-oravské lesní železnice Chmúra – Tanečník.

Ski Podjavorník – lyžařské středisko na dohled české hranici

Lyžařské středisko Ski Podjavorník leží 9 km od obce Papradno pod nejvyšším vrcholem Javorníků – Velkým Javorníkem (1.071 m n. m.) v krásné přírodě Chráněné krajinné oblasti Kysuce – Javorníky. V zimě skýtá velmi příznivé přírodní sněhové podmínky pro sjezdové lyžování, lyžaři i snowboardisté ocení denně upravované lyžařské svahy a snowboard park. Středem skiareálu vede hlavní 900 metrů dlouhá sjezdovka, od které se odpojují a poté opět spojují dvě kratší sjezdovky. Lehká a střední obtížnost pist je nepopiratelnou výhodou pro rodiny s děti. Středisko nabízí také oblíbené večerní lyžování. Běžkaře potěší pravidelně udržované trasy napojující se na hřebenovou trasu Bumbálka – Portáš – Kohútka podél hranice s Českou republikou.

Horský hotel Podjavorník se nachází uprostřed přírody Javorníků. Jeho bohatá vybavenost zahrnuje bazén s mořskou vodou, vířivku, saunu, solárium, posilovnu, masáže, bowling, biliár, stolní tenis a stolní fotbal. Velmi příjemné je posezení na kryté terase hotelu s výhledem na sjezdovku.


Lyžařská střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?