NEV-DAMA a.s.

Popis střediska

BENEFITY

  • přímořské středisko těsně sousedící se známější Cattolikou
  • velmi dobře udržované písečné pláže s perfektním zázemím
  • začátek členitějšího pobřeží Marche pokračující dále na jih
  • pohodlná cyklostezka severně přes Cattolicu do Rimini
  • na pahorkatině chráněné přírodní území Monte San Bartolo
  • u ústí řeky Tavollo jachetní přístav, společný i pro Cattolicu
  • velmi výhodná poloha vzhledem výletům do okolí a zábavě
  • návštěvy nákupního ráje jménem Republika San Marino
  • pod kopci promontoria Fiorenzuola di Focara jižně od Gabicce malý přístav Vallugola s výbornými rybími restauracemi

Gabicce Mare – středisko na úpatí kopců těsně sousedící s Cattolicou

Gabicce Mare je přímořské středisko těsně sousedící se známější Cattolicou (jejich centra dělí necelé 3 kilometry) na italské adriatické riviéře. Ovšem zatímco Gabicce Mare je nejsevernějším přímořským střediskem oblasti Marche (provincie Pesaro a Urbino), Cattollica leží v kraji Emilia Romagna (provincie Rimini) a je naopak nejjižnějším letoviskem oblasti zvané Riviera romagnola.

Zde končí typicky ploché pobřeží Benátska a Emilie-Romagni

V Gabicce Mare též končí ploché pobřeží, tolik typické pro celý pás Jadranu 200 kilometrů jižně od Benátek. Místní část Gabicce Monte leží, jak již název napovídá, na kopci nad mořem a předurčuje tak členitější pobřeží regionu Marche pokračující dále na jih k Pesaru. A právě na této pahorkatině se rozkládá chráněné přírodní území Parco naturale regionale del Monte San Bartolo, oblíbený cíl procházek z Gabicce.

Výhodná poloha na jihu zóny Rimini vzhledem výletům a zábavě

Velmi výhodná je poloha obou letovisek vzhledem výletům do okolí a zábavě. Jen 21 kilometrů severně leží Rimini, bezkonkurenčně nejrušnější přímořský resort italského Jadranu. Spolu s 10 km vzdáleným Riccione (s nímž Gabicce přes Cattolicu spojuje pohodlná cyklostezka) a sousedním Misanem Adriaticem tak tvoří doslova prázdninovou aglomeraci, charakterizovanou přepestrou škálou aktivit a lákadel od delfinárií, aquaparků a zábavních parků pro malé i velké třeba až po okruh Moto GP (letos se tam jede Velká cena San Marina 17.–19. 9.) v Misanu.

Poloha na úpatí Apenin pod vrcholem Monte Titano zase vyzývá k návštěvám nákupního ráje jménem Republika San Marino.

Pro milovníky bujného života a aktivní dovolené jsou tak Gabicce Mare a Cattolica velmi dobrou volbou, když však zároveň skýtají o něco více klidu a intimity než pulzující Rimini.

Kopce zvedající se od moře tvořící atraktivní kulisu

Charakter pláží se nijak neliší od zóny okolo Rimini, až na to, že kopce zvedající se od moře ke Gabicce Monte (tzv. promontorio di Fiorenzuola di Focara) tvoří atraktivnější kulisu než fádní ploché pobřeží od Benátek až po Riccione. I v Gabicce Mare tedy najdeme velmi dobře udržované písečné pláže s perfektním zázemím.

Stopy pestré historie od antiky přes urbinské vévodství až po papežský stát

Místo bylo osídleno již v římských dobách, o čemž svědčí archeologické nálezy. První městské jádro se shodovalo s polohou dnešní Gabicce Monte na ostrohu. Město bylo vybaveno pevností, kterou zdroje zmiňují poprvé v roce 998 pod názvem Castellum Ligabitii. Ve středověku historie Gabicce kopírovala osudy urbinského vévodství. V 16. století vymysleli dva zkušení hrnčíři z Gabicce, Girolamo a Giacomo Lanfrancovi, zvláštní techniku ​​práce s keramikou s použitím čistého zlata, která je proslavila v celé Evropě. V roce 1631 po zániku urbinského vévodství se Gabicce stala přímou doménou papežského státu.

Skutečný hospodářský rozvoj zažilo město až po první světové válce, kdy byl u ústí řeky Tavollo postaven přístav, společný i pro přilehlou Cattolicu. Bylo tak možné zvýšit rybolovnou činnost a zahájit turistické aktivity. Za několik desetiletí se dolní město zvané Gabicce Mare stalo demograficky a ekonomicky nejrozvinutější částí oblasti, a to natolik, že v roce 1942 byla radnice přenesena tam a určila nový název obce, jež se tak rozdělila na části zvané „Mare“ a „Monte“. V desetiletích po druhé světové válce zažila Gabicce Mare pozoruhodný turistický rozvoj spojený s rozvojem celé Romagnské riviéry (Riviera romagnola), jejímž je geograficky nejjižnějším výběžkem.

Moře a pláže

pláže letovisek Gabicce Mare a Cattolica jsou od sebe odděleny jachetním přístavem, jejich charakteristiky se však vzájemně neliší; jsou tvořeny jemným pískem, v průměru dosahují šířky kolem 50 m a od volného moře je dělí vlnolamy; skýtají pozvolný a bezpečný vstup do moře, ideální pro malé děti a neplavce. Hladina u břehu je díky vlnolamům stále poklidná. Voda je čistší, než v rámci celé provincie Rimini. Místa vhodná pro potápění se nacházejí až v nejjižnější části Gabicce Mare. Ve zdejším moři nežijí nebezpeční živočichové. K dispozici jsou zde jak pláže veřejné, tak i soukromé. Na každodenně udržovaných soukromých plážích si lze pronajmout plážový servis, k dispozici jsou zde bary, sociální zařízení, sprchy a u některých i restaurace, sportovní zázemí (hřiště na míčové sporty, lodičky, šlapadla atd.), dětská hřiště, animační programy, plavčíci apod. Volná pláž Sottomonte je na úpatí kopce blízko jižního okraje střediska Gabicce Mare u baru Star. Lze si na ni přinést cokoli včetně vlastních slunečníků, ale není pravidelně upravována a nemá sociální zařízení. Oblíbená je malá pláž Vallugola pod kopci promontoria Fiorenzuola di Focara jižně od Gabicce – je zde malý přístav Porto di Vallugola a několik výborných rybích restaurací.


Doporučené trasy:

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena a dále Bologna, dálniční sjezd Cattolica, Gabicce Mare

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova a dále Bologna, dálniční sjezd Cattolica, Gabicce Mare

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova a dále Bologna, dálniční sjezd Cattolica, Gabicce Mare

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?