NEV-DAMA a.s.

Vše o výuce lyžování a dětském vybavení

Dovolená na lyžích s dětmi
Zimní dovolenou na horách milují dospělí i děti bez rozdílu. Inspirujte se a dopřejte dovolenou na lyžích plnou zimních radovánek na zasněžených svazích celé rodině. 

Bezpečné lyžování

Dětští lyžaři bývají těmi nejnadšenějšími, ale zároveň nejohroženějšími na svahu. Abyste zajistili vašemu malému závodníkovi co největší bezpečí, nezapomeňte mu pořídit vybavení v podobě lyžařské helmy, brýlí, chrániče páteře a správně seřídit lyže. Samozřejmostí je také kvalitní pojištění na hory.

Lyžařská helma může zachránit život

Stejně jako dáváme dítěti helmu na kolo, neměli bychom na ni zapomínat ani na lyžích. Lyžařská helma může při prudkém nárazu nebo pádu zachránit vašemu malému lyžaři život. Na sjezdovkách navíc na děti číhá nebezpečí nejen v podobě pádů, ale také střetů s neopatrnými dospělými lyžaři.

Kde je lyžařská helma pro děti povinná?

 • Itálie: do 18 let věku (do konce roku 2021 do 14 let)
 • Rakousko: do 15 let věku kromě spolkových zemí Tyrolsko a Vorarlbersko
 • Slovinsko: do 15 let věku
 • Slovensko: do 15 let věku
 • Francie, Švýcarsko: lyžařská helma je pouze doporučená, případně povinná v některých skiareálech
 • Německo, ČR: lyžařská helma je pouze doporučená

Proč jsou pro bezpečí vašeho dítěte důležité lyžařské brýle?

Ačkoliv se může zdát, že lyžařské brýle jsou spíše výbavou zajišťující dítěti při lyžování pohodlí než bezpečí, není tomu tak. Riziko pádu nebo nárazu při špatné viditelnosti způsobené oslňujícím sluncem či nepříznivými povětrnostními podmínkami je velmi vysoké. Ostré hroty lyžařských hůlek nebo hrany lyží či snowboardu se navíc mohou při pádu stát velice nebezpečnými.

Věděli jste, že pro některé pojišťovny může být absence brýlí při nehodě na lyžích výlukou z pojištění?

K čemu slouží páteřák?

Páteřák je další součástí lyžařské výbavy, která chrání zdraví vašeho dítěte při lyžování. Přestože malé děti při své nízké výšce, váze a rychlosti většinou nejsou sami sobě rizikem pro vážné poranění páteře, ostatní lyžaři na sjezdovce, jež mohou do dítěte narazit, bohužel ano. Pokud se tedy váš malý lyžař pohybuje mimo lyžařskou školku na svahu s dospělými lyžaři, určitě neváhejte do chrániče páteře investovat.

Tip: pro větší pohodlí a viditelnost doporučujeme dítěti pořídit vestu v reflexní barvě s odnímatelným chráničem páteře z inteligentní hmoty.

Proč se vyplatí pojištění na hory?

Kvalitní pojištění na hory by mělo být nezbytnou součástí každé lyžařské dovolené. Přestože po celé EU máme v případě nutnosti nárok na ošetření na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění, tento nárok platí pouze ve veřejných lékařských zařízeních, která zdaleka nenajdete všude, a zahrnuje pouze bezplatné ošetření, na něž mají nárok i místní občané. V mnoha zemích je navíc nutné uhradit poměrně vysokou spoluúčast za ošetření, léky, hospitalizaci nebo dokonce převozy. Např. v Rakousku a Francii navíc nejsou ze zdravotního pojištění hrazeny drahé zásahy horské služby.

Tip: pořiďte si výhodné cestovní pojištění od ERV Evropské pojišťovny sestavené speciálně pro zimní dovolenou na horách, jež poskytuje vysoké krytí rizik a rychlé vyřízení škody do 7 dní.

Kvalitním oblečením na lyže zabráníte nejen nachlazení

Na zasněžených svazích stráví vaše dítě několik dlouhých hodin, takže je nezbytné, aby bylo teple oblečeno. Samozřejmostí je kvalitní svrchní vrstva (bunda a kalhoty nebo kombinéza) z nepromokavého a prodyšného materiálu, který dobře chrání proti chladu, vlhku i větru. Vhodné je taktéž funkční prádlo, které udrží tělo vašeho dítěte v teple. Nepodceňujte ani ochranu krku a rukou. Silnými rukavicemi můžete předejít nejen omrzlinám, ale také riziku poranění rukou dítěte při pádu.

Správný servis lyží je k nezaplacení

Před každou dovolenou na lyžích je nezbytné věnovat pozornost servisu lyží. Nezapomeňte nechat seřídit lyže všech členů rodiny v ověřeném lyžařském servisu. Bezpečnostní vázání spolehlivě zajistí odepnutí lyžařské boty vašeho malého lyžaře v případě pádu nebo nárazu.

Zásady bezpečného lyžování

Mnoho rodičů zapomíná seznámit svoje ratolesti se zásadami bezpečného lyžování. Na co je vhodné dítě před jeho první zimní dovolenou upozornit?

 1. Dát pozor na ostatní lyžaře - dospělí lyžaři se na sjezdovce pohybují ve vysokých rychlostech. Je důležité, aby dítě vědělo, že se jim nesmí nečekaně plést do cesty, zastavovat pod kopcem na místě, na které není shora vidět a celkově si musí hlídat prostor kolem sebe a udržovat odstup od ostatních lyžařů.
 2. Hlídat svoje vybavení - dítě si musí být vědomo, že ztracené rukavice, šála či čepice může vést k nachlazení či omrzlinám, neopatrně odložené lyže k úrazu jiného lyžaře a nezajištěné hůlky popruhy na rukou k vypadnutí a následnému nebezpečnému zranění.
 3. Nepřeceňovat vlastní schopnosti – obzvlášť u starších dětí, které nemáte na horách neustále pod dohledem, je nezbytné, aby nepřecenily svoje schopnosti. Věnujte čas vysvětlování ohledně značení sjezdovek a jejich vhodnosti pro různé typy lyžařů.

Jak zabavit dítě v autě

Cesta do Alp i na české hory se obvykle neobejde bez několika hodin strávených v autě nebo autobuse. Dlouhé sezení ve stísněných prostorách vozidla a nekonečné čekání na slíbené radovánky na sněhu bývá často doprovázeno nelibostí dětí a opakovanými dotazy „když už tam konečně budeme?!“. Nechte si od nás poradit, jak na cestování s dětmi autem či autobusem, aby vaše cesta na hory proběhla příjemně.

Pohodlně děti usaďte

Všichni rodiče dobře vědí, že jakékoliv nepohodlí jejich dětí je doprovázeno křikem či pláčem. Z toho důvodu je jedním z pilířů úspěchu příjemné cesty na hory pohodlí dětí ve vozidle. Nezapomeňte proto:

 1. vzít oblíbeného plyšáka nebo hračku, se kterou si může dítě po cestě hrát,
 2. udržovat dítě v příjemné teplotě (sundejte mu před cestou zimní bundu, čepici, šálu, rukavice a vybavte ho pro jistotu lehkou dekou na přikrytí),
 3. přibalit polštářek pro případ, že dítě cestování unaví a bude si chtít zdřímnout,
 4. vzít sluneční brýle, které ochrání oči dítěte před případnými slunečními paprsky svítícími skrz sklo vozidla.

Nezapomeňte na jídlo a pití

Nezbytné pro pohodlí dětí je také jídlo a pití na cestu. Abyste nemuseli vybírat z omezeného sortimentu na benzinových pumpách, nezapomeňte si jídlo a pití připravit už doma. Vezměte s sebou termosku s teplým čajem, vodu nebo oblíbený ovocný nápoj vaší ratolesti a samozřejmě také svačinku, kterou má dítě nejradši. Ovoce a zeleninu omyjte a nakrájejte na kousky už doma. Bude se vám také hodit bezoplachový hygienický gel na ruce a vlhčené ubrousky.

Co dělat, když dítě cestu autem nebo autobusem nemá rádo?

 • Cestujte v noci, kdy je šance, že dítě cestu prospí.
 • Nezapomeňte tabletky pro případ nevolnosti.
 • Je dobré, když si jeden z rodičů sedne vedle dítěte, mluví na něj a aktivně ho zabaví.
 • Dejte dítěti před cestou bylinkový čaj na uklidnění.

Obstarejte dětem zábavu

Nevíte si rady, jak zabavit nejmenší děti v autě či autobuse? Dáme vám skvělé tipy.

 1. Na sedadlo před dítětem umístěte kapsář s pastelkami, omalovánkami, knížkami a drobnými hračkami (pokud nemáte kapsář, můžete tyto předměty dát do plastového boxu a položit vedle dítěte, aby na něj dobře dosáhlo).
 2. Pusťte dítěti na tabletu oblíbenou pohádku.
 3. Dejte vašemu malému nezbedovi stírací tabulku na kreslení – může pro vás malovat různé předměty a vy budete hádat, o co jde.
 4. Přehrávejte dítěti oblíbené písničky nebo mluvené pohádky.
 5. Hrajte různé hry se slovy – slovní kopanou, hádej, kdo jsem a na co myslím atd.
 6. Vyprávějte vašemu malému nezbedovi příběhy nebo společně zpívejte.

Jak zabavit starší děti v autě či autobuse?

 1. Dejte dítěti k dispozici fotoaparát, ať zaznamenává cestu.
 2. Soutěžte – např. kdo jako první spatří více červených aut, chodců, mraků na obloze apod.
 3. Učte dítě dopravní značky.
 4. Připravte doma plán s městy a zajímavými místy na vaší cestě – dítě je pak může vyhlížet a následně odškrtávat ty, které jste minuli.
 5. Dejte dítěti k dispozici mobilní telefon nebo tablet s hrami.

Lyžařské školky

Máte doma malého nezbedu a přemýšlíte, že ho sebou vezmete na první zimní dovolenou? Pokud již dosáhl dvou a půl až tří let věku, je nejvyšší čas začít s výukou lyžování. Jestliže se necítíte na to, že budete vaše dítě učit lyžovat sami, využijte služeb lyžařských školek.

Lyžařská školka nebo rodič jako učitel?

Ačkoliv sami můžete být velmi zdatnými lyžaři, doporučujeme s prvními krůčky na lyžích zamířit do lyžařské školky. Váš začínající závodník se bude pohybovat v ohraničeném areálu s ostatními dětmi, takže bude chráněn před možným nebezpečím v podobě rychle jedoucích dospělých snowboardistů či lyžařů na sjezdovce. Výuku vaší ratolesti bude mít na starosti profesionální instruktor, ke kterému bude mít dítě větší respekt než k vám a navíc mu zabrání napodobovat vaše lyžařské chyby. Dalším obrovským plusem je, že profesionální instruktoři přesně vědí, jak malé děti motivovat a jak jim popsat techniku lyžování, aby ji správně pochopily.

Individuální x skupinová výuka

 • Individuální výuka je vhodná pro nejmenší lyžaře, kteří potřebují plnou pozornost dospělé osoby při prvních krůčcích na lyžích.
 • Skupinová výuka je ideální pro starší děti, jež jsou zvyklé pohybovat se v kolektivu dětí pod dohledem dospělé osoby a mezi vrstevníky jsou motivovány k lepším výkonům a rychlejšímu osvojení nových dovedností.

Dětské kluby NEV-DAMA

Rodiny s dětmi patří mezi naši nejoblíbenější klientelu, proto jim v rámci našich zájezdů zajišťujeme také výuku lyžování. V italských Alpách provozujeme dětské kluby, které organizují pro děti zábavný program a pomáhají jim zlepšovat lyžařské dovednosti a rodičům zajišťují volné chvíle a zasloužený odpočinek. Služby našich dětských klubů jsou pro vás zdarma!

Ski Funtazie klub

Ski Funtazie klub

Ski Funtazie klub je dětský animační program v českém jazyce spojený s výukou lyžování českými instruktory, který v letošní sezóně funguje v italských střediscích Val di Fiemme / Obereggen, Pejo, Monte Bondone a Aprica.

Funtazie academy

Ski Funtazie Academy

Ski Funtazie Academy zajišťuje kvalitní výuku lyžování pro děti v Alpách od kvalifikovaných česky mluvících instruktorů s bohatými zkušenostmi. V letošní zimní sezóně můžete Ski Funtazie Academy využít v italských střediscích Folgaria / Lavarone a Aprica (Monte Bondone za příplatek).

Vybavení pro dítě

Kdy jsou děti šťastné? Když se cítí v pohodlí a bezpečí. Aby byly první obloučky i sjezdy vašeho malého závodníka na lyžích co nejpříjemnější a nejbezpečnější, pořiďte mu správnou lyžařskou výbavu. Poradíme vám, jak na to.

Jak vybrat dětské lyže?

Zvolte správnou délku

Dětské lyže mají být přibližně o 20 cm kratší než výška dítěte.

 1. První lyžování - pro první krůčky na sněhu mají lyže sahat zhruba do podpaží dítěte.
 2. Osvojení základů - po zvládnutí lyžařských základů je vhodná délka lyží po ramena.
 3. Sjíždění svahů - zdatní dětští lyžaři zvládnou jízdu na lyžích sahajících po nos.

Nové nebo bazarové lyže?

 1. Bazarové lyže - do délky 100 cm
 2. Nové lyže - od délky 100 cm

Co je důležité při výběru lyžařské helmy?

Velikost

Lyžařská helma musí především dobře padnout, z toho důvodu jsou pro děti ideální helmy s nastavitelným obvodem.

Typ

 • Half-shell helmy - mají odnímatelné kryty uší
 • Full-shell helmy - zakrývají i uši
 • Integrálními helmy - chrání i bradu a čelist

Technologie

 • In-mold - pro nejmenší lyžaře
 • Injected - pro starší a pokročilejší děti (helmu není potřeba po prvním nárazu měnit)

Na co se zaměřit, když kupujete lyžařské brýle pro dítě?

Velikost

Lyžařské brýle musí dítěti dobře sedět a nesmí ho nikde tlačit. Brýle vždy zkoušejte spolu s lyžařskou helmou.

Zorník

 • Počet vrstev - doporučujeme dvojité zorníky (účinně bojují se zamlžováním).
 • Tvar - vsaďte na sférické zorníky (nezkreslují a zajišťují lepší periferní vidění).
 • Propustnost světla - existují čiré, tmavé a zrcadlové zorníky.
 • Zabarvení zorníků:
  • ztmavující zorníky – vhodné pro jasné a slunečné počasí,
  • rozjasňující zorníky – ideální pro špatné povětrnostní podmínky.

Co všechno by mělo být součástí oblečení na lyže pro děti?

 • Kvalitní nepromokavá a zároveň prodyšná lyžařská bunda a kalhoty nebo kombinéza
 • Teplé lyžařské rukavice
 • Šála nebo jiná ochrana krku
 • Čepice či kukla pro případ pobytu venku bez helmy
 • Hřejivý svetr či mikina (např. softsheel, fleece)
 • Funkční prádlo
 • Pohodlné spodní prádlo a teplé ponožky

Co je důležité při výběru dětských lyžáků?

Velikost

Lyžáky musí dobře sedět. V příliš velkých lyžácích nemá dítě dostatečnou stabilitu.

Počet přezek

 1. Dvou-přezkové boty - pro nejmenší začínající lyžaře.
 2. Tří až čtyř-přezkové boty - pro starší děti s lyžařskými zkušenostmi.

Jak dítěti vybrat lyžařské hůlky?

Určete správnou délku

 • Při zapíchnutí hůlky do země svírá paže a předloktí dítěte pravý úhel.
 • Vynásobte výšku dítěte v cm koeficientem 0,7.

Na co si dát pozor při výběru páteřáku?

Velikost

Nejdůležitějším kritériem je opět velikost. V případě, že chránič páteře vašemu malému lyžaři nepadne dobře, omezuje ho v pohybu nebo mu cestuje po těle, nebude ho dítě chtít nosit a navíc mu neposkytne dostatečnou ochranu. Proto páteřák před nákupem vždy pečlivě vyzkoušejte.

Kvalita

Dejte pozor na kvalitu dětského chrániče páteře. Vyplatí se investovat do renomované značky, která nabízí opravdu funkční a poctivé produkty než riskovat nekvalitní výrobek od neznámého prodejce.

Tip: doporučujeme vám tzv. chytré chrániče - ochranu integrovanou do lyžařského oblečení, která bude pro vaše dítě příjemnější než klasický páteřák.

Jak naučit dítě lyžovat

Nechce se vám výuku lyžování dítěte svěřovat do rukou lyžařských školek? Přejete si být svědky prvních lyžařských krůčků a obloučků vašeho malého závodníka? Pokud máte v úmyslu angažovat se ve výuce lyžování sami, nechte si od nás poradit, jak na to.

Dvanáctero zásad správné výuky lyžování

 1. Do výuky lyžování se pusťte od 2,5-3 let věku dítěte s ohledem na jeho psychický a fyzický vývoj.
 2. Základním pravidlem, se kterým musíte výuku začínat je: motivovat, chválit a obrnit se trpělivostí. Dřív, něž dítě začne dělat pokroky, mu totiž můžete lyžování znechutit přílišným nátlakem nebo velkými očekáváními z vaší strany.
 3. Začněte úplnými základy na rovince:
  • nejprve se dítě musí naučit na lyžích stát a získat stabilitu,
  • poté si vyzkouší, jak si s lyžemi sednout na zem a zase se zvednout (díky tomu se váš malý lyžař seznámí s pocitem lyží na nohou a s tvrdostí lyžáků, což dělá zejména nejmenším dětem často problém),
  • následují první „krůčky“ na lyžích s posouváním nohou vpřed,
  • dále přenesení váhy na pravou a následně levou hranu lyží,
  • poté jízda v pluhu, kdy se dítě postaví na vnitřní hrany lyží špičkami k sobě a poznává, že čím více se staví na vnitřní hrany, tím víc lyže brzdí.
 4. Po zvládnutí základů můžete tahat dítě na provaze, což simuluje i jízdu na vleku. Začínající lyžař si může zkoušet, jak se lyže při rychlejší jízdě chovají a beze strachu tak natrénuje správnou techniku.
 5. Následně přidejte podřepy, jelikož vertikální pohyb je při lyžováním jedním ze základních pilířů správné techniky – táhněte dítě za provaz nebo za hůlku, přičemž bude zkoušet podřepy a plužení. Dobrý cvik je také tzv. housenka, kdy dáváme lyže od sebe a k sobě a kreslíme do sněhu pomyslné dílky housenky.
 6. Poté již můžete vzít dítě na mírný svah a začít s procvičováním zatáčení:
  • nejprve přijde na řadu velký oblouk, aby si váš malý lyžař uvědomil pohyb a postavení lyží a těla, který je potřeba provést k vyjetí oblouku – dítě předsune lyži, za kterou zatáčí (tzn. směrem dolů z kopce) a podřepne, přičemž váhu přenáší dopředu, pozor na nechtěný záklon,
  • než začneme s obloučky, je dobré, aby si dítě zkusilo zatočit a vyjet do protisvahu, díky čemuž se naučí i zastavit a získá větší jistotu,
  • pokud má váš začínající lyžař stále problém pochopit zatáčení, poraďte mu, ať zvedá vrchní lyži, to ho přiměje porozumět, kde je potřeba mít váhu, aby lyže zatočily.
 7. Mezi jednotlivými pokusy sjezdů opakujte cvičení na rovinkách, aby dítě získávalo větší a větší jistotu na lyžích – dřepy, sedání, zvedání, poskoky, stoj na jedné noze.
 8. Dělejte ve výuce přestávky, nejlépe jednou za 45 minut, jelikož malí lyžaři déle neudrží pozornost. Nezapomínejte i v přestávce pochválit, jak se zlepšuje.
 9. Zařaďte také stoupání do mírného kopečku na lyžích bokem, přičemž si dítě vyzkouší, jak fungují hrany lyží.
 10. A zase chválit a chválit a třeba i slíbit odměnu za úspěchy, motivace je při výuce velmi důležitá.
 11. Vyvarujte se nejčastějších chyb:
  • nohy do x,
  • přílišné přetáčení pánve,
  • malý podřep,
  • přenášení vyšší váhy na hrany, než je třeba,
  • předčasné použití hůlek (lepší je začínat bez hůlek, dítě se soustředí na práci nohou a hůlky můžeme přidat později),
  • nežádoucí záklon při jízdě s lanem (dítě nesmí na laně „viset“, lanem ho pouze jistíte a přidržujete, když je potřeba).
 12. Na závěr práce s hůlkami:
  • hůlky by měly být při zapíchnutí tak vysoké, aby ruka v lokti svírala pravý úhel,
  • hůlkou bychom měli píchnout do sněhu směrem z kopce a hůlku objet obloučkem,
  • zapíchnout – podřep + předsunutí spodní lyže – objet hůlku – narovnat.

Podělte se o zážitky

Věříme, že vaše rodinná dovolená na lyžích bude báječná a nezapomenutelná. Sdílejte s námi zážitky formou fotografií, videí či komentářů na sociálních sítích nebo emailem a inspirujte další rodiče.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?