NEV-DAMA a.s.

Běžecké lyžování v Rakousku

Ne všichni návštěvníci zimního Rakouska míří k našim jižním sousedům za sjezdovkami či snowparky. Stále početnější je skupina těch, kteří si s sebou berou “úzká prkénka” a v pobytovém místě neřeší lanovky, ale ukazatele s označením “Langlaufloipe“. Ti, kdo jednou běžky v Rakousku zkusí, se sem za stejným účelem velmi často opakovaně vracejí, protože tato země se stále více přibližuje k definici pojmu „běžkařský ráj“. Návštěvníci zocelení z českých a slovenských hor spartánskými podmínkami bez strojově vyjetých stop nebo se stopami zničenými množstvím lyžařů, jsou od Korutan po Tyrolsko všude doslova rozmazlováni nabídkou perfektně udržovaných, nesmírně dlouhých a pestrých, a přitom málo zalidněných stop určených pro klasiku i skating. 

Naše Top 5 běžeckého lyžování v Rakousku

  1. 1. Dachstein Ramsau
  2. 2. Nassfeld
  3. 3. Pillerseetal Hochfilzen
  4. 4. Achensee
  5. 5. Seefeld

Dokonale strojově upravované stopy pro obě techniky

Ano, mnohde za vstup do stopy musíte zaplatit (ač není problém zvolit některé ze středisek s bezplatnými vstupy na trasy), ale co je těch pár utracených Euro za tak perfektní zážitky! O tom, že průměrná útrata běžkaře je i s těmito symbolickými poplatky nesrovnatelně nižší, než útrata sjezdového lyžaře či snowboardisty, ani nemluvě. Proto řada návštěvníků podlehne pokušení uspořené peníze investovat i do kvalitní výbavy na běžecké lyžování – výběr je všude v Rakousku značný a mnozí zde poprvé poznají slast pohybu v dokonale upravených stopách na skvěle skluzných lyžích – jezdit na “šutračkách”, s oblibou používaných na našich horách, by bylo v rakouských trasách bez kamínků a ledových ploten opravdovým hříchem.

Po trasách regionální gastronomie

Po námaze ve stopě a spolykaných kilometrech vyhládne, naštěstí jsou trasy pro běžkaře v Rakousku lemovány typickými útulnými hospůdkami s opravdu domácími regionálními specialitami, takže zde zažijete atmosféru pravého venkovského Rakouska, bez narvaných obřích samoobslužných restaurací, tak dobře známých z nejpopulárnějších sjezdových skiareálů.

Rakušané jsou po dlouhá desetiletí světovou sjezdovou velmocí, ale není divu, že ideální podmínky pro provozování “klasiky“ vedly k tomu, že v poslední době sklízejí naši jižní sousedé úspěchy i v severském lyžování a biatlonu – ostatně mnohé hvězdy současnosti i minulosti můžete v rakouských alpských střediscích potkat při tréninku či rekreační projížďce přímo ve vaší stopě.

Kdy a kam do Rakouska na běžky aneb preferujete pohodlné údolní stopy či náročné okruhy na ledovcích?

Při plánování pobytu s běžkováním v Rakousku pečlivě zvažujte termín a místo. Zajímají-li vás okraje zimní sezóny, pak vysoko položené trasy s označením Höhenloipen jsou sázkou na jistotu kvalitního přírodního sněhu. Většina skiareálů (zejména v Salcbursku a Tyrolsku) totiž běžecké tratě nezasněžuje uměle a vzhledem ke skalnatému a členitému terénu Alp zde většina tras pro klasiku probíhá údolími, sezóna běžek je zde tedy na rozdíl od našich hor s dlouhými plochými hřebeny kratší, než sezóna sjezdařská.

Korutany – běžkování na ledovci, pod Großglocknerem i na italské hranici

V Korutanech, v oblíbeném středisku Nassfeld, najdete nejvíce stop v Langlaufzentru Nassfeld-Pressegger See. Na samých hranicích s Itálií si skvěle užijete mezinárodní okruh Seeloipe / Lago Pramollo a u mezistanice hlavní kabinkové lanovky okruh Tressdorfer Alm Loipe.

V Národním parku Vysoké Taury (Nationalpark Hohe Tauern) vás v Mallnitz pod Mölltalským ledovcem čeká 25 km uměle zasněžovaných (i přes průměrnou nadmořskou výšku 1.200 metrů) stop oceněných pečetí kvality, s atrakcí v podobě nové laserové biatlonové střelnice.

Heiligenblut pod nejvyšší rakouskou horou Großglockner nabídne 12 km perfektně vyžehlených stop s průměrnou nadmořskou výškou 1.300 metrů a také vysokohorskou stopu na Fallbichlu (2.200 m n. m.). Obdobně vysoko položenou stopu mohou opravdoví sportovci vyzkoušet i na Mölltalském ledovci u horní stanice Gletscher Expressu.

Běžkování, Gastein
Běžkování v Salcbursku

Štýrsko – běžkařský ráj Dachstein Ramsau a jeho zdatní sekundanti

Štýrskou Mekkou klasického lyžování je Ramsau v oblasti Schladming – Dachstein. Krom nekonečných pavučin tratí na náhorní plošině Ramsau, kde se konalo i Mistrovství světa v klasickém lyžování 1999, zde existuje i možnost vysokohorského tréninku na ledovci Dachstein.

Velmi dobré podmínky pro běžecké lyžování naleznete ve Štýrsku i ve střediscích Murau Kreischberg a Tauplitz.

Salzburger Land – dlouhé trasy údolími i vysokohorské okruhy

V Salcbursku si milovníci extrémů mohou dopřát 3kilometrový okruh “Höhenloipe” v nadmořské výšce 2.900 m na ledovci Kitzsteinhorn nad Kaprunem. 1.600 metrů vysoko je položená další “Höhenloipe“ na konci Gasteinského údolí ve Sportgasteinu. Ale i níže v Gasteinertalu naleznete krásné, v noci osvětlené, okruhy, a to v Bad Gasteinu-Böcksteinu a v Kurparku v Bad Hofgasteinu. Fantastická „Höhenloipe“ je i pod masivem Hochkönigu v průsmyku Dientner Sattel.

Dalšími tipy na běžecké stopy spolkové země Salzburger Land jsou:

  • Lungau se stopami o délce 240 km
  • Raurisertal Nationalpark Loipe o délce 45 km v Národním parku Vysoké Taury
  • Pinzga-Loipe probíhající údolím Salzachtal v regionu Pinzgau o délce 200 km (ovšem včetně úseků s nepříliš vysokou jistotou sněhu na okrajích sezóny – nejlepší podmínky panují v Krimmlu na začátku trasy).
Běžkařské trasy v Pinzgau
Běžkař v Seefeld

Tyrolsko – prověřte tratě světových šampionátů

Tyrolskou jedničkou co do kvality stop je oblast Pillerseetal v čele s Hochfilzenem, známým každoročním pořádáním Světového poháru v biatlonu v prosinci. V únoru 2017 se zde opět po 12 letech konalo biatlonového Mistrovství světa, Gabriela Koukalová si odvezla kompletní medailovou kolekci (zlato ze sprintu, stříbro z vytrvalostního závodu a bronz ze stíhačky), Ondřej Moravec ji doplnil stříbrem z vytrvalostního závodu. Minulý šampionát v roce 2005 si asi všichni pamatujeme díky vítězství Romana Dostála ve vytrvalostním závodě na 20 km. Další vhodné cíle běžkařů v oblasti Pillerseetal jsou Fieberbrunn, St. Jakob, Waidring (vč. Steinplatte a tamní “Höhenloipe”) a Kirchdorf.
V oblasti mezi Kitzbühelem a Kirchbergem jsou od prosince do dubna pohodlně dostupné běžecké trasy na golfovém hřišti Kitzbühel-Schwarzsee-Reith, mají umělé zasněžování i noční osvětlení do 23.00.
Skiwelt Wilder Kaiser má svou „Höhenloipe“ nad Brixenem.
Achensee je jednou z nejhezčích oblastí Tyrolska, a totéž lze říci i o tamním běžeckém lyžování.
Opravdovou top adresou běžeckého lyžování v Rakousku je Seefeld, pořadatel Mistrovství světa v klasickém lyžování 1985, a znovu opět v roce 2019. Náhorní plošina protkaná 266 kilometry skvěle připravených stop leží u hranic s Bavorskem a je tedy velmi dobře dostupná z ČR.
Ledovcové údolí Kaunertal disponuje zajímavou “Höhenloipe”, jakož i v noci osvětlenými stopami.

Mohlo by vás zajímat

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?